Heroin jih je spravil v zapor
Na kranjskem sodišču so na zaporne kazni obsodili brata Mateja in Jureta Omana ter Albanca Ardiana Cano, obtožene organizirane trgovine s prepovedanimi drogami.
Kranj – »Da sem živel lagodno življenje, kot ga je predstavila tožilka, sem izvedel šele na sodišču. Prihajam iz delavske družine in denar sem si vedno služil z delom. Nikoli se nisem ukvarjal s preprodajo prepovedanih substanc. Ne vem, kako in komu prodati en gram heroina, kaj pa naj z desetimi kilogrami, se sprašujem vsak dan v priporu,« se je v petek 30-letni Matej Oman iz Žabnice še zadnjič obrnil na sodni senat Okrožnega sodišča v Kranju, kjer so mu od decembra sodili zaradi sodelovanja v hudodelski združbi, ki je avgusta lani po dogovoru z Abdylom Kukajem (še vedno na prostosti) s Kosova pretihotapila 9.923 gramov heroina. Kljub temu ga je kranjsko sodišče obsodilo na osem let zapora, njegovega 28-letnega brata Jureta Omana na pet let zapora, Albanec s srbskim državljanstvom Ardian Cana (živi v Avstriji) pa bo za rešetkami moral preživeti štiri leta.
»Trdite, da ste se s Kukajem dogovarjali in s Cano sestali zaradi poslov z avtomobili, a kaj ko ne v Canovem avtomobilu ne v vašem ni bilo nobenih dokumentov v zvezi z avtomobili. Pa četudi bi to bilo res, potem ne bi bila potrebna taka panika, da ste bežali pred policijo in po SMS sporočilih Kukaju sporočali, da se boste s Cano sestali v Celovcu. Nesporno je, da ste se vsi zavedali, da gre za kaznivo dejanje in ste bili med seboj povezani,« je razlog za obsodbo pojasnila predsednica senata Andrijana Ahačič.
Sodišče je tako sledilo stališču okrožne državne tožilke Irene Kuzma, ki je v končni besedi ugotovila, da je bil Matej Oman skupaj s Kukajem nedvomno organizator prevoza skoraj desetih kilogramov heroina in bi za prevoz Cani tudi plačal deset tisoč evrov. »Vloga Jureta Omana je bila v tem, da je bratu dajal navodila o varni predaji droge, med begom pred policisti po avtocesti, ko sta vozila tudi 250 kilometrov na uro, pa je pisal SMS sporočila. V samo 23 minutah je bilo Kukaju poslanih trinajst sporočil, v katerih je bilo tudi sporočeno, da jih je odkrila policija in da se bo s kurirjem sestal v Celovcu,« je dejala tožilka, ki je sicer za Mateja Omana predlagala devet let zapora, za Jureta in Cano pa po šest let in pol zapora.
Zagovorniki Milan Krstić, Peter Volgemut in Dušan Csipoe so se trudili senat prepričati, da je policija do dokazov prišla na nezakonit način, nasprotovali so tudi mnenju tožilstva, da je šlo za hudodelsko združbo. Odvetniki so za vse obtožene predlagali oprostilno sodbo, zato so že napovedali pritožbe na končno sodbo, medtem ko si je tožilka vzela še nekaj časa za razmislek.