Gospodarski zaton Kranja?
Tako pesimističen je bil naslov okrogle mize društva Odgovor, nič manj črnogleda pa ni bila razprava.
Kranj – Društvo za razvoj kritične misli Odgovor je v torek zvečer v Galeriji Dali pripravilo dobro obiskano okroglo mizo z naslovom Gospodarski zaton Kranja, na katero so povabili prof. dr. Jožeta Mencingerja, mag. Rajka Bakovnika iz Sveta gorenjskih sindikatov, Staneta Štrausa, podžupana Mestne občine Kranj, Ani Klemenčič, predsednico UO GBD, Dejana Radšela iz kadrovske agencije Manpower ter Draga Martinjaka, direktorja podjetja Eurocom. Sindikalist Bakovnik je uvodoma razložil nič kaj zavidljivo kadrovsko situacijo v Kranju. Poleg odpuščanja zaradi likvidacij oziroma stečajev večjih podjetij (Aquasava, IBI) namreč ugotavljajo precej odpuščanja tudi v drugih podjetjih, zlasti najete delovne sile, zaposlenih za določen čas, veliko je predčasnega upokojevanja. Število nezaposlenih se je po njegovih podatkih letos, glede na lani, povečalo za šestdeset odstotkov. Problem je tudi zniževanje plač, ki je mnoge pahnilo na rob revščine, vedno več je kršitev na delovnopravnem področju, pri čemer nekateri direktorji gledajo na zaposlene kot na šahovske figure.
Nezavidljivo gospodarsko situacijo je s konkretnimi podatki orisala Ani Klemenčič, ki ocenjuje, da Kranj zaostaja tudi po zaslugi politike. Čeprav so Gorenjci v finančnih zadevah bolj preudarni, manj zadolženi, pa so po drugi strani nevoščljivi, premalo pogumni, ne držijo skupaj, politično so močno razdeljeni. Najhuje je, da ni pravih podjetniških idej, ni poguma za podjetniški začetek, visoke šole (zlasti FOV) pa ne dajejo uporabnega znanja. Na sicer vseslovenski zaposlitveni agenciji so po besedah Radšela prvi znak o krizi dobili prav iz Kranja, kjer ocenjujejo, da ni razvoja, ni vlaganja v kader, zato je opazen beg možganov zlasti v Ljubljano. Drago Martinjak je razložil, da bo njihovo mednarodno uveljavljeno podjetje verjetno zapustilo Kranj, ker za svoje prostore niso našli zemljišča po primerni ceni. Podžupan Štraus se je odzval s trditvijo, da je občina, ki se loteva hudih problemov na komunalnem področju, pri urejanju poslovnih površin nemočna.
Tudi v razpravah obiskovalcev je bilo veliko črnih misli. Kranj, ki je bil petdeset let med najbolj gospodarsko razvitimi celo v Jugoslaviji, po njihovem mnenju danes postaja zanemarjeno mesto brezposelnih postopačev, veliko je izgubil z delitvijo občin, zato je nujna uvedba pokrajine, izguba je bila ukinitev sejma, namesto razglašanja Kranja kot mesta športa in kulture je nujen poudarek na gospodarstvu – podjetništvu. Okroglo mizo so končali s sklepom, da podoben pogovor z manj pesimističnim naslovom pripravijo jeseni.