Odpadki bodo dražji
Stroški priprave odpadkov, prevoza in odlaganja se bodo po 15. juliju 2009 povečali, kar se bo poznalo tudi na položnicah. Upravljavci javnih služb pa bodo morali uvesti vse ukrepe, da bo odloženih odpadkov čim manj in čim več predelanih.
Kranj – Okoljski cilji niso doseženi. V Sloveniji se komunalni odpadki še vedno prednostno odlagajo, namesto da bi se prednostno ločevali na izvoru in šli v postopek nadaljnje predelave. Ustrezne infrastrukture za obdelavo komunalnih odpadkov (mehanska, biološka, termična) preostanka odpadkov po ločenem zbiranju skorajda ni. S celovito urejenim regijskim sistemom ravnanja s komunalnimi odpadki se lahko pohvalijo le v Savinjski dolini.
In kako kaže na Gorenjskem? Od 16. julija 2009 dalje bo odlagališče v Tenetišah zaprto, vsaj takšna so zagotovila, na tej lokaciji pa bo deloval le zbirni center za ločeno zbiranje odpadkov. Kam bo potem Komunala Kranj vozila odpadke iz občin Kranj, Šenčur, Cerklje, Preddvor, Naklo in Jezersko, uradno še ni znano. Najpogosteje se omenjata Kovor in Mala Mežakla, ki imata za obratovanje odlagališč potrebna dovoljenja; Jeseničani pravijo, da bi iz Kranja vzeli en majhen del že sortiranih odpadkov, Tržičani o tem še razmišljajo. V načrtih sta sortirnica in mehansko biološki obrat (MBO) na območju Polica – Exoterm v Mestni občini Kranj, tik ob meji z nakelsko občino. Vsebini projekta MBO pa ne zaupajo in nasprotujejo okoliški krajani, združeni v civilno iniciativo s 750 podpisniki.
Časovni roki »do kdaj« se kar nabirajo in zdi se, da so vse težje ulovljivi. Na primer: v letih 2013 – 2015 je treba doseči, da bo odloženih le še 22 odstotkov komunalnih odpadkov. Iz ministrstva za okolje in prostor je prišel celo predlog, naj bi nekaterim obstoječim deponijam pod določenimi pogoji podaljšali obratovanje do operativnosti regijskih centrov. Gorenjski župani, povezani v Konzorcij CERO, kot boste lahko brali izjave nekaterih na naslednjih straneh, pa se vse bolj oddaljujejo od skupnega cilja.
Projekt regijskega centra, vir Ministrstvo za okolje in prostor:
GORENJSKA 1: odlagališče na Kovorju, mehansko biološki obrat pa na Polici pri Kranju. Vključeno število prebivalcev je 92.199 iz občin Cerklje, Jezersko, Kranj, Naklo, Preddvor, Šenčur in Tržič.
GORENJSKA 2: odlagališče Mala Mežakla, mehansko biološki obrat pa na Polici pri Kranju. Vključeno število prebivalcev je 107.703 iz občin Bled, Bohinj, Gorenja vas - Poljane, Gorje, Jesenice, Kranjska Gora, Radovljica, Škofja Loka, Železniki, Žiri in Žirovnica.
Predvidena je združitev obeh CEGOR-jev v en enoten projekt. V pripravi je Investicijsko-tehnična dokumentacija in Vloga za pridobitev sredstev KS NFP 2007-2013. S strani ministrstva za okolje in prostor je bila posredovana urgenca za pospešitev aktivnosti na strani občin.