Minister Karl Erjavec: "Kot Naklanec nisem navdušen nad lokacijo na Polici, saj obstajajo boljše rešitve. Zadnjih sedem mesecev sicer potekajo intenzivni pogovori na to temo, zato sem optimist. Izrednih razmer ne pričakujem." (Foto: Tina Dokl)

Kam z gorenjskimi odpadki?

Po 16. juliju bo po napovedih ministra Karla Erjavca v Sloveniji delovala le še tretjina dosedanjih odlagališč odpadkov. Na prvem seznamu ni niti enega odlagališča na Gorenjskem.

»Odlaganje odpadkov je danes prepoceni, zato tudi naše navade o ločevanju in sortiranju odpadkov niso prave,« pravi Bernarda Podlipnik in dodaja, da se bo ravnanje z odpadki podražilo po vsej Sloveniji, vendar: »Vsaka občina bo morala imeti interes, da na svojem dvorišču loči čim več odpadkov in na deponijo odloži čim manj. Zato do enormnega povečanja cen za prebivalce ne bi smelo priti. Gre za trdo delo, za veliko investicij občin in bistveno večjo disciplino vseh sodelujočih. Tudi kaznovanje občin je danes premilo.« Novosti po 16. juliju so: - uvedba finančnih jamstev za upravljavce odlagališč odpadkov (vsi upravljavci morajo zagotoviti zaprtje odlagališča); - štiriletno podaljšanje cilja iz 5. člena direktive o odlaganju odpadkov na odlagališčih (Slovenija je izkoristila možnost odloga zaradi zamika pri gradnji infrastrukture za obdelavo komunalnih odpadkov); - možnost obratovanja odlagališč po 16. juliju za odlagališča, ki niso opredeljena kot regijska (z novelirano uredbo in pod določenimi pogoji bodo lahko obratovala še nekatera odlagališča).

Čeprav Gorenjska nima centralnega regijskega odlagališča, hkrati pa ni niti enega na seznamu odlagališč, ki bodo lahko odprta po 16. juliju, ni bojazni, da bi se naša regija spremenila v eno veliko smetišče. Ministrstvo za okolje in prostor, ki ga vodi Karl Erjavec, je namreč pripravilo posebno uredbo, s katero določa pogoje za nadaljnje obratovanje deponij. Pri nas naj bi poslej odpadke sprejemali le še deponiji Mala Mežakla in Kovor, zagotovo se zapirata deponiji Tenetiše (Kranj) in Draga (Škofja Loka).

»Danes imamo le eno regijsko odlagališče, žal pa vse preveč govorimo le o odlaganju in odlagališčih, premalo pa o obdelavi odpadkov. Te je treba sortirati, predelati, morda uporabiti celo za pridelavo energije,« pravi minister. Od načrtovanih petnajstih regijskih centrov v Sloveniji danes obratuje šele eden (Sl. Konjice), osem jih je v gradnji, štirje v fazi načrtovanja. Le v enem primeru – seveda na Gorenjskem – pa še ni znana dokončna lokacija.

Pod evropskim povprečjem

V Sloveniji je bilo leta 2007 z javnim odvozom zbranih približno 421 kilogramov odpadkov na prebivalca, kar je pod evropskim povprečjem, saj v najrazvitejših članicah Evropske unije zberejo od 530 do 540 kilogramov na prebivalca. »Žal pri nas kar 84 odstotkov odpadkov zgolj odložimo. Zato se moramo intenzivneje lotiti ločevanja in predelave odpadkov, kar nam bo uspelo tudi z dvesto milijoni evrov, ki jih za ureditev regijskih centrov namenja evropska finančna perspektiva do leta 2013,« pravi minister Erjavec.

Za ureditev takšnega centra na Gorenjskem se župani (veliko se jih je tudi že zamenjalo) dogovarjajo vsaj ducat let, od leta 2001 je znan tudi zadnji sprejemljivi datum – 16. julij 2009, ko bodo zaprte vse druge deponije. Pa vendar v tem času ni bila izbrana niti lokacija, ki bi jo sprejelo lokalno prebivalstvo. Minister meni, da je glavni razlog za neuspeh neuvedena druga stopnja lokalne samouprave: »Pokrajine bi to lažje uredile, tako pa je ta pristojnost padla na občine. To je bil in je še vedno hud problem, med glavne razloge pa štejem premajhno ozaveščenost o ravnanju z odpadki med prebivalci.«

Na seznamu ni gorenjskih odlagališč

Po veljavni zakonodaji lahko od 16. julija obratujejo le odlagališča, ki so pridobila IPCC dovoljenja, izpolnjevati pa morajo še nekaj drugih pogojev, kot je doseganje predpisanega deleža biorazgradljivih sestavin med vsemi odloženimi odpadki, ti morajo biti tudi obdelani, in drugo. Po četrtku bo lahko delovala le še tretjina sedanjih deponij, na seznamu dvajsetih (objavljen na spletni strani ministrstva) pa ni nobenega odlagališča na Gorenjskem! O nadaljnjem obratovanju posameznega odlagališča po tem datumu bodo glede na izpolnjevanja pogojev odločali na Agenciji RS za okolje. Tudi ta odlagališča (če bo nadaljnje obratovanje sploh dovoljeno – tudi za Malo Mežaklo in Kovor) pa bodo lahko delovala še največ štiri leta oziroma do začetka delovanja regijskih centrov. Zamik omogoča peti člen evropske direktive, vendar morajo upravljavci odlagališč zagotoviti finančna jamstva, s katerimi bodo kasneje ustrezno sanirali in zaprli odlagališča.

Ministrstvo lokacij za centralna regijska odlagališča ne more določiti. »Občine morajo same doseči soglasje z lokalnim prebivalstvom, mi pa se lahko vključimo z mediacijo. Tudi za Gorenjsko imam dober občutek, saj se župani in občine zavedajo, da bo zadnji vlak kmalu odpeljal,« pravi minister Karl Erjavec. Na vprašanje Gorenjskega glasa, ali sprejema lokacijo na Polici, pa odgovarja: »Kot Naklanec nisem navdušen nad lokacijo, saj obstaja nekaj boljših rešitev, vendar je to stvar županov. Zadnjih sedem mesecev sicer potekajo intenzivni pogovori, zato sem optimist, sam bi interveniral le v primeru izrednih razmer. Teh ne pričakujem.«

   

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / sobota, 12. januar 2008 / 07:00

Reševali urednico

Tretji dan v novem letu je Hitova izmena praznovala drugi rojstni dan. Urednica in voditeljica Mirjam Kepic je predala štafetno palico svojemu nasledniku in ker je Žorž kuhal kar sredi studia, se je s...

Objavljeno na isti dan


Tržič / četrtek, 13. februar 2020 / 21:28

Prazen koš, polna denarnica

Na nedavnem dobro obiskanem predavanju v Tržiču je Katja Sreš iz organizacije Ekologi brez meja govorila o tem, kako imeti manj navlake, prihraniti denar v gospodinjstvu in imeti več časa zase.

Razvedrilo / četrtek, 13. februar 2020 / 21:21

Vzela sta se Lučka in Ivko

Lucija in Janez Roblek s Suhe pri Predosljah sta pred kratkim praznovala petdeseto obletnico zakona. Zlatoporočenca večina pozna in ju tudi kliče po imenih Lučka in Ivko.

Razvedrilo / četrtek, 13. februar 2020 / 21:17

Mediteranski večeri

Manca Špik in člani skupine Eros se februarja odpravljalo na prvo skupno koncertno turnejo, ki so jo poimenovali Mediteranski večer. Ponekod se jim bo pridružil tudi hrvaški pevec Marko Škugor.

Škofja Loka / četrtek, 13. februar 2020 / 21:14

S prakso do kadrov

V škofjeloškem podjetju Optiweb študentom nudijo delovno prakso, v okviru katere lahko pridobijo konkretne izkušnje in kompetence, ki jih bodo potrebovali za določeno delovno mesto.

Slovenija / četrtek, 13. februar 2020 / 21:13

Vozovnice Slovenija

Registrirani športniki s statusom dijaka in študenta so od prvega februarja dalje upravičeni do brezplačne vozovnice za potovanja, ki so povezana s športom, tako imenovane vozovnice Slovenija, so p...