Za petino manj dela za študente
Gospodarska kriza klesti tudi ponudbo del za dijake in študente, ki delajo preko mladinskih in študentskih servisov.
Kranj – V mladinskih in študentskih servisih, ki posredujejo delo dijakom in študentom, so v zadnjem obdobju zaznali precejšen upad ponudbe del. V povprečju se je ponudba del zmanjšala vsaj za petino. »Tako malo ponudb za delo kot letos še ni bilo, zato lahko rečem, da so današnje razmere najhujše v zadnjih tridesetih letih. Pozna se, da povsod zategujejo pas, zato se je za desetino oziroma celo več zmanjšala tudi urna postavka,« je razložil direktor Mladinskega servisa Kranj Peter Beton.
Po njegovih besedah se je obseg ponudbe del v njihovem mladinskem servisu zmanjšal za 20 do 30 odstotkov, poleg tega pa so se podaljšali tudi plačilni roki. »Dijak ali študent sicer plačilo še vedno dobita takoj, nam pa podjetja plačilo podaljšujejo na trideset in celo do šestdeset dni.« Tudi referentka v študentskem servisu Cifra iz Radovljice Petra Bratuša je poudarila, da se je ponudba del za dijake in študente pri njih zmanjšala za kakih dvajset odstotkov v primerjavi z enakim obdobjem lani, plačilo pa za zdaj ostaja na enaki ravni. Povpraševanje po študentskem delu se je po njenih besedah najbolj zmanjšalo v proizvodnih dejavnostih, še vedno pa je dovolj dela v strežbi in trgovini. Ne glede na precej skromnejšo ponudbo pa dijaki in študenti kljub temu niso pripravljeni sprejeti prav vsakega dela, je še dejala. O tem odloča predvsem cena in vrsta dela ter oddaljenost delovnega mesta od kraja bivanja, je še pojasnila. S skromnejšo ponudbo počitniških del se soočajo tudi v študentskem servisu Zamorc v Škofji Loki. »Delodajalci iščejo dijake in študente predvsem za dela, ki zahtevajo specifično znanje, kot je recimo programiranje,« je navedel vodja omenjenega servisa Gorazd Jelovšek. Najbolj opazno, je dejal, je zmanjšanje ponudbe del v proizvodnji in deloma gradbeništvu, pa tudi v administraciji. »Cena dela pa se ni spremenila, le stagnira.«
Največji upad ponudbe del, in sicer kar za polovico, pa so zaznali v E-študentskem servisu, ki ima na Gorenjskem poslovalnice v Kranju, Škofji Loki, Radovljici, Medvodah in na Jesenicah. »Maja letos smo prejeli 98 ponudb za delo, v enakem obdobju lani pa 184,« je bila nazorna vodja marketinga Petra Kovač. Ob tem je poudarila, da v tej analizi niso zajeli ponudbe del v strežbi, ki jih obravnavajo ločeno, sicer bi bil padec nekoliko manjši oziroma podoben kot v drugih mladinskih in študentskih servisih. Najbolj se je zmanjšala ponudba fizičnih del, kar za 53 odstotkov, najmanjši pa je bil upad ponudbe, za 28 odstotkov, na področju del, ki zahtevajo določeno strokovno znanje, recimo programiranje in računovodstvo. Petra Kovač kljub temu ne želi biti pesimistična. »Delo je mogoče najti, le izbira je malo manjša,« je končala.