Pot miru med baziliko in Grofijo
Glavni sprehajalci po brezjanski Poti miru so za zdaj domačini; morda se jim bodo kmalu pridružili tudi romarji, ki k baziliki Marije Pomagaj že dolgo ne hodijo več peš.
Brezje - Izhodišče dva in pol oziroma skoraj šest kilometrov dolge brezjanske Poti miru, ki so jo uradno odprli sredi junija, je pred baziliko Marije Pomagaj na Brezjah, kjer je postavljena tudi osrednja informacijska tabla. Lahka krožna pohodniška pot dveh različnih dolžin je opremljena s smerokazi v obliki sonca in informacijskimi tablami, ki pohodnika od izhodišča najprej usmerijo čez trg, nato pa ob samostanskem zidu mimo pokopališča in čez Brezjansko polje do senčnega počivališča z razgledom na Dobrčo, Stol in Begunjščico. Ob lepem vremenu se od tam na levi strani vidi vse do Triglava, na desni pa pogled seže na Kamniške Alpe s Kriško goro in Storžičem v ospredju.
Informacijska tabla nato pohodnika usmeri v gozd. Po stopnicah se spusti na spodnjo teraso, kjer se pot tik pod robom Brezjanskega polja razcepi na krajši brezjanski in daljši peraški del. Prvi vodi po dokaj strmem pobočju po gozdni vlaki v gozd in pod robom polja nazaj na Brezje, drugi pa se spusti do potoka Peračica. Čez potok vodi lesena brv, pot pa nato vodi levo po prostrani gozdnati in z vodo bogati Grofiji, kjer si je mogoče ogledati tudi verjetno največje drevo v dolini potoka Peračica, več kot 40 metrov visoko Vovkovo smreko.
Oznake vodijo naprej po gozdni poti ob potoku vse do Peraških slapov. Ob spodnjem je postavljena informacijska tabla z osnovnimi podatki, do zgornjega slapa, kjer so na voljo informacije o znamenitem kamnu, peraškem tufu, pa se je treba povzpeti čez most in po stopnicah. Zeleni peraški tuf so nekoč lomili v bližini obeh slapov; domačin Janez Praprotnik se spomni, da so ga zaradi izjemne trdnosti nekoč lomili tako, da so vanj pozimi vklesali razpoke in jih zalili z vodo, ki je na mrazu zmrznila in tako odlomila del kamnite stene. Ob slapovih, kjer je na leseni klopi priložnost za počitek, se pot obrne nazaj. Po gozdni cesti vodi do vasi Peračica in naprej po cesti Leše–Brezje na izhodišče pred baziliko.
Brezjansko pot miru so skupaj pripravili Občina Radovljica, Turistično društvo Brezje in Frančiškanski samostan Brezje, ki naj bi še letos poleti na delu poti po vasi postavil še štirinajst kulturno-verskih znamenj. Tako bo zares postala tisto, kar so si zanjo zamislili vsi, ki so si prizadevali za njeno ureditev: sožitje človeka, narave in miru.