Čakajo na računsko sodišče
Škofjeloški občinski svetniki so soglasno sprejeli sklep, da poslovanje občine s Cestnim podjetjem Kranj v zadnjih treh letih pregleda računsko sodišče.
Škofja Loka – Komisija za preprečevanje korupcije je lani ugotovila sum korupcije več gorenjskih županov, med njimi tudi Igorja Drakslerja, župana Škofje Loke. Ti naj bi neupravičeno sprejemali darila, saj jim je Cestno podjetje Kranj plačalo potovanje v Barcelono v vrednosti najmanj 709 evrov. Januarja so škofjeloški občinski svetniki pozvali občinski nadzorni odbor, da temeljito prouči poslovanje Občine Škofja Loka s Cestnim podjetjem Kranj (CPK) od leta 2006 do 2008.
»Ugotovitve kažejo, da je imel CPK privilegiran položaj pri pridobivanju in izvajanju poslov, saj mu pooblaščeni delavci občine močno zaupajo in prisegajo na kakovostno sodelovanje z njimi že vrsto let,« je ugotovitve na seji občinskega sveta strnil predsednik nadzornega odbora Marko Vraničar. Odbor je občinski upravi priporočil več sprememb poslovanja, vendar svetniki vanje ne verjamejo. »Župan, na račun poslovanja s cestnim podjetjem ste močno oškodovali občinski proračun,« je menil Anton Peršin. »Poročilo kaže, da bo treba na tem še delati, saj je pri vseh poslih nekaj narobe. Predlagam, da posle temeljito pregleda računsko sodišče,« je povedal Dušan Krajnik.
»To so kriminalna dejanja občinske uprave,« je bil ostrejši Franci Feltrin. »Nenormalno je, da občina ne upošteva komercialnega popusta,« je eno od ugotovitev nadzornikov opisala Zorica Škorc. »Škoda, da odbor ni pregledal več pogodb, saj vseh pregledanih sedem kaže na škodljiv način dela,« pa je dejal Andrej Novak in naštel občinske napake: aneks k pogodbi ni vseboval predračuna dodatnih del, končni obračun del presega pogodbeno vrednost za 56 odstotkov (ali 30 odstotkov), vrednost del presega mejno vrednost, ko je treba izvajalca izbrati z javnim razpisom, občina ni obračunala popusta …
»Naš odbor zgolj podaja mnenja, županu in občinski upravi ne moremo ukazovati. Sicer pa nismo mogli dokazati, da bi bil proračun močno oškodovan. Drži pa, da bi kak posel morda izpeljali ugodneje, nekatere izpeljali manj po domače,« je svetnikom odgovarjal Vraničar in kot rezultat njihovega dela navedel, da danes nobena pogodba ne more v podpis brez pregleda občinske pravne službe. »Nekatere izjave so prehude. Morda smo imeli nekaj investicij preslabo pripravljenih, proračun pa ni bil oškodovan. Priporočila nadzornega odbora jemljemo resno,« je povedal župan Igor Draksler in podprl poziv računskemu sodišču. Tega so svetniki soglasno sprejeli, ni pa nujno, da bo občinske posle pregledalo tudi računsko sodišče, saj jih tovrstni sklepi občinskih svetov ne zavezujejo.