Karl Erjavec (Foto: Gorazd Kavčič)

Glas upokojencev v evropskem parlamentu

Nosilec liste DeSUS na volitvah v evropski parlament je Karl Erjavec, minister za okolje in prostor v sedanji vladi. Z njim smo se pogovarjali ob nedavnem delovnem obisku v Bohinju.

Ste danes v Bohinju predvsem kot minister ali mogoče tudi kot kandidat na evropskih volitvah?

»Izključno kot minister za okolje in prostor. Termin tega sestanka smo zelo dolgo usklajevali – videli ste, kakšna je bila udeležba, od poslancev do druge zainteresirane javnosti. To srečanje je bilo zato namenjeno izključno temu, da čim prej pridemo do novega zakona o Triglavskem narodnem parku. Kot Gorenjec si tudi sam želim, da bi zakon sprejeli čim prej, saj je nedopustno, da to traja že 18 let.«

Malce dodatne promocije pred volitvami verjetno kljub temu ni odveč?

»Prej sem zaradi ministrske funkcije v tej volilni kampanji prikrajšan. Odpovedati se moram veliko dogodkom – pred dnevi je bil recimo v državnem svetu posvet, na katerem so sodelovali vsi kandidati za evropske volitve, sam pa se ga zaradi obveznosti, ki sem jih imel kot minister, nisem mogel udeležiti.«

Vaša stranka se sprva ni nameravala udeležiti volitev v evropski parlament. Zakaj ste si premislili?

»Na državnozborskih volitvah je naša stranka dosegla zelo dober rezultat. Sami veste, da je bila do tedaj stranka DeSUS vedno najmanjša parlamentarna stranka, danes pa je četrta največja politična stranka. Zato smo ocenili, da moramo sodelovati tudi na evropskih volitvah, čeprav sem bil sam mnenja, da bi bilo morda dobro počiti in se pripraviti na lokalne volitve. Moram pa reči, da nisem pričakoval, da bom moral sodelovati kot nosilec liste. Vendar sem kot predsednik stranke odgovoren, kakšen rezultat bomo dosegli na teh volitvah. Vidite, da imajo stranke precej močne kandidate, v kampanjo vlagajo tudi velika sredstva, tudi nad tristo tisoč evrov – naša bo recimo stala nekje do petdeset tisoč evrov. Kot stranka si zato ne moremo privoščiti slabega rezultata, da bi govorili, da je bila zgodba z državnozborskih volitev samo ena srečna zgodba za stranko. Želim si, da se bo tudi skozi evropske volitve videlo, da stranka ves čas raste in se krepi ter utrjuje svoj položaj v političnem prostoru.«

Eden od vaših tekmecev na evropskih volitvah meni, da je kandidatura ministrov in poslancev nekorektna do slovenskega volilnega telesa. Kako to komentirate?

»Ne vem, kako bi to komentiral in kakšni razlogi so vodili tega kandidata, da je dal takšno izjavo. Po ustavi ima vsak pravico, da kandidira in da je izvoljen, ne glede na to, kakšno funkcijo opravlja. To štejem bolj kot volilni boj za pridobitev čim več glasov.«

Mogoče tudi kot provokacijo?

»Mislim, da se na ta način poskušajo uveljaviti tisti, ki nimajo dobrih programov. Če ne bi tega povedal, verjetno niti ne bi vedeli, da kandidira.«

Na kaj DeSUS stavi na evropskih volitvah?

»DeSUS je socialna stranka; naše geslo je Za socialno Evropo za vse generacije. Veste, da iz Bruslja ves čas poslušamo, da bo treba iti v novo pokojninsko reformo. Te grožnje so zelo resne. Menim, da je ne potrebujemo, na kar kažejo tudi nekateri kazalci. Pri nas recimo za pokojnine namenjamo 9,7 odstotka bruto družbenega proizvoda, povprečje v Evropski uniji pa je 12 odstotkov. Tako da ni nobenega razloga za vznemirjenost. Zato menim, da je potrebno, da ima DeSUS svojega predstavnika v Bruslju, kjer bo preprečeval te pritiske. Tudi si ne predstavljam reforme, če imamo 250 tisoč upokojencev, ki prejema manj kot petsto evrov pokojnine. Kaj bomo tem ljudem še dodatno jemali?«

Kakšen rezultat pričakujete na evropskih volitvah?

»Pričakujem, da bomo potrdili rezultat z državnozborskih volitev, ko smo se uvrstili na četrto mesto med strankami. Zelo bom zadovoljen, če bi to ponovili tudi na evropskih volitvah.«

Je torej po vašem mogoče potegniti vzporednice med državnozborskimi in evropskimi volitvami?

»Evropske volitve so gotovo kazalec razpoloženja v določenem trenutku in prav zato je nujno, da stranke sodelujejo na teh volitvah in izmerijo, kakšen je odnos do njihovega programa. Zaradi tega so evropske volitve znanilec, kaj se dogaja v volilnem telesu. Upam, da bo DeSUS tudi na evropskih volitvah uspešen, kar bo po moje pokazalo, da stranka uresničuje svoj program, da ljudje čutijo, da se borimo za boljši položaj delavcev in invalidov. Vidimo, koliko je brezposelnih, pa delavcev, ki hodijo v službo, a ne prejemajo plače. Mislim, da je treba izvesti pritisk na Evropsko unijo, da ne bomo subvencionirali samo kanalizacije, kmetijstva in raziskav, ampak tudi socialno varnost. Ravno Evropejci si želijo socialno varnost in človeka dostojno življenje.«

Kako močno se po vašem lahko sliši glas slovenskega poslanca v tako številnem evropskem parlamentu?

»Mislim, da se lahko močno sliši; seveda moraš trdo delati, se oglašati, biti vztrajen. To ni odvisno od tega, koliko ima kdo poslancev, ampak od tega, koliko ima kdo znanja in koliko je prodoren.«

Kako bi vaša morebitna izvolitev vplivala na razmerja v koaliciji in vladi?

»Moja izvolitev ne bo imela nikakršnega vpliva na razmerja v koaliciji. Smo trden člen te koalicije. Menim, da mora ta koalicija vzdržati do konca in se spopasti z gospodarsko in finančno krizo. Če bi koalicija padla, bi nastala velika politična kriza. Ob tako globoki ekonomski krizi bi to samo dodatno poslabšalo razmere v Sloveniji.«

Katera politična skupina v evropskem parlamentu je stranki DeSUS najbliže?

»Najbližji so nam socialni demokrati, ker smo socialna stranka, čeprav je naša specifika res varovanje pravic upokojencev in invalidov. Ker še nismo člani te evropske družine, bomo verjetno v nepovezani skupini strank. Obenem pa se bomo povezovali s strankami, ki zastopajo interese upokojencev. Kar nekaj strank, podobnih naši, je namreč tudi v evropskem parlamentu.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / sobota, 30. junij 2007 / 07:00

Obiskali so jih prijatelji iz Doberdoba

Kranj - Sredi junija so kranjske krvodajalce obiskali prijatelji iz Doberdoba. Območno združenje Rdečega križa Kranj je namreč že devetnajst let pobrateno s sekcijo krvodajalcev v...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / ponedeljek, 1. junij 2009 / 07:00

Na vižah tudi Dori in Zarja

Kvintet Dori bo na Večeru narečnih viž v Škofji Loki predstavil vzhodno-gorenjsko narečje, ansambel Zarja pa radovljiško.

Prosti čas / ponedeljek, 1. junij 2009 / 07:00

Legendi v glasbenih spominih

Boris Kopitar, dolgoletni sodelavec nacionalne televizije, se je odločil, da bo za zaključek pomladnega ciklusa oddaj Glasbeni spomini z Borisom Kopitarjem gledalcem ponudil nekaj drugačnega.

Gospodarstvo / ponedeljek, 1. junij 2009 / 07:00

Gorenjska banka začasno na Predilniški cesti

Tržič – Pogoji za poslovanje v ekspozituri na Trgu svobode 1 v Tržiču niso več ustrezali sodobnim bančnim standardom, zato so se v Gorenjski banki odločili za temeljito prenovo s...

Kronika / ponedeljek, 1. junij 2009 / 07:00

Usklajenost reševalcev rešuje življenja

Kranjski gasilci in reševalci se že dobro desetletje enkrat letno skupno usposabljajo za reševanje v prometnih nesrečah.

Kronika / ponedeljek, 1. junij 2009 / 07:00

Kriminal

Izginil mercedes Kranj – V noči na torek je neznani storilec v Kranju ukradel avtomobil Mercedes-Benz E 220 CDI, letnik 2002, črne barve in registrsk...