Spod´ šenčursk´ga zvona
Mešani pevski zbor Šenčurski zvon bo petnajsto leto delovanja v petek zaključil z letnim koncertom v cerkvi v Srednji vasi.
Zasnovo Šenčurskega zvona, danes osrednjega zbora šenčurske občine, je treba iskati več kot pol stoletja nazaj na cerkvenem koru, že vsaj dvajset let v podobni sestavi, kot je še danes, uradno pa zbor, ki deluje v okviru Kulturnega društva Šenčur, poje 15 let. Zbor, ki se je sprva imenoval Sveti Jurij, je v letošnjo sezono vstopil pod novim imenom Mešani pevski zbor Šenčurski zvon. »Na koru smo nadaljevali tradicijo naših staršev, ker pa nam je blizu tudi slovenska narodna pesem, smo se pred petnajstimi leti odločili ustanoviti posvetni zbor, v katerem bomo gojili in prepevali predvsem slovenske ljudske pesmi, prirejene za večglasno zborovsko petje,« se tistih let spominja prva in tudi še danes predsednica zbora Jolanda Peternel. Dolga leta je zbor vodil domačin, organist in zborovodja Janko Golob, dve leti Stane Grum, zdaj pa že tretje leto prepevajo pod taktirko Milana Bajžlja.
Trenutno zbor šteje 17 glasov, od tega štiri sopranistke in šest altistk, štiri tenoriste in tri basiste. Enkrat, pred nastopi pa tudi večkrat tedensko jim gostoljubje ponudi župnik Urban Kokalj, saj vaje že vsa ta leta potekajo v pevski sobi v šenčurskem župnišču. Zbor svoj repertoar izbira predvsem iz bogate zakladnice slovenskih ljudskih pesmi, niso pa jim tuje tudi cerkvene pesmi za različne priložnosti, saj se pevke in pevci radi odzovejo in sodelujejo ob prazničnih bogoslužjih. Sicer Šenčurski zvon slišimo na različnih prireditvah v okviru Občine Šenčur, najmanj enkrat letno v okviru KUD Šenčur organizirajo tudi prireditve ob praznikih, kot so materinski dan, kulturni praznik, akademija ob občinskem prazniku, vsako leto pa zbor sodeluje tudi na občinski reviji pevskih zborov v Šenčurju. Vsako leto se še posebej veselimo obiska starejših občanov v Domu počitka v Preddvoru in v Domu upokojencev Kranj. »Posebej pa smo ponosni na sodelovanje in druženje s prijatelji iz Zavoda za invalidno mladino iz Vipave. »Naključno« srečanje leta 2000 je preraslo v pravo prijateljstvo, saj jih vsako leto obiščemo s sv. Miklavžem in kulturnim programom,« razlaga Peternelova, ob kateri v zboru prepevajo tudi njen mož ter hči in njen fant. Najmlajša pevka ima komaj osemnajst let, najstarejša čez sedemdeset, pevke in pevce pa še vedno druži predvsem veselje do petja in druženja. »Naše vrste smo zadnja leta že nekoliko pomladili, želimo pa jih še okrepiti,« razmišlja Peternelova in dodaja, da hkrati vabijo vse, ki so podobnih misli, naj se jim v novi sezoni pridružijo.
Prvič jih bo mogoče slišati na letnem koncertu v petek, 26. junija, po maši, ki bo ob 20. uri, letos že tretje leto v cerkvi sv. Radegunde v Srednji vasi. Predstavili bodo znane, pa tudi tiste manjkrat izvajane slovenske ljudske, v programu pa se jim bodo pridružili tudi gostje: Kvintet Škrjanček pod vodstvom Milana Bajžlja, harfistka Urša Rihtaršič, pevec Zvone Horvat pa bo zaigral tudi na citre. Koncert bo povezovala Maja Jerkič.