Sneg komaj skopnel, že pada toča
Tudi Gorenjsko sta v zadnjem tednu zajeli dve močni nevihti s točo. Škoda na avtomobilih in kmetijskih pridelkih.
Kranj - Komaj mesec dni po tem, ko je v Ratečah skopnel zadnji sneg, smo se že potili v poletni vročini, zaradi katere so že prejšnji teden Koroško in Štajersko zajela neurja s točo, ta teden pa poleg Štajerske tudi Ljubljano in del Gorenjske.
V ponedeljek pozno popoldne so se nevihtni oblaki formirali med Kranjem in Brnikom, močna nevihta s točo, ki je bila ponekod debela kot oreh, pa se je potem pomaknila proti Ljubljani. Toča je padala predvsem na območju Kranja, Brnika, Medvod, Kamnika in Ljubljane. V sredo okoli 6. ure zjutraj je neurje zajelo še območje med Križami, Golnikom in Preddvorom. Tudi tokrat je kot oreh velika toča poškodovala vozila in povzročila precej škode na kmetijskih površinah. »K sreči je bilo zadnje neurje šele v sredo zjutraj, ko se je že malo ohladilo, če bi nastalo že dan prej, bi bila škoda verjetno večja. Sedaj se je vreme ustalilo, tako da v prihodnjih desetih dneh, ko bo tudi nekoliko bolj hladno, pri nas ni pričakovati neurij,« je povedal Andrej Pečenko, meteorolog na Agenciji RS za okolje.
»Glede na trimesečno napoved, je za letos pričakovati za okoli pol stopinje nižjo povprečno poletno temperaturo od lanske, še vedno pa nekoliko višjo kot je večletno povprečje. Podobna neurja s točo so torej možna, kako pogosta bodo, pa ni mogoče napovedati,« je Pečenko odgovoril na vprašanje, ali tako zgodnja toča, ki je za pomlad nenavadna, napoveduje tudi več neurij s točo v poletnih mesecih.
V zavarovalnicah škodo, nastalo v zadnjih neurjih, še popisujejo, vsem zavarovancem, ki je še niso prijavili, pa priporočajo, da pokličejo na poslovno enoto ali svojega zastopnika, prijava pa je ponekod možna tudi prek spletnih strani. Tako v Triglavu kot v Adriaticu Slovenici pojasnjujejo, da imajo prednost pri popravilu tisti avtomobili, na katerih so razbita stekla ali svetila, škodo na pločevini pa bodo obravnavali kasneje. V kranjski enoti Zavarovalnice Triglav so doslej obravnavali 115 škodnih primerov na avtomobilih ter petnajst na nepremičninah, pričakujejo pa tudi približno 150 prijav škode na posevkih, ki pa zaradi zgodnje faze rasti najbrž ne bodo velike.