Zadnji tek pred poletjem
V soboto se je s tekom v Mošnjah končal prvi del Gorenjskega pokala v rekreativnih tekih. "Kdor je pozimi in spomladi veliko treniral in tekmoval, potrebuje počitek," pravi Janez Ferlic, vodja pokala.
Mošnje – V Gorenjskem pokalu v rekreativnih tekih je končanih šest od desetih tekov. Absolutna zmagovalca zadnjega, jubilejnega 20. Mošenjskega teka, ki je v organizaciji ŠD Mošnje potekal na novi progi, udeležilo pa se ga je 211 tekačev (od tega 70 otrok), sta Boštjan Hrovat (THB) in Petra Race (AD Bled). Tek je štel tudi za slovenski pokal v rekreativnih tekih.
Do naslednje tekme, do Kranjskogorske desetke, ki bo 15. avgusta, bodo tekači imeli nekaj tekmovalnega počitka, kar bo v poletnih mesecih prišlo še kako prav. Kako teči in se rekreirati v tem času, je pojasnil Janez Ferlic, vodja Gorenjskega pokala v rekreativnih tekih, ki je najprej povedal nekaj o prvem delu letošnjega tekmovanja: »Udeležba je bila na vseh tekih dobra in v Klubu trmastih, ki je koordinator pokala, nad tem nismo presenečeni. Dobro se je uveljavil tudi pokal mladine in na tem bomo delali naprej. Do naslednje tekme bosta dva meseca tekmovalnega premora, ker se mi zdi pomembno, da tekači niso ves čas v tekmovalnem ritmu. Potrebujejo sproščenost, ki jo Gorenjski pokal tudi kot sam sistem tekmovanja zagotovo prinaša. V pokalu je deset tekov, za končno uvrstitev jih šteje pet. Ne gre torej le za tekmovalnost, gre predvsem za druženje.« Kot pravi, je sedaj prišel čas za nekaj počitka: »Za tiste, ki so čez zimo in spomladi veliko trenirali, veliko tekmovali, je res čas za počitek. Če si vzamemo nekaj dni popolnega počitka, ni nič narobe, potem pa svetujem odmik od prvotne športne aktivnosti, torej od teka, h kateremu izmed drugih športov, kot je na primer kolesarjenje, planinarjenje, plavanje. Z avgustom, ko se počasi začenja drugi del sezone, pa znova po ustaljeni praksi naprej.«
Ferlic še opozarja, da je pri rekreaciji v poletnih mesecih treba paziti, da v telo vnesemo dovolj tekočine: »Svetujem dodaten vnos vode in elektrolitov, manj kave in alkoholnih pijač, pa tudi pri hrani smo lahko pozorni, da jemo več zelenjave, manj mastne hrane, manj sladkorja. Piti je treba začeti takoj zjutraj in na dan spiti najmanj dva litra tekočine. To je dovolj. Zaželeno je, da ne pijemo samo vode, ker v tem primeru lahko pride do tako imenovane hiponatremije, kar pomeni, da je telo preveč zasičeno z vodo, ima premalo elektrolitov, premalo soli, saj jo voda dodatno izpere iz telesa. Bolj primerni so izotonični napitki.«
Ana Jelovčan, Virmaše: »Poleti tečem večinoma zvečer, v počasnejšem, »čvekalnem« tempu, in veliko pijem. Tudi poleti tečem okrog štirikrat, petkrat tedensko. Na morje ne grem. Grem pa v hribe, kar pa je aktiven dopust.«
Marjan Lotrič, Zg. Besnica: »Vročina mi kaj dosti ne škoduje, tako da s tem nimam težav. Nič ne gledam, ob kateri uri grem na tek. Pazim pa, da prej pijem, si naredim rezerve. Tudi domači sok je dober, samo da ni samo voda.«
Marija Moser, Grenc: »Poleti pazim, da tečem čim bolj zvečer, da ne pretiravam in da veliko pijem. Tečem enako pogosto kot sicer, tudi časovno približno enako dolgo. Razlika je le v vnosu tekočine in v uri odhoda na rekreacijo.«
Anže Božič, Struževo: »Poleti tečem zjutraj ali zvečer, ko ni tako ekstremno vroče. Takrat se da. Čeprav sem še mlad, se zavedam, da je treba v vročini še več piti. Ne nazadnje nam to pokaže tudi naše telo.«