Dodatna počitniška obremenitev
Vožnja počitniške prikolice zahteva nekaj več vozniškega znanja, v določenih primerih tudi dodaten izpit.
Tudi letos se bodo proti morju in drugim turističnim krajem vozili številni avtomobili s počitniškimi prikolicami. Vožnja s priklopnim vozilom seveda zahteva nekaj dodatnega vozniškega znanja, v določenih primerih pa tudi dodatno vozniško usposabljanje v avtošoli in opravljanje (dodatnega) vozniškega izpita. Po veljavnem zakonu o varnosti v cestnem prometu se namreč vozilo, na katerega je pripet priklopnik, šteje za skupino vozil, to pa v določenih pogojih zahteva od voznika, da ima opravljen tudi izpit tako imenovane kategorije B+E. Večinoma to ni potrebno, vsaj dokler priklopnik ni pretežak. Kadar pa skupna dovoljena masa vlečnega avtomobila in prikolice presega 3.500 kilogramov, je obisk v avtošoli že nujen. Drugi mejnik, ki prav tako zahteva dodaten vozniški izpit, je teža priklopnega vozila oziroma počitniške prikolice. Če je ta višja od teže praznega vlečnega vozila, vozniška kategorija B ne zadostuje, medtem ko ni nobenih ovir pri dolžini. Dovoljeni dolžini vozil sta po 12 metrov, torej je skupina vlečnega in priklopnega vozila lahko dolga do 24 metrov, ne da bi bilo vozniku treba imeti izpit kategorije B+E.
Pridobitev dodatne kategorije oziroma dovoljenja za vožnjo težje skupine vozil sicer ni zelo preprosta, niti ni poceni. Kandidat mora namreč skozi celoten proces od predavanj in teoretičnega preizkusa znanja do vožnje in zaključnega praktičnega izpita. Še pred tem je treba tudi na zdravniški pregled, skratka gre za enak postopek kot pri pridobitvi izpita za kakšno drugo kategorijo. Poleg formalnih zakonskih predpisov, ki med drugim omejujejo hitrost skupine vozil na 80 kilometrov na uro, je modro upoštevati tudi nekaj drugih pravil za vožnjo. Razporeditev teže je ključnega pomena za mirno vožnjo in med najbolj pogostimi napakami sta težnostno preobremenjena prikolica in s tem nesorazmerno lahek vlečni avtomobil. Prikolica naj bo obtežena tako, da zadnji del ne bo bližje tlom kot sprednji, tudi prtljaga v avtomobilu naj bo razporejena enakomerno. Pnevmatike na prikolici naj bodo napolnjene do vrednosti, ki jih predpisuje proizvajalec, ne bo napak, če je na dostopnem mestu tudi rezervno kolo; predrte pnevmatike na priklopnikih so namreč dokaj pogost pojav. Vožnja s pripeto počitniško prikolico mora biti ne samo počasnejša, ampak tudi bolj preudarna. Posebno pozornost je treba posvetiti zaviranju, saj se zaradi večje teže vozil podaljšajo zavorne poti, tudi pri lažjih prikolicah, ki niso opremljene z naletno zavoro. Pri vožnji navzdol prikolica ne sme »porivati« avtomobila, ker je v tem primeru zaustavljanje bistveno počasnejše in bolj nevarno. Kadar začne prikolica poplesavati, je hitrost previsoka, najbolj varen način je popustitev pedala za plin in rahlo zaviranje, dokler se ne umiri. Ne nazadnje je treba upoštevati skupno dolžino obeh vozil, zato prehitevalni ali obvozni manevri zahtevajo večji kot zavijanja in usmerjeno pozornost v dodatni bočni vzvratni ogledali.
Registracija prikolice nad 750 kilogrami
Registracija lahkega priklopnika (največja dovoljena masa do 750 kilogramov) ni potrebna, saj je zavarovan prek vlečnega vozila, zato mora biti pri vleki označen z enako registrsko tablico kot vlečno vozilo. Tehnični pregled za lahke priklopnike je treba opravljati vsaka tri leta. Za bivalne priklopnike je potrebna registracija le, če je največja dovoljena masa nad 750 kilogramov. Tehnični pregled bivalnih priklopnikov, katerih največja dovoljena masa ne presega 750 kilogramov, se opravlja na tri leta. Za počitniške prikolice, katerih največja dovoljena masa presega 750 kilogramov, pa se tehnični pregled opravlja četrto, šesto, sedmo in nato vsako leto. Za vse druge priklopnike, katerih največja dovoljena masa presega 750 kilogramov, pa je potrebno registracijo in tehnični pregled opraviti vsako leto.
Vleka in prevoz prikolice
Pri vleki prikolice, ki je širša od vlečnega vozila (običajno so takšne vse počitniške prikolice), sta predpisani dve dodatni zunanji ogledali na vlečnem vozilu, ki sta običajno nameščeni na daljših nosilcih, tako da segata prek širine priklopnika. Širina priklopnika skupaj s tovorom ne sme presegati 2,55 metra. Lastniki počitniških prikolic, ki niso registrirane in bi jih lastniki radi spravili iz Hrvaške nazaj v Slovenijo, lahko to storijo tako, da jih prepeljejo na drugem vozilu. Obstaja tudi možnost prevoza s preizkusnimi tablicami, vendar le na območju Slovenije. Preizkusne tablice veljajo največ do pet dni.