Bosonogi na Šenturško goro

V Planinskem društvu Komenda so v soboto organizirali četrti pohod bosih nog, ki se ga je udeležilo 77 pohodnikov.

Cerkljanska Dobrava – Ko se je član Planinskega društva Komenda Pavel Žvelc pred leti odpravil na Lubnik nad Škofjo Loko, se mu je ob srečanju tamkajšnjega kluba bosonogih porodila ideja, da bi se bosi lahko podali tudi na Šenturško goro. Tako je odbor Škrjančki v okviru planinskega društva v soboto organiziral že četrti pohod bosonogih na Šenturško goro. Do sedaj je rekreativce, ki se na pot vsako leto podajo v sredini junija, vedno pričakalo lepo vreme in tako je bilo tudi letos.

Tokrat se je na Jurčkovi Dobravi, kot ta del imenujejo domačini, zbralo 77 pohodnikov. Največ jih je bilo iz okoliških vasi, prišli pa so tudi iz bolj oddaljenih krajev ter Srbije in Bosne. Ob prijavi so prejeli majice z logotipom bosonogih, nato pa so se z nezaščitenimi podplati podali navkreber proti Šenturški gori in prehodili sedem kilometrov dolg krog poti. Vzpon po gozdni poti ni bil težak. Udeležence je v podplate od časa do časa zbodel kakšen storž, poškodb pa ni bilo. V ta namen je zadnji udeleženec pohoda v nahrbtniku nosil sredstva za prvo pomoč. Na vrhu so si bosonogi privoščili kratek odmor in se nato podali v dolino. Po končanem spustu so si umili noge v bližnjem potoku in se odpravili na Podboršt v Planinski dom Milana Šinkovca, kjer so se okrepčali z golažem in prejeli medalje v spomin na prehojeno pot.

Kot pravi Pavel Žvelc, se zanimanje ljudi za pohod povečuje. Prvo leto se ga je udeležilo 32 pohodnikov, nato pa vedno več. Nekateri izmed bosonogih so se na takšen pohod odpravili prvič, drugi pa so pred njim trenirali in pot že večkrat preizkusili bosi. Žvelc je eden izmed slednjih: »Sam se bos na Šenturško goro odpravim pet do osemkrat na leto.« Prepričan je namreč, da je pohod z bosimi nogami koristen za masažo podplatov, poleg tega gre za pristen stik z naravo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / sobota, 30. junij 2018 / 10:11

Policisti praznovali z gasilci, reševalci, zdravniki

Tacen – Na sredini osrednji proslavi ob dnevu policije v Tacnu so bili posebni gostje gasilci, reševalci in zdravniki. »Skupaj smo na prizoriščih hudih prometnih nezgod, požarov, samomorov, pri isk...

Objavljeno na isti dan


Kronika / ponedeljek, 21. avgust 2017 / 21:21

Boštjan Glavič pričakovano novi šef gorenjske policije

Dosedanji začasni direktor Policijske uprave Kranj Boštjan Glavič je v torek vodenje gorenjske policije prevzel za nedoločen čas.

GG Plus / ponedeljek, 21. avgust 2017 / 21:20

Nabirala zvončke in padla globoko v kanjon Kokre

Kranjčanka Nevenka Lužar, dekliško Šmid, je pred petdesetimi leti padla petindvajset metrov globoko v kanjon Kokre – in preživela. Svoje sreče v nesreči, svojega drugega rojstva se še danes spominja....

GG Plus / ponedeljek, 21. avgust 2017 / 21:17

Čas je, da začnemo sprejemati različnost

Jurij Marussig je učitelj fizike, tehnike, je pesnik, pisatelj, v zadnjih letih pa se je najbolj posvetil inkluzivni pedagogiki, delu z otroki s posebnimi potrebami. »Da bo inkluzija lahko v polnosti...

Kamnik / ponedeljek, 21. avgust 2017 / 21:15

Z ognjem do sprememb

Cipra Slovenija je z letošnjo akcijo Ogenj v Alpah, ki so jo prejšnjo soboto pripravili na Mali planini, poudarila problematiko mobilnosti v turizmu in spodbudila uporabo javnega potniškega prometa.

Gospodarstvo / ponedeljek, 21. avgust 2017 / 21:03

Ni leta brez naravne ujme

Na gospodarjenje z gozdovi v gozdnogospodarski enoti Škofja Loka zelo vplivajo naravne ujme. V minulem desetletju so sanitarne sečnje predstavljale kar šestinštirideset odstotkov celotnega poseka.