Onesnaževalec naj plača

Škofjeloški svetniki so potrdili investicijski program odvajanja in čiščena odpadnih voda v porečju Sore. S tem projektom čakajo na odločbo vladne službe za lokalno samoupravo o evropskem denarju.

Škofja Loka – Vloga za evropske milijone je že usklajena na ministrstvu za okolje in prostor, sicer pa gre Škofja Loka v projekt z drugimi tremi občinami na loškem območju. Vrednost naložbe je blizu trideset milijonov evrov. Polovica potrebnega denarja bo iz kohezijskih sredstev Evrope, petino bo dala država, preostalo občine. Le za Škofjo Loko je projekt vreden dobrih dvajset milijonov evrov, s čimer naj bi zgradili in obnovili bi blizu 13 kilometrov kanalizacije, posodobili čistilno napravo v Škofji Loki in zgradili novo v Retečah. Pred sejo občinskega sveta je Miha Ješe, direktor Gorenjske predilnice, svetnikom razdelil gradivo s pripombami o predvidenem velikem povečanju cen za čistilno napravo, ki bo neprizanesljivo zlasti do industrijskih onesnaževalcev. Na to sta opozorila tudi svetnika Franci Feltrin in Anton Peršin. Podžupanja Mirjam Jan Blažić, ki je odgovorna za kohezijski projekt na občini, je pojasnila, da Evropska unija dopušča, da se bo na komunalne čistilne naprave v prihodnje odvajalo največ trideset odstotkov odpadnih voda iz industrije, čemur so morali v občini že prilagoditi tudi odlok o tem. Z loškim gospodarstvom so se ob sprejetju odloka o tem tudi pogovarjali in ga seznanili z dejstvom, da se bo moralo prilagoditi evropskim standardom. O ekonomsko-ekološkem kompromisu je govoril tudi Blaž Kavčič. Župan Igor Draksler pa je dodal, da morajo izpolniti evropske pogoje, če želijo dobiti denar za projekt. S tem bodo lahko gospodinjstvom omogočili sprejemljivo ceno komunalnih storitev, čeprav se bo tudi zanje v prihodnje povečala. Brez evropskega denarja pa bi morali za posodobitev komunalne infrastrukture seči globoko v občinski proračun ali iskati kake druge vire. Svetniki so investicijski program soglasno potrdili, Matej Demšar pa je opozoril še na dejstvo, da v njem niso zajeta vsa območja in naj občina tudi zanja najde možnost, da občani ne bodo v neenakopravnem položaju.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / četrtek, 19. maj 2011 / 07:00

Zgodbe muzejskih predmetov: Zdravljica

Kakšne zgodbe v sebi skrivajo predmeti, ki bodo na ogled na novi stalni razstavi Gorenjskega muzeja Prelepa Gorenjska?

Objavljeno na isti dan


Splošno / sreda, 12. september 2007 / 07:00

Okusi Mediterana v restavraciji Galerija Dali

Gaspačo s škampi – hladna paradižnikova juha tradicionalna španska jed za 4 osebe: 1 kg par...

Splošno / sreda, 12. september 2007 / 07:00

Soba za babico

V nekdanji otroški sobici je nastala soba za babico.

Splošno / sreda, 12. september 2007 / 07:00

Sami poskrbimo za varen dom

Za boljšo varnost svojega doma lahko veliko naredimo sami, z nekaj denarja pa lahko stanovanje ali hiša postane prava trdnjava.

Splošno / sreda, 12. september 2007 / 07:00

Netipični gležnar

Jeseni se ob ozko oprijetih kavbojkah, francosko krojenih balonarjih in širokih paletah majic, na žensko nogo vrača tako imenovani netipični gležnar, škorenjc, ki sega do gležnjev ali preprosto rečeno...

Splošno / sreda, 12. september 2007 / 07:00

Škarje, platno in sponke

V portoroškem večeru je modni ustvarjalec predstavil idejo o kreativnosti občinstva. Za obleko sta včasih dovolj le blago in sponke. Pa nekaj domišljije.