Cene lahko višje tudi do trikrat
"Ne glede na to, da bomo s 15. julijem zaprli odlagališče odpadkov v Tenetišah, zagotavljam občanom, da bomo po 16. juliju 2009 še vedno nemoteno odvažali smeti," je v pogovoru povedal Ivan Hočevar, direktor Komunale Kranj.
Kako bo potekala sanacija odlagališča odpadkov v Tenetišah?
»Na območju odlagališča bo ostal zbirni center za ločeno zbiranje odpadkov, kamor bodo občani lahko še vedno pripeljali vse vrste odpadkov: nevarne, kosovne in druge odpadke, ki se jih ne sme odlagati v običajne zabojnike za mešane komunalne odpadke. Po zaprtju bo morala Komunala Kranj kot upravljavec odlagališča še najmanj deset let spremljatirazmere in stanje na odlagališču. V ta namen je že v izdelavi projekt zapiranja odlagališča, v katerem bodo podane rešitve izcedne vode, posodobitev odplinjanja, fazno zapiranje aktivnega odlagalnega polja s folijo in rekultivacijo, izvedba dodatnih vrtin za opazovanje podzemnih vod ter posodobitev zbirnega centra za ločeno zbiranje odpadkov.
Župan Mestne občine Kranj je po t. i. Poravnavi iz postopka mediacije ustanovil mešano Komisijo za nadzor zapiranja odlagališča Tenetiše, ki je sestavljena iz predstavnikov MO Kranj, Komunale Kranj, predstavnika občin Šenčur, Naklo, Preddvor, Cerklje in Jezersko ter predstavniki krajanov Tenetiš.
Stroške vseh aktivnosti postopnega zapiranja je v tem trenutku težko oceniti, okvirno naj bi to znašalo 2,06 milijona evrov. Nekaj denarja bo prispevala Komunala Kranj iz amortizacije, za preostali del bo treba denar še poiskati.«
Cene odvoza in odlaganja odpadkov bodo po 15. juliju letos, ko se bo odlagališče Tenetiše zaprlo, zagotovo višje. Za koliko?
»Stroški priprave odpadkov, prevoza in odlaganja se bodo zelo povečali, zato se bodo cene morale spremeniti. Pripravljamo predlog za povišanje cen, zelo okvirno lahko rečem, da bodo višje za 2,5- do 3-krat. Do potrditve predloga nove cene je dolga pot. Cene osnovnih komunalnih storitev so podvržene Zakonu o kontroli cen. Najprej moramo pridobiti soglasje lokalne skupnosti. O tem bodo odločali občinski svetniki v občinah, ki so ustanoviteljice Komunale Kranj. Pridobiti moramo tudi pozitivno strokovno mnenje Ministrstva za okolje in prostor. Ministrstvo ocenjuje ustreznost oziroma izpolnjevanje okoljskih in tehničnih normativov ter standardov. Nato pa predhodno soglasje k cenam s strani Ministrstva za gospodarstvo. Šele potem gre zadeva v obravnavo na Vlado RS, ki da predhodno soglasje k povišanju cen. Cene se lahko uveljavijo po enem mesecu od sprejetja sklepa Vlade.
Ne glede na to, da bomo s 15. julijem zaprli odlagališče odpadkov v Tenetišah, pa zagotavljam občanom, da bomo po 16. juliju 2009 še vedno nemoteno odvažali odpadke.«
Naši bralci pogosto sprašujejo, zakaj je manj odvozov smeti na teden, cene pa zato niso nič nižje. Lahko pojasnite to?
»Gospodinjstva plačujejo zbiranje in odvoz odpadkov, deponiranje odpadkov ter okoljsko dajatev za onesnaževanje okolja zaradi odlaganja odpadkov. Osnova za zbiranje in odvoz odpadkov je število oseb v gospodinjstvu. Osnova za deponiranje in okoljsko dajatev pa velikost zabojnika in število mesečnih odvozov. Ker je trenutno cena odlaganja relativno nizka, zmanjšanje števila odvozov na mesec nima velikega učinka. Trenutno se je občanom Kranja zaradi uvedbe odvoza enkrat na teden znesek na položnici zmanjšal za manj kot dva evra. To velja v primeru, ko ima gospodinjstvo 240-litrski zabojnik. Pri 120-litrskem zabojniku je učinek manjši.
Večja razlika v izdatkih se bo pokazala po 15. juliju 2009, ko se bo cena deponiranja odpadkov zelo povečala. Občani Kranja bodo, ker odpadke namesto dvakrat na teden odvažamo enkrat na teden, na položnici imeli približno za 10 evrov manjši znesek.«
Novost so ekološke vrečke, ki ste jih poslali vsem gospodinjstvom v občini Cerklje. Bodo temu zgledu sledile tudi druge občine?
»V vseh občinah imamo skladno z zakonodajo zagotovljeno ločeno zbiranje odpadkov na način, da imamo na 5000 prebivalcev en zbirni center za ločeno zbiranje odpadkov. V teh dneh se odpira tudi zbirni center v Naklem. Drugi nivo so ekološki otoki po normativu na 500 prebivalcev en otok. V vseh občinah, z izjemo Naklega, ta normativ presegamo. A tudi v Naklem bomo v kratkem uredili nove ekološke otoke. Odločili smo se še za en korak več za zbiranje odpadkov na izvoru: to je ločevanje odpadkov s prozorno, t. i. ekološko vrečko po sistemu od vrat do vrat. Najprej se je na idejo t. i. ekološke vrečke odzvala občina Cerklje; vsako gospodinjstvo je brezplačno že prejelo paket, v katerem je dvajset vrečk, kar naj bi bilo dovolj do konca leta. Odvoz ekološke vrečke namreč izvajamo vsak drugi petek. O tem se pogovarjamo tudi v drugih občinah s ciljem, da ljudem še bolj približamo ločeno zbiranje odpadkov. Največji zalogaj bodo večstanovanjski objekti. Naslednji korak ločevanja embalaže in drugih odpadkov za nadaljnjo predelavo pa bo sortirnica, ki je v načrtih.«
Od prvega januarja 2010 bomo morali ločevati tudi biološke odpadke. Ste pripravljeni na to?
»Res je. Do konca letošnjega leta moramo doseči, da v odloženih odpadkih ne bo več kot 28 odstotkov biološko razgradljivih odpadkov. V preteklem letu smo že poskušali animirati ljudi s kompostniki, ki smo jih oddajali za minimalno plačilo. Moram reči, da se je kar obneslo.«
V letu 2007 smo začeli s poskusnim kompostiranjem bioloških odpadkov. S strani Ministrstva za okolje in prostor smo pridobili okoljevarstveno dovoljenje za malo kompostarno. Mala kompostarna je namenjena kompostiranju odpadkov rastlinskega izvora iz vrtov in javnih zelenih površin. Kompostirajo se biološko razgradljivi odpadki, zbrani v zbirnih centrih za ločeno zbiranje odpadkov, ter zeleni vrtni odpad iz javnih površin, ki nastane pri izvajanju dejavnosti urejanja javnih površin Komunale Kranj.
Veste, ni problem, da kaj ne bi zmogli narediti, problem je, kdo bo pokril vse te stroške, tudi za odvoz bioloških odpadkov v nadaljnjo predelavo.«
Kaj pa nevarni odpadki?
»Enkrat na leto organiziramo v vseh šestih občinah akcijo zbiranja nevarnih odpadkov. S posebno pomično zbiralnico obiščemo posamezna zbirna mesta, kamor občani lahko brezplačno prinesejo vse vrste nevarnih odpadkov. Vsakemu občanu je dana možnost, da nevarni odpadek pripelje in ga brezplačno odda v zbirnem centru. Pogodbo imamo sklenjeno s podjetjem, ki ima ustrezne certifikate, da nevarne odpadke iz zbirnega centra odpelje na uničenje ali v predelavo. Na splošno pa lahko rečem, da se ljudje še vedno premalo zavedajo, da nevarni odpadki zelo obremenjujejo okolje!«
Zakaj so projekt regijskega centra za ravnanje z odpadki uspešno rešili v Savinjski dolini in zakaj temu na Gorenjskem nismo kos?
»Za razliko od kranjske občine v celjski občini že trideset let gojijo poseben odnos z okoliškimi prebivalci. Trideset let so načrtno kupovali vsak kvadratni meter zemljišča, ki je bil na razpolago, zato danes nimajo problemov z ljudmi. Ustvarili so si pogoje za to: imeli so lastno zemljišče, lokalnemu prebivalstvu pa so uresničili marsikateri projekt za boljšo kakovost življenja. V Kranju pa so bile različne obljube, od tega, da bodo dobili »zlate« pločnike, do tega, da se bo odlagališče v Tenetišah zaprlo. Ni bilo konsistentne politike, usmerjene v en cilj, zato je nazadnje prišlo do toliko različnih resnic.«
Ekološki otoki
Občina |
Stanje (maj 2009) |
Zakonsko določeno število ekoloških otokov |
Kranj |
171 |
104 |
Naklo |
3* |
10 |
Preddvor |
10 |
7 |
Šenčur |
23 |
16 |
Cerklje |
26 |
13 |
Jezersko |
5 |
2 |
* Z izjemo občine Naklo je v vseh občinah izpolnjen zakonski minimum. Vir: Komunala Kranj
Urejeni zbirni centri za ločeno zbiranje odpadkov
- zbirni center pri odlagališču odpadkov Tenetiše, kot prvi urejen center za ločeno zbiranje odpadkov in je namenjen občanom vseh šestih občin: Kranja, Cerkelj, Šenčurja, Naklega, Preddvora in Jezerskega;
- zbirni center Zarica je namenjen občanom Mestne občine Kranj;
- zbirni center Šenčur je namenjen občanom občine Šenčur;
- zbirni center Remont je namenjen občanom občine Jezersko;
- zbirni center v Cerkljah je namenjen občanom občine Cerklje.
Prav tako bosta v letošnjem oziroma drugem letu zgrajena zbirna centra tudi v Naklem in Preddvoru.