Potapljači se največkrat utopijo, ker precenijo svoje zmožnosti. (Foto: Tina Dokl)

Utopitev manj, a še vedno preveč

V Sloveniji se med kopanjem in potapljanjem na leto utopi povprečno štirinajst oseb. Najpogostejši vzroki za utopitve so bolezen, neupoštevanje pravil, kopanje pod vplivom alkohola in precenitev svojih zmožnosti.

Bled – Pred vrhuncem poletne sezone policisti kopalce opozarjajo, naj uporabljajo urejena kopališča in kopalne vode ter se drže kopaliških pravil. Črna kopališča namreč nimajo organizirane reševalne službe, vprašljiva pa je tudi kvaliteta njihove vode, saj je nihče ne nadzira, je v sredo na predstavitvi preventivnih ukrepov v in ob vodi, ki je potekala na Bledu, opozoril policijski inšpektor Boris Rojs z Generalne policijske uprave. Največ utopitev kopalcev sicer policisti beležijo v rekah, sledijo morje in jezera, najpogostejši vzroki utopitev plavalcev pa so bolezen, neupoštevanje pravil in kopanje pod vplivom alkohola, medtem ko potapljači največkrat precenijo svoje zmožnosti.

V zadnjih štirih letih je bilo v Sloveniji 56 utopitev oziroma približno štirinajst utopitev na leto. Več kot 80 odstotkov potopljenih je moških, najpogosteje starih od 44 do 64 let, najmanj pa mladih med 7. in 24. letom. »Pričakovali bi, da so otroci najbolj ogroženi, a temu ni tako, saj sta se v zadnjih štirih letih utopila le dva otroka, stara med sedem in 14 let,« je dejal Rojs. Med utopljenci so tudi osebe, ki si same vzamejo življenje. V zadnjih štirih letih so tako policisti od skupno 1830 samomorov zabeležili 80 samomorov z utopitvijo, dve tretjini od njih so storile ženske. »Dolžnost vsakega je, da takoj obvesti pristojne službe v primeru, da opazi utapljajočo osebo. Po svojih zmožnostih je vsak dolžan pomagati, ob ugotovitvi kršitve pa je predpisana globa 400 evrov,« pojasnjuje Rojs.

Utopitvam potapljačev največkrat botruje človeški faktor, redko tehnika oziroma oprema, pa je dejal Milan Tomažin, inštruktor za potapljanje v specialni enoti policije, kjer imajo šest pravih potapljačev, sicer pa stremijo k temu, da imajo vsi pripadniki specialne enote opravljen potapljaški tečaj. Tomažin opozarja, naj potapljači ne precenjujejo svojih zmožnosti in se potapljajo v paru, pred potopom pa naj se pozanimajo o lokaciji potopa. »Potapljači naj vestno vzdržujejo znanje, ki so ga pridobili v svojih potapljaških klubih,« še svetuje Tomažin.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Rekreacija / torek, 30. junij 2015 / 12:19

Na Katarino odločili zadnji zavoji

Topol – Na priljubljeno izletniško točko Katarino so v nedeljo najprej tekli, nato pa še kolesarili. Tekači so se pomerili na 5. Teku na Katarino. Najhitrejša sta bila Peter Lamovec iz Žirov in Pet...

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / sreda, 5. avgust 2009 / 07:00

Nova gripa, novi ukrepi

Ljubljana – V Univerzitetnem kliničnem centru v Ljubljani se že od izbruha nove gripe v svetu pripravljajo na morebitno pandemijo gripe v jesenskem času. Kot je povedala ...

Zanimivosti / sreda, 5. avgust 2009 / 07:00

JAVNI POZIV

zainteresiranim kandidatom, da kandidirajo za zunanje sodelavce projekta SOSED/NACHBAR

Zanimivosti / sreda, 5. avgust 2009 / 07:00

Opozarjali na človekove pravice

Mladi glasniki človekovih pravic so se na svojem enotedenskem popotovanju po Sloveniji minuli četrtek ustavili tudi na Bledu.

Gospodarstvo / sreda, 5. avgust 2009 / 07:00

Gorenjska med regijami nazaduje

Gorenjska pri poslovanju gospodarskih družb med regijami zaseda četrto mesto, po rasti dodane vrednosti pa predzadnje.

Bohinj / sreda, 5. avgust 2009 / 07:00

Pločevinast obroč okrog jezera

Zlasti ob koncu tedna se v Bohinj zgrne tudi množica enodnevnih obiskovalcev, ki z avtomobili zapolnijo vse proste kotičke na parkiriščih ob jezeru.