Višji cenzus za pridobitev državne štipendije
Rok za oddajo vlog za pridobitev državne štipendije je za dijake 16. september in za študente 14. oktober, za Zoisove štipendije pa 9. september za dijake in 7. oktober za študente.
Kranj – Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve ter javni sklad za razvoj kadrov in štipendije sta konec junija objavila javni poziv za dodelitev državnih in Zoisovih štipendij za prihodnje šolsko leto. Dijaki morajo vloge za pridobitev Zoisove oziroma državne štipendije oddati najkasneje do 9. oziroma 16. septembra, študenti pa do 7. oktobra za Zoisove štipendije in 14. oktobra za državne štipendije.
O dodelitvi pravice za državne oziroma Zoisove štipendije bodo odločali v skladu z nedavno sprejeto novelo zakona o štipendiranju in dopolnjenim pravilnikom o dodeljevanju Zoisovih štipendij. Bistvena sprememba zakona o štipendiranju je po besedah direktorice direktorata za trg dela in zaposlovanje pri ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve Damjane Košir zvišanje cenzusa za pridobitev državne štipendije. Cenzus se s sedanjih 60 odstotkov minimalne plače na družinskega člana zvišuje na 65 odstotkov za tiste kandidate, ki se šolajo ali študirajo v kraju svojega stalnega bivališča, in v razponu od 66 do 68 odstotkov za tiste, ki se šolajo ali študirajo zunaj kraja svojega stalnega bivališča (prej v razponu od 60 do 65 odstotkov). Za kandidate s posebnimi potrebami oziroma katerih sorojenci so osebe s posebnimi potrebami ter kandidate iz enostarševskih družin se cenzus zvišuje na 70 odstotkov minimalne plače na družinskega člana. »S tem želimo omogočiti šolanje čim večjemu številu mladih iz socialno šibkejših okolij, spodbujati izobraževanje nadarjenih in spodbujati pridobitev izobrazbe za poklicne smeri, ki dolgoročno omogočajo zaposlitev.« Pričakujejo, da bodo na podlagi tega v prihodnjem šolskem letu pridobili skoraj pet tisoč novih štipendistov. Za štipendije bodo letos sicer namenili 110 milijonov evrov. Novosti se obetajo tudi Zoisovim štipendistom, med katerimi je recimo tudi to, da se Zoisovemu štipendistu, ki je zlati maturant, zagotavlja pridobitev štipendije za nadaljevanje izobraževanja.