Športniki lažje na lastne noge
V začetku tega meseca je bila v Uradnem listu objavljena sprememba podzakonskega akta, ki pomeni tudi spremembo izplačevanja državnih nagrad športnikom, prav tako pa se športnikom obetajo rešitve pri reševanju statusa.
Kranj – Pred kratkim je minister za šolstvo in šport Igor Lukšič predstavil nove sistemske rešitve, ki so namenjene reševanju statusa vrhunskih športnikov. Med njimi so brezplačni programi usposabljanja in brezplačni licenčni programi za vrhunske športnike, plačilo šolnin vrhunskim športnikom, šolanje na daljavo in zaposlovanje vrhunskih športnikov svetovnega razreda tudi dve leti po končani športni karieri. Ena od pomembnih novosti, ki je bila pred kratkim objavljena v Uradnem listu RS, je tudi sprememba podzakonskega akta pravilnika o merilih za sofinanciranje izvajanja letnega programa športa na državni ravni. Ta sprememba pomeni, da se bodo vrhunskim športnikom nagrade za osvojene medalje na evropskih in svetovnih prvenstvih iz državnega proračuna izplačevale neposredno, prav tako pa ne bodo bremenile njihove dohodninske osnove, kar je do sedaj veljalo le za kolajne z olimpijskih iger.
»Spremembe so za nas športnike dobrodošle. Mislim, da je prav, da so se končno spomnili in uzakonili, da od tistega, kar nam država nameni kot nagrado za uspeh, ne vzame polovice nazaj. To nam, športnikom, v času krize, ko je pridobivanje sponzorstva še bolj težavno, veliko pomeni. Zato je to prava gesta v pravem času. Prav tako je pomembno, da zasluženo nagrado države športniki dobivamo na svoj račun, ker je ta denar navadno doslej prihajal na račun zvez, potem pa so nekateri nagrado dobili, drugi pa ne. Zase lahko rečem, da do leta 2003 sploh nisem vedel, da te nagrade obstajajo,« pravi eden najboljših slovenskih športnikov vseh časov, veslač Iztok Čop, ki se tudi kot član komisije športnikov v OKS ves čas bori za pravice športnikov. »Druge rešitve glede zadržanja statusa dve leti po končani karieri in tudi šolanja so tisto, o čemer smo se v komisiji športnikov zadnje čase največ pogovarjali. Naši predlogi oziroma predlogi OKS so naleteli na veliko podporo ministra Lukšiča, ki se je zavzel za nas, in mislim, da so to konkretne rešitve, ki bodo pomagale, da se bo športnik po končani karieri lažje postavil na lastne noge, če je seveda sam za to pripravljen kaj narediti. Ne gre za nobene rente, pač pa za ugodnosti v prehodnem obdobju. S tem država prizna športniku, da je v karieri nekaj dosegel, in mu stoji ob strani tudi potem, ko jo zaključi,« dodaja Iztok Čop.