Tekmovanje v neznanih jezikih
Manca Mrvar s kamniške gimnazije je ena od štirih slovenskih dijakov, ki se bo konec julija udeležila lingvistične olimpijade na Poljskem.
Kamnik – Na 7. lingvistično olimpijado, ki bo od 26. do 30. julija potekala v poljskem Vroclavu, se je Manca Mrvar, dijakinja Srednješolskega centra Rudolfa Maistra Kamnik, udeležila z zmago na izbirnem slovenskem tekmovanju. Tik pred koncem mature, ko je večina maturantov z mislimi že pri svojih najdaljših počitnicah, Manca začenja s pripravami na to tekmovanje, ki ji predstavlja pravi izziv.
»Večina misli, da gre pri tem za poznavanje jezikov, a gre pri vsem skupaj predvsem za logiko,« razloži Manca, ki je obiskovala naravoslovni oddelek gimnazije in sprva niti sama ni vedela, za kakšno tekmovanje gre. »Vsa leta sem redno tekmovala v logiki in pri lingvistični olimpijadi je poudarek prav na tem. Naloge namreč rešujemo v jezikih, kot so starocerkvena slovanščina, arabščina, gotščina, furlanščina, madžarščina ali japonščina. Največ problemov se rešuje v še manj znanih jezikih – na primer v jeziku niue, ki ga v Polineziji govori le 8 tisoč ljudi, ali pa jezik hausa iz zahodnega Čada, pa itelmenski jezik, ki ga govori manj kot dvesto ljudi ob zahodni obali Kamčatke, jezik kati iz Afganistana, kannada iz Indije ipd. Obstajajo tudi naloge v izmišljenih jezikih, a so dokaj redke. Probleme predstavljajo besedne zveze, stavki, števila, besede, samostalniki v različnih sklonih in številih, ki so zapisani v tujem jeziku.
Pripisani so jim slovenski prevodi, včasih tudi v pomešanem vrstnem redu. Na podlagi logičnega sklepanja moramo ugotoviti različne vzorce, slovnična pravila, podobnosti in poiskati pravilen prevod ter prevesti določeno besedilo ali besede iz slovenščine v nek tuj jezik in obratno. Sliši se preprosto, a je v vsaki nalogi skrito toliko podrobnosti, da moraš kar dobro pomisliti,« pravi bodoča študentka kemije iz Duplice, ki se tekmovanja veseli predvsem zaradi nove izkušnje in poznanstev.