Vrednik uredi želodec
Roža sv. Urha oz. urhovka, kot tudi pravijo vredniku, je pravi balzam za razboleli želodec. Karel Veliki pa si je z njo denimo pozdravil protin ...
Tudi roža sv. Urše
Med našimi predniki je bil vrednik (Teucrium chamaedrys) priljubljena zel. Rekli so mu bučnica, komandl, mrzlični koren, krčnica, mrzličnik, roža sv. Urše, stoženica, vrhovka, želodčnik, žuljevka, celo vrtnica.
Prihaja njegov čas
Vredniku godijo suha apnenčasta tla, skalnata pobočja in svetlejši gozdovi. Vrednik je majhen, do trideset centimetrov visok grm z rdeče vijoličastimi vejami. Cveti rožnato rdeče od julija do septembra. V tem času nabiramo cvetočo zel, ki jo na hitro posušimo v senci.
Kašelj in zlomi
Zdravilnost rože sv. Urha so poznali že v antiki. Rimski zdravniki so ga predpisovali pri dolgotrajnem kašlju. V srednjem veku je bila rastlina še bolj cenjena. Uporabljali so jo pri zdravljenju zlomov skupaj z obema sorodnima vrstama, mačjim vrednikom (Teucrium marum) in žajblastim vrednikom (Teucrium scordonia).
V vinu odpravlja gliste
Stare zeliščarske bukve pišejo, da je treba vrednik namočiti v vinu – ta pripravek je zdravilo za zdravljenje zlomov. Ljudsko zdravilstvo prisega, da napitek, ko zel prek noči namočiš v vinu in zjutraj na tešče spiješ, pomaga pri odpravljanju glist.
Ubija bakterije
V današnjem ljudskem zdravilstvu je želodčnik cenjen kot pravi balzam za razboleli želodec. Grenčine, ki se izlužijo v čaju, na tešče hitro popravijo nelagodno razpoloženje v želodcu. Urhovka deluje antiseptično in ubija bakterije v želodcu in črevesju. Poleg tega je odličen diuretik, torej spodbuja odvajanje vode. Pomaga izločati sluz iz pljuč in želodca, zdravi žolčne težave in beli tok. Uporabljajo naj ga sladkorni in bolniki zaradi trebušne slinavke. Pomaga pri večini želodčnih težav, driski, pomanjkanju teka in odpravljanju krčev. Zdravi še artritis.
V čaju in juhi
Čaj iz urhovke pripravimo tako, da veliko žlico zdrobljenega zelišča kuhamo pet minut v četrt litra vode. Pijemo zjutraj na tešče in zvečer pred spanjem. Zoper nespečnost in astmo ga pijemo večkrat na dan, po požirkih. Vrednik lahko dodajamo tudi v juhe in k zelenjavi. Kot začimba popestri zlasti jedi iz krompirja.
Vino proti slabokrvnosti
Pri slabokrvnosti uživamo vino, v katerem smo osem dni namakali dvesto gramov vrednika na liter vina. Zunanje se zel uporablja v obliki močnega prevretka, ki ga v obliki obkladkov polagamo na poškodbe, rane, zmečkanine in hemoroide. Pri obolenju dihal in bezgavk dobro denejo obloge z vrednikovim čajem.