Za glasbenike da, za slikarje ne
Pred kratkim odprt Sokolski dom že zbuja negodovanje. Kot je prepričan eden od loških umetnikov, je v tem kulturnem domu prezrto slikarstvo.
Škofja Loka - »Škofjeloški slikarji smo danes postavljeni pred stavbo, ki je zasnovana tako, da je slikarstvo v njej bolj ali manj odvečno in neprimerno. Med jeklene traverze se lahko stisnejo le nekatera likovna dela. Take močne vertikale ne dopuščajo primernega zraka slikarstvu, zatrejo barve, utesnjujejo gledalčevo podoživljanje … Marmornata stena, lepa kakor za koga, ni primerna razstavna površina. Slike na marmorju so odvečne. Po svoje lepa kamnita tekstura je samozadostna dekoracija, ki nikogar ne potrebuje, ne slik ne človeka. V zadnjih dvajsetih letih je bila prava zlata doba postavljanja sijajnih novih galerij po svetu. Velika mesta so prestižno tekmovala pri tovrstnih projektih. Dobrih zgledov, kako oblikovati prostor, ki bo lahko sprejemal raznotere oblike in vsebine umetniške narave, je veliko pri naših sosedih, pa tudi v Sloveniji imamo lepe primere od stare Narodne galerije naprej,« sporoča bralec.
Za pojasnilo smo prosili Matejo Hafner Dolenc z oddelka za okolje in prostor občine Škofja Loka. »S prenovo starega Sokolskega doma smo pridobili tri dvorane: "kristalno", malo dvorano in v atriju vhodno dvorano. Vse tri omogočajo najrazličnejše programe in vsebine, kot so prikazane tudi v predstavitvenem prospektu. Velika dvorana je v prvi vrsti namenjena glasbenim dogodkom, organizaciji koncertov, pa tudi predavanj, konferenc, posvetov, srečanj, družabnim plesom ... Vhodna dvorana je namenjena organizaciji predavanj, predvajanje filmov, pripravi sprejemov, srečanj in pogostitev, skupaj z malo dvorano jo namenjamo tudi galerijski dejavnosti. Vhodna in mala dvorana nista bili grajeniz izključnim namenom izvajanja galerijske dejavnosti, čeprav oba prostoragalerijsko dejavnost omogočata, kar dokazuje tudi trenutna razstava Združenja umetnikov Škofja Loka ob 30-letnici njihovega delovanja. V Škofji Loki imamo za potrebe galerijske dejavnosti več razstavnih prostorov: Loški grad, Groharjevo galerijo, Galerijo Fara, Miheličevo galerijo, malo galerijo na upravni enoti, razstavišče v občinski hiši, razstavišče v Domu na Fari za glasbeno, koncertno dejavnost pa v Škofji Loki (razen uporabe nekaterih cerkva) takega prostora do sedaj nismo imeli. Skupaj z nekaterimi člani Združenja umetnikov Škofja Loka smo ob skupnem ogledu zaključnih del na gradbišču Sokolskega doma soglašali, da so tudi visoke stene primerne za galerijsko dejavnost, predvsem za slike večjega formata, ki jih v običajnih galerijah ni mogoče razstavljati, ker preprosto zanje ni dovolj prostora. Enako smo skupaj z (nekaterimi) člani združenja ugotovili ob postavljanju trenutne razstave. Seveda pa enakega in enotnega stališča vseh sodelujočih, umetnikov, obiskovalcev, lastnika in končno tudi turistov do organiziranja galerijske dejavnosti v vhodni dvorani Sokolskega doma ni mogoče pričakovati, kajti najbrž ima vsak svoje mnenje. In prav je tako,« poudarja Mateja Hafner Dolenc.