Podjetniki bolje kot družbe
Po podatkih AJPES-a je gorenjskim samostojnim podjetnikom lani uspelo povečati prihodke za 15 odstotkov, medtem ko so gospodarske družbe dosegle trikrat manjšo rast.
Kranj – Kot vsako leto v maju so tudi letos na Agenciji za javnopravne evidence in storitve Republike Slovenije (AJPES) tako na državni ravni kot tudi na izpostavi Kranj pripravili Informacijo o poslovanju samostojnih podjetnikov (s. p.) posameznikov v preteklem letu, ki obravnava poslovni izid in njihov premoženjsko finančni položaj na osnovi poročil, ki so jih podjetniki predložili v skladu z Zakonom o gospodarskih družbah. Na Gorenjskem je bilo konec preteklega leta v Poslovni register vpisanih 6892 majhnih s. p. in dva srednje velika, pri čemer ugotavljajo, da se je število majhnih lani živahno spreminjalo. Za s. p. se je namreč lani na novo odločilo 1315 fizičnih oseb, 847 s. p. je bilo iz registra izbrisanih, sedem pa jih je v stečajnem postopku.
Podjetniki so veliko zaposlovali
Majhni s. p. so lani zaposlili 5298 delavcev, kar je za desetino več kot v letu 2007, medtem ko sta srednje velika s. p. lani zmanjšala število delavcev s 142 na 56. Če k številu delavcev prištejemo še nosilce dejavnosti, je bilo skupaj zaposlenih 11.978, kar pomeni 27-odstotni delež delovno aktivnih v gospodarskih družbah. Gospodarska aktivnost je bila pri majhnih s. p. lani živahnejša, saj so se očitno hitreje prilagajali zaostrenim gospodarskih razmeram in prihajajoči krizi (družbe so lani zaposlile le za tri odstotke več delavcev), dodano vrednost je ustvarilo 89 odstotkov s. p. (80 odstotkov družb) in pri s. p. se je dodana vrednost povečala za 13 odstotkov, v družbah pa le za dva odstotka.
Slabši kazalci poslovanja
Relativno bolje so se s. p. odrezali tudi po poslovnem rezultatu lanskega leta, saj je podjetnikov dohodek ustvarilo 84 odstotkov podjetnikov, medtem ko je čisti dobiček doseglo le 68 odstotkov gospodarskih družb. Mali s. p. so podjetnikov dohodek povečali za devet odstotkov, negativen poslovni izid pa za 107 odstotkov. Zmanjšal se je kazalnik celotne gospodarnosti, manjša je bila lani donosnost in občutno se je zmanjšala produktivnost. Podjetniki so premoženje lani povečali za 12, gospodarske družbe pa za 11 odstotkov. Delež kapitala v virih sredstev je bil pri podjetnikih 52-odstoten, v družbah pa 41 odstoten, v obeh skupinah pa se struktura virov poslabšuje.
V tujini uspešnejši
S. p. so sicer v glavnem gospodarsko aktivni na domačem trgu, saj so le dobrih šest odstotkov prihodkov ustvarili v tujini, so pa doseženi rezultati v tujini znatno boljši kot v družbah. Na tujih trgih so s. p. lani povečali prihodke za 21 odstotkov, gospodarske družbe pa so zabeležile petodstotni upad.
Srednja podjetnika: prepolovitev
Lani in predlani sta na gorenjskem delovala dva srednje velika samostojna podjetnika, pri čemer pa je prišlo do velikega upada. Število zaposlenih so zmanjšali več kot za polovico, za prav toliko so se zmanjšali skoraj vsi kazalci poslovanja. Relativno večja sta celotni dobiček in dodana vrednost. Naj pri tem pojasnimo, da AJPES v svojih poročilih dosledno ne navaja, za katere konkretne primere gre.