Na višjih vrhovih še veliko snega
Pomoč v gorah je letos potrebovalo že 108 ljudi, žal pa jih je sedem umrlo. Opozorila na sneg in padajoče kamenje.
Kranj – Letošnjo zimo je v gorah pogosto snežilo, zato je na višjih vrhovih še vedno veliko snega. Na severnih pobočjih sega sneg ponekod do doline, na primer v Vratih in Tamarju. Čeprav so južna pobočja večinoma kopna, pa so marsikje ostanki snežnih plazov. Prečenje snežišč, v katerih so ledene plošče, je še posebej nevarno, opozarjajo izkušeni gorski reševalci.
»Zdrs je eden najpogostejših vzrokov za nesreče v gorah. Zato je pri prečenju snežišč nujna uporaba derez in cepina. Zaradi otoplitve se z grebenov podirajo opasti na snežna pobočja, kar lahko sproži plaz. Previdnost je potrebna tudi zaradi krušenja skal in padajočega kamenja. Uporabo čelade priporočam alpinistom in planincem. Slednji morajo upoštevati, da so mnoge planinske poti poškodovane. Zdaj v Planinski zvezi Slovenije še zbirajo natančne podatke in se dogovarjajo za odpravo poškodb na poteh in kočah. Koče v visokogorju so še zaprte, česar se je treba zavedati pri načrtovanju ture. Pametno ravnanje – ustrezna psihična in fizična priprava na turo, osvežitev znanja, primerna oprema in izbor udeležencev ture – bo lahko preprečilo marsikatero nesrečo. Do 18. maja letos smo našteli že 104 akcije, v katerih smo reševali 108 ljudi. Žal jih je v gorah umrlo sedem, prav toliko pa zaradi adrenalinskih športov in dela v gozdu. S tem smo že presegli večletno poprečje in tudi črno leto 2007. Takrat smo imeli do 15. maja 96 akcij in 349 reševanj vse leto,« je povedal Dušan Polajnar, strokovni delavec Gorske reševalne zveze Slovenije.
Gorski reševalci in zdravniki bodo tudi letos poskrbeli za dežurstva s posadko helikopterja in policistom v helikopterski bazi na Brniku. Novost je, da bodo julija in avgusta dežurni vse dni v tednu, junija in septembra pa ob koncu tedna.