Utopitev manj, a še vedno preveč
V Sloveniji se med kopanjem in potapljanjem na leto utopi povprečno štirinajst oseb. Najpogostejši vzroki za utopitve so bolezen, neupoštevanje pravil, kopanje pod vplivom alkohola in precenitev svojih zmožnosti.
Bled – Pred vrhuncem poletne sezone policisti kopalce opozarjajo, naj uporabljajo urejena kopališča in kopalne vode ter se drže kopaliških pravil. Črna kopališča namreč nimajo organizirane reševalne službe, vprašljiva pa je tudi kvaliteta njihove vode, saj je nihče ne nadzira, je v sredo na predstavitvi preventivnih ukrepov v in ob vodi, ki je potekala na Bledu, opozoril policijski inšpektor Boris Rojs z Generalne policijske uprave. Največ utopitev kopalcev sicer policisti beležijo v rekah, sledijo morje in jezera, najpogostejši vzroki utopitev plavalcev pa so bolezen, neupoštevanje pravil in kopanje pod vplivom alkohola, medtem ko potapljači največkrat precenijo svoje zmožnosti.
V zadnjih štirih letih je bilo v Sloveniji 56 utopitev oziroma približno štirinajst utopitev na leto. Več kot 80 odstotkov potopljenih je moških, najpogosteje starih od 44 do 64 let, najmanj pa mladih med 7. in 24. letom. »Pričakovali bi, da so otroci najbolj ogroženi, a temu ni tako, saj sta se v zadnjih štirih letih utopila le dva otroka, stara med sedem in 14 let,« je dejal Rojs. Med utopljenci so tudi osebe, ki si same vzamejo življenje. V zadnjih štirih letih so tako policisti od skupno 1830 samomorov zabeležili 80 samomorov z utopitvijo, dve tretjini od njih so storile ženske. »Dolžnost vsakega je, da takoj obvesti pristojne službe v primeru, da opazi utapljajočo osebo. Po svojih zmožnostih je vsak dolžan pomagati, ob ugotovitvi kršitve pa je predpisana globa 400 evrov,« pojasnjuje Rojs.
Utopitvam potapljačev največkrat botruje človeški faktor, redko tehnika oziroma oprema, pa je dejal Milan Tomažin, inštruktor za potapljanje v specialni enoti policije, kjer imajo šest pravih potapljačev, sicer pa stremijo k temu, da imajo vsi pripadniki specialne enote opravljen potapljaški tečaj. Tomažin opozarja, naj potapljači ne precenjujejo svojih zmožnosti in se potapljajo v paru, pred potopom pa naj se pozanimajo o lokaciji potopa. »Potapljači naj vestno vzdržujejo znanje, ki so ga pridobili v svojih potapljaških klubih,« še svetuje Tomažin.