Ne bodo še mestne občine
Vlada je sprejela mnenje o predlogih občin Brežice, Domžale, Idrija, Jesenice, Kamnik, Krško, Piran, Radovljica, Ravne na Koroškem in Škofja Loka za ustanovitev mestne občine in ugotovila, da ne izpolnjujejo pogojev.
Ljubljana - Občinski sveti desetih občin, med katerimi so tudi gorenjske, Domžale, Jesenice, Kamnik, Radovljica in Škofja Loka, so v preteklem mandatu državnega zbora vložili predloge za začetek postopka za ustanovitev mestne občine. Državni zbor je v skladu z zakonom o lokalni samoupravi vladi poslal predloge v mnenje in predlog. Vlada je sedaj sklenila, da predlogi za ustanovitev mestnih občin po tem zakonu ne izpolnjujejo pogojev za ustanovitev mestne občine. Po ustavi mesto lahko dobi po postopku in ob pogojih, ki jih določa zakon, status mestne občine. Mesto, če naj pridobi status mestne občine, mora po zakonodaji imeti najmanj dvajset tisoč prebivalcev, najmanj 15 tisoč delovnih mest, od tega najmanj polovico v terciarnih in kvartarnih dejavnostih. Kriterij se nanaša na mesto, ki je nosilec mestnih funkcij, in ne na celotno občino. Zakon določa tudi, da je mestna občina gosto in strnjeno naselje ali več naselij, povezanih v enoten prostorski organizem, in mestna okolica, ki jo povezuje dnevna migracija prebivalstva. Glede na podatke o številu prebivalcev v mestu in številu zaposlenih oseb nobena od omenjenih desetih občin ne izpolnjuje pogojev za ustanovitev mestne občine.
»Že prejšnja vlada ni bila naklonjena ustanovitvi novih mestnih občin in tu se ni nič spremenilo,« je omenjeno odločitev vlade komentiral radovljiški župan Janko Sebastijan Stušek in dodal, da ga preseneča mnenje, da ne izpolnjujejo omenjenih pogojev, pri čemer pa so ta status v preteklosti že priznali nekaterim mestnim občinam, ki jih prav tako ne izpolnjujejo. »Tu pa dvomim o pravni državi: enkrat je torej ta politična odločitev možna, drugič ne.« Poudarja, da njihova občina že zdaj opravlja funkcijo mini regijskega središča, česar jim država noče priznati. Zato tudi pri ustanavljanju pokrajin pogreša več občutka za lokalno samoupravo. Prav nič optimističen glede možnosti pridobitve statusa mestne občine v prihodnje ni niti škofjeloški župan Igor Draksler. »A zadeve bo treba urediti tako finančno kot statusno. Če samo pogledamo, koliko funkcij opravljamo v primerjavi z drugimi občinami, se mi zdi nerazumno, da nam ne priznajo tega statusa.« Zato računa, da bodo v prihodnje kljub temu omilili kriterije za pridobitev statusa mestne občine. »Počasi nam že zmanjkuje potrpljenja. Še vedno bo boljše, da sami spremenijo zakon, kot da se na ustavnem sodišču pogovarjamo o enakih možnostih,« je še dodal Draksler. Tudi jeseniški župan Tomaž Tom Mencinger se je strinjal, da je zakonodaja na tem področju nedorečena. Zato so na sredini seji odbora za lokalno samoupravo sprejeli sklep, da se pripravi sprememba zakonodaje. »Mi ne izpolnjujemo le pogojev glede števila prebivalcev in delovnih mest, pri čemer pa ima te pogoje ta čas v celoti izpolnjenih le šest od 11 obstoječih mestnih občin,« je še dodal Mencinger.