Manj pomorov čebel kot lani
V Sloveniji je bilo letos bistveno manj pomorov čebel kot lani, pri nobenem pa ni bila kriva uporaba kemično obdelanega semena koruze.
Ljubljana – Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Milan Pogačnik je v sredo predstavil rezultate inšpekcijskih pregledov pri letošnjih pomorih čebel. V Sloveniji so letos doslej zabeležili pomore pri enajstih čebelarjih, eden je bil tudi v čebelnjaku v Spodnjih Pirničah. V petih primerih pri poginulih čebelah niso zaznali ne kužnih ostankov ne ostankov fitofarmacevtskih sredstev, drugi pomori so bili posledica rabe nedovoljenega kemičnega sredstva, bolezni čebel (varoje), nepravilnega zdravljenja čebel, poškodovanja tuje stvari in uporabe biocidnega kemičnega sredstva Frontline, ki se uporablja za zatiranje mrčesa. Pomoru v Spodnjih Pirničah je botrovalo nepravilno zdravljenje čebel oz. zdravljenje z nedovoljenim sredstvom.
Medtem ko je lani setev kemično obdelanega semena koruze povzročila pomor čebel pri 26 čebelarjih s skupno 312 panji (največji je bil v okolici Domžal), letos noben pomor ni bil posledica uporabe tovrstnega semena. Na kmetijskem ministrstvu so prepričani, da so na to vplivali tudi sprejeti ukrepi, ki so jih morali izvajati »semenarji« in kmetje. Ministrstvo je za kemično obdelavo semena s fitofarmacevtskimi sredstvi predpisalo posebne pogoje, dovolilo setev tretiranega semena le z uporabo za to prirejenih sejalnic, poostrilo inšpekcijski nadzor in okrepilo izobraževanje kmetov.
Po podatkih Nacionalnega veterinarskega inštituta se je bistveno izboljšalo tudi preživetje čebeljih družin. V letošnji zimi je »padlo« le dobrih sedem odstotkov družin, v prejšnjih okoli trideset odstotkov. Na kmetijskem ministrstvu ocenjujejo, da je k izboljšanju prispevalo tudi lansko enotno zatiranje varoje z registriranim sredstvom v vsej državi; enotno zdravljenje pa nadaljujejo tudi letos.