Jani Nadižar, Domplan: "Obstajajo kupci, ki bi kupili takoj, vendar ne dobijo kredita, drugi se ga bojijo najeti, nekateri pa špekulirajo in računajo, da bodo izbrano nepremičnino jeseni lahko kupili ceneje. Ni nujno, da bo res tako. Nenormalno je bilo tudi prej, ko smo nekatera starejša stanovanja z lahkoto prodali dražje kot novogradnjo."

Trg se znova prebuja

Nepremičninski trg je v času finančno-gospodarske krize zelo nepredvidljiv. Agenti pravijo, da je ogledov veliko, promet gre na boljše, cene novogradenj ostajajo enake, starejše se ne cenijo več (v letu dni so padle za desetino).

Še leto nazaj je moral kupec za enosobno stanovanje ali garsonjero v Kranju, Škofji Loki in Radovljici (ter okolici teh mest) odšteti nad dva tisoč evrov za kvadratni meter, na Bledu in v Kranjski Gori do šest tisoč evrov, na Jesenicah in Tržiču okoli 1800 evrov za kvadratni meter. Do danes so cene padle za približno desetino, ponekod tudi več, še največji padec so dosegle cene apartmajev v Kranjski Gori – z vrtoglavih pet tisoč evrov na tri tisoč evrov za kvadratnih meter. Za stanovanjsko hišo mora kupec odšteti toliko kot lani – od 180 do 250 tisoč evrov (vendar ne na najboljših lokacijah, kjer se lahko cene tudi podvojijo ali potrojijo – Bled, Kranjska Gora).

Nepremičninski balon bo počil kot borzni balon ali Cene nepremičnin se bodo razpolovile sta le dva od številnih naslovov člankov, ki govorijo o velikem padcu cen nepremičnin v Sloveniji. Vsaj za zdaj se to še ni zgodilo, čeprav Geodetska uprava RS v svojem poročilu za prvi letošnji kvartal pravi, da so cene v zadnjem letu padle za šest odstotkov. Danes je že jasno, da niso strmoglavile, trg pa se je skoraj ustavil, finančno-gospodarska kriza vpliva tudi na prodajo novogradenj. Čeprav se ponudba nepremičnin veča, pa cene ne padajo oziroma jih nižajo le redki.

Še pred dobrim letom je bilo na trgu povsem drugače. Za novogradnje je veljal velik interes, še preden so gradbeniki zasadili prvo lopato, saj je marsikdo predvideval, da bo svoje staro stanovanje z lahkoto prodal in z malenkostnim doplačilom prišel do novega stanovanja ali pa je bil nakup nepremičnine dobra investicija (v letu ali dveh so špekulanti stanovanje prodali za precej višjo ceno). Starejša stanovanja potrebujejo obnovo, zamenjati je treba stavbno pohištvo, radiatorje, vodovodno napeljavo, obnoviti tlake, morda celo streho in fasado večstanovanjskega objekta. Vse to so potencialni kupci z novogradnjo že dobili, hkrati pa bi v novi, bolje izolirani stavbi porabili manj za ogrevanje, parkirno mesto je ponavadi že v objektu, vendar … Kriza je pocenila starejše nepremičnine (stanovanja in hiše), razkorak v vrednosti obeh se je povečal, zaostrili so se pogoji kreditiranja bank.

Pa vendar, ali je sedaj čas za nakup novega stanovanja, hiše, morda stavbnega zemljišča. Cene starejših nepremičnin bi lahko še padle za desetino, cene novogradenj pa po zagotovilih investitorjev ne morejo več navzdol, saj naj bi že sedaj držali komaj lastno ceno. Ob tem je treba računati tudi na vse bolj prazno blagajno države, ki bi se lahko odločila in za nepremičnine uvedla višjo stopnjo davka na dodano vrednost (z 8,5 na 20 odstotkov).

Trg še ni pravi

Ali naše trditve iz uvoda držijo, smo vprašali nekaj gorenjskih nepremičninskih agentov in investitorjev. »Katastrofa,« z eno besedo stanje na trgu opiše Jani Nadižar iz Domplana in nadaljuje: »Ogledi in klici so, realiziranega posla je malo. Cene se sicer nižajo, tudi do trideset odstotkov, vendar prodaja še ni prava.« »Trg se je v drugi polovici maja le nekoliko odprl, zato lahko ocenjujemo, da bo šlo bolje,« pravi Grega Košir iz podjetja Gekko projekt. Razlogov za optimizem je več: »Nekateri so čakali in se načakali ter kupili nepremičnino.« Trdi, da so cene starejših nepremičnin padle, pri novogradnjah se je o ceni mogoče pogajati. »Dela je dovolj, ogledov veliko, sklenjenih poslov pa nekoliko manj. Potencialni kupci tudi pri vas preberejo, da bodo cene nepremičnin padle za trideset odstotkov, in zato čakajo,« pojasnjuje Andreja Kern Egart iz podjetja K3 nepremičnine. Popustov so deležni le kupci, ki imajo gotovino in plačajo takoj. Nadižar je prepričan, da mnogi špekulirajo in čakajo morebitne nove padce cen, Kern Egartova pa dodaja, da si kupci danes pripravljajo teren, pregledajo ponudbo in upajo, da bo cena padla.

»Kriza se vsekakor pozna. Kupci v negotovih časih ne upajo najemati hujših kreditnih obveznosti, zato se prej odločijo za nakup manjših stanovanj,« pravi Janez Bohinc iz Lokainvesta. Ali so tudi manjša stanovanja le na račun kreditov ali imajo kupci privarčevan denar, ne ve. Vsekakor pa prevladujejo mladi, ki se bodo v njihovo novogradnjo začeli vseljevati septembra. Investicije v tri štiristanovanjske vila bloke so se lotili tudi v podjetju Alpinvest. »Zaradi krize se je čas gradnje naših dveh (od skupno treh) objektov s tri- in petsobnimi stanovanji zamaknil, sicer bi bili objekti že dokončani,« pravi direktor Jure Fleischman.

Zaostreni pogoji bank

A vrag še vedno tiči v podrobnostih. To je zaostreno kreditiranje bank, ki so prej zahtevale le desetino lastne udeležbe kupca, danes vsaj trideset odstotkov, saj bi cena nepremičnin še lahko padla, težje jih pridobijo tudi investitorji. »Kupci se bojijo za službo ali ne morejo ali ne upajo najemati kreditov. Če bo prišlo do množičnih zaplemb nepremičnin zaradi neplačevanja hipotekarnih kreditov, pa bodo cene zaradi velike ponudbe začele padati. Za zdaj pa poceni stanovanj ni,« pravi Košir. Zanimivo je, da čakajo tudi prodajalci, ki se jim ne mudi s prodajo starejših ali novih stanovanj, hiš. »Za mrtvilo je zagotovo kriva kriza. Zaradi nestabilnih razmer mnogi ne upajo v velik nakup, saj velja, da je najboljše imeti gotovino, ne pa dolgov,« pravi Andreja Kern Egart. Kriza je pokazala zobe tudi med nepremičninskimi agenti oziroma podjetji. Na Gorenjskem jih je že nekaj manj.

Nekaj novih projektov se je na Gorenjskem povsem ustavilo, zato se bo morda čez leto, dve vse znova vrtelo zgolj okrog starih stanovanj in hiš. Teorija bi držala, če bi kupci pokupili novogradnje, ki so ali še bodo letos ponujene trgu. V Kranju Lokainvest gradi večstanovanjski objekt Planina Jug, od srede tega meseca smo lahko na njihovi spletni strani opazili, da imajo rezerviranih ali prodanih okoli dve tretjini stanovanj. »Vse od začetka prodaje med kupci obstaja precejšen interes. Za sklenitev prodajnih pogodb pa so se v večji meri odločali šele spomladi, ko je bilo očitno, da ne bo predvidene korekcije cen navzdol,« pravi Janez Bohinc.

Prodajo stanovanj v tem objektu so začeli tik pred najhujšo nepremičninsko krizo v Sloveniji, a so cene kljub temu ostale nespremenjene. »Naknadno smo se odločili za izboljšano izvedbo, vgradnjo solarnega sistema za ogrevanje sanitarne vode, s čimer kupcem za isto ceno ponudimo več od standardne ponudbe. S tem se bolj prilagajamo kupcem oziroma razmeram na trgu. Objekt v duhu časa je energetsko varčen in privablja,« pravi Bohinc. In če finančno-gospodarske krize, s tem pa tudi nepremičninske krize ne bi bilo? »Prepričan sem, da bi bili s prodajo že pri koncu, tako pa smo, glede na razmere, zadovoljni tudi sedaj,« odgovarja Bohinc.

Po mnenju Jureta Fleischmana so kupci do sedaj čakali, kako se bo odzival delniški trg, ki se je v zadnjih dveh, treh mesecih zelo popravil. »Z zamikom se bo to stanje odrazilo tudi na nepremičninskem trgu,« pravi. V Alpinvestu so projekt Vila Vešter v Škofji Loki načrtovali že v letu 2005, zato jasno odgovarjajo, da cene (te določajo v teh dneh) ne bodo spuščali. »Cena zemljišča je ostala enaka, tudi izvajalci jih niso spustili, večina surovin je na enaki ravni kot pred krizo. Kdor sam gradi hišo, ve, da stroškov ni in ni konec. Kako naj bi potem investitorji spustili cene?« se sprašuje Jure Fleischman.

     

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Žirovnica / četrtek, 30. junij 2016 / 11:46

V žirovniški občini šest defibrilatorjev

Žirovnica – V žirovniški občini imajo postavljenih šest avtomatskih eksternih defibrilatorjev, in sicer pri transformatorju na Bregu, pri Hidroelektrarni Moste, pri osnovni šoli na Zabreznici, pri...

Objavljeno na isti dan


Šport / ponedeljek, 5. december 2011 / 07:00

Rezultati 1., 2., in 3. lige (9. krog) državnega prvenstva v inline hokeju

1. liga (9.krog - odigran 2.12. in 3.12.): G&P Laščan Blejska Dobrava : Kavke Kranj - odpovedano zaradi razmočenga igrišča HK Dinamiti Horjul : Kranjski Orli 15:3

Šport / ponedeljek, 5. december 2011 / 07:00

Kranjski vaterpolisti v spomin Jožeta Rebolja

Kranj – V nedeljo so se kranjski vaterpolisti na 16. memorialu dr. Jožeta Rebolja spomnili tega nekdanjega odličnega kranjskega športnika, posebno pa vaterpolista in odličnega prijatelja....

Šport / ponedeljek, 5. december 2011 / 07:00

Kranjski obračun z izkušenejšimi

Kranj – Konec minulega tedna so vaterpolisti odigrali četrti krog državnega članskega prvenstva sezone 2011–2012 v prvem delu. V sobotnem sta kar dve moštvi zabeležili zmagi na gostovanju....

Šport / ponedeljek, 5. december 2011 / 07:00

Pomembna zmaga Triglava v Beogradu

Kranj – V soboto so hokejisti v SLOhokejski ligi odigrali 19. krog. Kranjski Triglav je gostoval v Beogradu pri Partizanu in zmagal na tem težkem gostovanju z 0 : 2. Zmago na gostovanju pa...

Prosti čas / ponedeljek, 5. december 2011 / 07:00

Glasba idealne temperature

Glasbena skupina Nula Kelvina z novo ploščo Možgani na paši s svojo melodičnostjo, izvirnostjo ter duhovitostjo že osvaja poslušalce.