Nova kranjska valilnica idej
Fakulteta za elektrotehniko Univerze v Ljubljani je ob svoji 90-letnici v Kranju odprla OpenLab - laboratorij za mlade tehnološke navdušence.
Kranj – OpenLab ali odprti laboratorij, ki deluje v rumenem stolpiču ob kranjski Gimnaziji, je plod sodelovanja Mestne občine Kranj in Fakultete za elektrotehniko univerze v Ljubljani ter številnih podjetij. Z njim želijo aktivirati ustvarjalni potencial mladih na Gorenjskem. »V laboratoriju želimo zbrati mlade, ki hočejo več na področju tehnologij, projektov, kariere. Na ta način jih želimo tudi navdušiti za študij na tehničnih fakultetah, kjer jih bomo usposobili v vrhunske strokovnjake, ki se bodo vrnili na Gorenjsko,« je ob odprtju povedal prof. dr. Janez Bešter.
Laboratorij je vrhunsko opremljen z elektrotehniškimi inštrumentariji, kamor spadajo funkcijski generatorji, osciloskopi in spajkalniki, zmogljivi računalniki in strežniki, sodobna komunikacijska oprema ter multimedijski laboratorij s profesionalnimi kamerami in opremo za montažo. Navsezadnje je OpenLab (nekaj mesecev že poskusno deluje) zbirališče mladih somišljenikov. Vodstvo so zaupali Lovru Žitniku in kolegom, ki bodo svoje nekoliko mlajše kolege le usmerjali do cilja. »Konkretnih ciljev ni, naš namen je le navdušiti mlade za kreativno razmišljanje, še najraje za tehnologijo, vendar to ni pogoj,« pravi koordinator Žitnik. Do sedaj so pripravili 13 večerov na različne teme.
»Inovativnost in ustvarjalnost mladih moramo vedno spodbujati, še posebej pa v težkih časih za gospodarstvo, saj vemo, kako pomemben je razvoj. Valilnica novih idej in znanstvenikov je za Kranj velika pridobitev,« je ob odprtju povedal domači župan Damijan Perne. Ob odprtju OpenLaba je s predstavitvijo navdušil Klemen Peternel z aplikacijo za manj vešče (starejše) uporabnike mobilnih telefonov: »Starejši praviloma težje najdejo kontakte v imeniku, težje pošiljajo kratka sporočila. To smo rešili s preprosto tablo, na kateri so slike priljubljenih oseb, ki se jih za vzpostavitev zveze le dotaknemo z mobilnim telefonom, uporabnik pa se pogovori po običajnem, starejšim bolj domačem stacionarnem telefonu.«
Motiv tovrstne aplikacije je v spodbujanju in prijaznejši uporabi novih tehnologij, z (grobo) opisanim projektom pa je Peternel osvojil drugo mesto na mednarodnem forumu NFC v Monaku. »V laboratoriju bomo skušali narediti in oživiti še veliko takšnih idej. Za zdaj lahko pokažemo le delček, več bo prišlo z obiskom mladih,« je še povedal Žitnik.