Ko zagorijo dragocene knjige
Požar, ki izbruhne v knjižnicah ali bankah, kjer hranijo mnoge dragocene knjige in podatke, je treba pogasiti hitro in pri tem povzročiti čim manj škode.
Živimo v obdobju, ko so elektronske naprave ekstremno ranljive, podatki in informacije, ki so shranjene na njih, pa so celo več vredne kot sama strojna oprema. Predmeti zgodovinskega pomena, kot so slike, knjige in dokumenti, so neprecenljivi in pogosto nenadomestljivi. Prav zato morajo biti sistemi gašenja tako zasnovani, da povzročijo čim manjše uničenje varovanih predmetov in opreme ter s tem preprečijo katastrofalne posledice. »Za ta namen so najprimernejši sistemi za gašenje s plinskimi gasili, ki ne le hitro in zanesljivo pogasijo požar, temveč tudi ne poškodujejo zaščitenih prostorov, njegove vsebine in ne puščajo ostankov,« pravi Jure Robas iz Varstvenega inženiringa v podjetju Varnost Maribor.
Sisteme z različnimi gasili delimo v dve skupini: na sisteme za gašenje s kemičnimi plini in sisteme za gašenje z inertnimi plini. Pri sistemih za gašenje s kemičnimi plini mehanizem gašenja deluje predvsem na fizikalni in le manjši delež na kemijski način. Glavni učinek zelo hitrega dovajanja plina v prostor s požarom je ohlajanje plamena. Njegove molekule absorbirajo toploto plamena in s tem znižajo njegovo temperaturo, onemogočijo nadaljnjo verižno reakcijo in vzdrževanje ter širjenje požara. Pri sistemih za gašenje z inertnimi plini pa princip gašenja temelji na izpodrivu koncentracije kisika v prostoru na 10 do 14 odstotkov, kar še ne predstavlja nevarnosti za ljudi, je pa že zadosti nizka, da ogenj ugasne. Zaradi visokotlačnega sistema se postopek izpusta plinskega gasila v prostor zgodi v 30 do 60 sekundah, kar omogoča uporabnikom, da pravočasno in varno zapustijo prostor.
»Sisteme za gašenje s plinskimi gasili uporabljamo in jih kot take tudi priporočamo v objektih oz. prostorih, kot so telekomunikacijski centri, računski in kontrolni centri, skladišča nosilcev podatkov, naprave in centri za obdelavo podatkov, finančni centri in banke, arhivi, muzeji in umetnostne galerije, zgradbe in prostori zgodovinskega pomena, knjižnice z redkimi in dragocenimi knjigami, farmacevtski in medicinski prostori in tudi proizvodni obrati,« svetujejo v poslovnem sistemu Varnost Maribor, kjer v sklopu protipožarnega varovanja ponujajo strokovna svetovanja, projektiranje, vgradnjo ter vzdrževanje sistemov za gašenje s plinskimi gasili svetovno priznanega proizvajalca, podjetja LPG Tecnicas en Extincion de Incendios, S.A. iz Španije. Kot generalni zastopnik za Slovenijo vam ponudijo vsa plinska gasila, ki jih navaja standard SIST EN 15004-1:2008, vsi elementi in naprave imajo tudi pridobljena vsa ustrezna potrdila in certifikate na področju Evropske unije.