Za volanom preverjeno trezni
V sodelovanjem s Svetom za preventivo in vzgojo v cestnem prometu so se pri Alpetourju odločili, da v tri avtobuse poskusno vgradijo naprave za merjenje alkohola v izdihanem zraku, ki lahko povzročijo blokado vozila.
Kranj – »Že leta izvajamo notranji nadzor naših šoferjev in lep čas se ni zgodilo, da bi kdo sedel za volan pijan. Ker pa z našimi avtobusi največ prevažamo otroke, smo prepričani, da je dobrodošel vsak dodaten ukrep za njihovo varnost,« je povedal Vili Čimžar ob predstavitvi nove naprave, ki so jih kot prvim v Sloveniji vgradili trem Alpetourovim avtobusom, ki vozijo šolarje kranjskih osnovnih šol. Gre namreč za tako imenovane naprave Dräger Interlock, ki so rezultat dolgoletnih izkušenj pri merjenju alkohola v izdihanem zraku. V vozila so vgrajene tako, da mora voznik vedno, preden zažene vozilo, izdihniti zrak v napravo. Če napiha več, kot je nastavljeno (pri nas imajo poklicni vozniki že nekaj časa 0), se vozilo ne vžge. »Ko smo dobili predlog za vgradnjo takšnih naprav, smo bili sicer navdušeni nad dejstvom, da bo šoferjem onemogočeno, da bi sedli v avtobus pod vplivom alkohola. Hkrati smo imeli pomisleke, da bi s tem omajali zaupanje v korektno delo voznikov. Toda pri Alpetouru niso okrevali in so se naši preventivni akciji pridružili, kar dokazuje, da svojim voznikom zaupajo,« je ob predstavitvi prvega avtobusa s takšno napravo povedal predsednik Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Kranj Ivan Hočevar, predsednik republiškega SPV Bojan Žlender pa je dodal, da je alkoholizem v Sloveniji še vedno vzrok za okoli tretjino prometnih nesreč (33 odstotkov), kar je nad evropskim povprečjem (25 odstotkov).
V nekaterih evropskih državah je ta naprava že obvezna za vsa vozila, ki vozijo nevarne snovi in potnike. Kot je povedala Majda Zorec Karlovšek iz Združenja za razvoj forenzične toksikologije in drugih forenzičnih ved, naprava stane okoli 1400 evrov, tri, ki jih imajo vgrajene Alpetourovi avtobusi, pa so v preizkušnjo dobili brezplačno.