Varnostna razsvetljava pogosto slabo urejena
Večina podjetij ima urejeno vzdrževanje sistema javljalnikov požarov, redko kje pa imajo urejeno stanje na področju varnostne razsvetljave, ugotavlja mag. Tom Zickero iz Zavoda za varstvo pri delu Ljubljana.
Zakon o varstvu pred požarom in drugi podzakonski predpisi od podjetij zahtevajo primerno skrb za požarno varnost. Nalagajo jim med drugim izdelavo požarnih redov in ocen požarne varnosti, pravilno in redno vzdrževanje gasilnih aparatov in vgrajenih sistemov aktivne požarne zaščite … O tem smo se pogovarjali z mag. Tomom Zickerom, vodjo laboratorija za preskušanje, meritve ter požarno in protieksplozijsko zaščito na ZVD Zavodu za varstvo pri delu Ljubljana, ki izvaja storitve varstva pred požarom, pregledov aktivne požarne zaščite, meritve neionizirajočega sevanja in izdelavo elaboratov eksplozijske ogroženosti.
Kakšen je osnovni namen sistemov aktivne požarne zaščite (APZ)?
»Osnovni namen sistemov aktivne požarne zaščite se nanaša na odkrivanje, javljanje ter alarmiranje različnih požarnih veličin (dim, plamen, gorljivi plini itd.). Osnovni namen je torej v čim hitrejšem odkrivanju in javljanju požara, nekateri sistemi pa omogočajo tudi takojšnje gašenje požara.«
Kateri so najpogostejši sistemi APZ?
»Najpogosteje se v podjetjih srečujemo s sistemi za odkrivanje in javljanje požara ter alarmiranje (dimni javljalniki), varnostno razsvetljavo ter napravami za odvod dima in toplote. Pri tem je potrebno opozoriti, da ima večina podjetij urejeno vzdrževanje sistema javljalnikov preko vzdrževalnih pogodb. Redko kje pa se srečamo s urejenim stanjem na področju varnostne razsvetljave. Najpogostejše napake so, da svetilke ne delujejo ali pa ni ustrezne projektne dokumentacije, na podlagi katere bi se pregled lahko izvedel.«
Ali je smiselna postavitev javljalnikov v bivalnem okolju?
»Postavitev javljalnikov v bivalnem okolju je odvisna od subjektivnega zavedanja posameznika. Vsekakor je takšno varovanje smiselno, saj na trgu obstaja kar nekaj kvalitetnih in cenovno ugodnih javljalnikov požara. Takšni javljalniki delujejo na devetvoltno baterijo in praktično ne zahtevajo nobenega vzdrževanja, montaža je preprosta. V odločilnih trenutkih pa lahko veliko pripomorejo k uspešni evakuaciji stanovalcev oz. reševanju premoženja.«
Kakšen je pomen požarnega reda?
»Požarni red je interni organizacijski predpis, ki določa odgovornosti lastnika oz. uporabnika objekta in tudi udeležbo vseh, ki se v objektu nahajajo oz. delajo, z namenom zagotavljanja požarne varnosti. Dokument je osnova za organizacijo požarne varnosti v objektu tako v organizacijskem kot v tehničnem smislu, kar mu daje uporabno vrednost. Zato je pomembno, da je narejen strokovno, kar pomeni, da so v dokumentu specifično predpisana preventivna ravnanja. Doslednost pri upoštevanju gradbeno tehničnih značilnosti objekta in del, ki se v objektu izvajajo (od nezahtevnih pisarniških do najzahtevnejših tehnoloških postopkov), je bistvenega pomena za kvalitetno izdelan požarni red. S spremembami Zakona o varstvu pred požarom in Pravilnika o požarnem redu je zakonodajalec vnesel dodatne zahteve, kot so določitev in usposobljenost odgovorne osebe za gašenje in evakuacijo, obveznost praktičnega usposabljanja za izvajanje evakuacije za določene objekte …, zaradi katerih je kvalitetno izdelan dokument vsebinskega in ne le formalnega pomena.«
Katera podjetja potrebujejo elaborat eksplozijske ogroženost in kaj zajema?
»Elaborat eksplozijske ogroženosti se izdela za tiste prostore v podjetju, kjer se nahajajo plini, hlapi, megle, pare ali prah, ki lahko v mešanici z zrakom tvorijo eksplozivno atmosfero in lahko ob prisotnem viru vžiga povzročijo eksplozijo. Z elaboratom eksplozijske ogroženosti ta tveganja opišemo in tveganje za eksplozijo zmanjšamo na minimum ter napišemo potrebne tehnološke in organizacijske ukrepe, s pomočjo katerih se eksploziji kar se da izognemo, oziroma zaščito postavimo tako, da so učinki eksplozije neoporečni. V elaboratu tudi določimo cone eksplozijske ogroženosti, ki jih tudi grafično prikažemo. K elaboratu eksplozijske ogroženosti spada tudi usposabljanje vseh delavcev, ki delajo ali se lahko nahajajo v eksplozijsko ogroženih prostorih. Tako usposabljanje je zelo pomembno, saj je neupoštevanje organizacijskih ukrepov in nevednost delavcev ponavadi največji povzročitelj eksplozij.«