Ne delamo kar tako
Stanislav Žagar, župan Občine Medvode, o strokovnih ekskurzijah občinskega Odbora za kmetijstvo in gozdarstvo
Ste zagovornik ekskurzij kmetijskega odbora na občinske stroške. Zakaj?
»Absolutno jih podpiram, pa ne samo ekskurzij kmetijskega odbora, temveč kakršno koli strokovno izpopolnjevanje. Na svetu obstajata na primer severnokorejski in kubanski sistem, kjer se je v prejšnjem stoletju okoli leta 1960 popolnoma ustavilo. Na drugi strani pa si lahko za primer vzamemo Japonsko, ki svoje ljudi stalno pošilja na strokovna izobraževanja. Da so strokovne ekskurzije koristne, je lep primer mlekomat v Medvodah. Lastnik mlekomata je jasno povedal, da ga je videl na eni izmed ekskurzij v tujini. Žal se vsega ne da videti doma. Ekskurzije kmetijskega odbora so se dogajale tudi v preteklosti. Sam sem se udeležil le zadnjih treh: na Sicilijo, na Irsko in v Španijo in lahko povem, da so to dejansko bile ekskurzije in da ni šlo za turizem. Zanimivo, da doslej v vseh teh letih te ekskurzije nikoli niso bile sporne. In če so sedaj postale sporne zaradi moje udeležbe, se bom nadaljnji udeležbi pač odpovedal. Če pa so strokovne ekskurzije sporne kot take, potem pa je to velik sistemski problem v tej državi, ki pa je lahko nevaren za razvoj družbe.«
Ali ekskurzije dajo rezultate, konkretno za Medvode?
»Zagotovo. Kdo lahko reče, da niso vidni rezultati teh ekskurzij? Saj nikoli ne gredo samo svetniki. Vedno so šli zraven tudi kmetijski svetovalci, ki prenašajo znanje naprej. Na Siciliji smo si med drugim ogledali gospodarjenje na kmetijah v sušnih razmerah, ki vedno bolj postajajo problem tudi pri nas. Na Irskem smo se seznanili, kako ta država uspešno pridobiva evropski denar, ker pa nam vedno očitajo, da ga ne znamo pridobivati. V Španiji, ki ni več neto prejemnica evropskega denarja, pa smo videli, kako se je soočila s tem, da ni več subvencij.«
Ekskurzije je pod drobnogled vzel nadzorni odbor občine. Ugotovitve so vse prej kot vam v prid.
»Težko se je pogovarjati z nadzornim odborom, ki se je postavil na stališče, da ima vedno prav. Težko se je o tem pogovarjati s političnim organom občine. Mi menimo, da so ekskurzije smotrne, oni, da niso. Kdo bo razsodil, kaj je smotrno in kaj ne?«
Opravljajo tudi še druge nadzore. Se v Medvodah res vse dela kar po svoje?
»To, kar se sedaj dogaja, sploh ni prvič, odkar sem župan. Vedno v vseh dosedanjih mandatih sem bral, da se v Medvodah dela kar po svoje in mimo predpisov. Do danes pa še nihče ni nič dokazal. Dela se vedno v korist in v dobro občine ter gospodarno.«
Kriminalisti so v zvezi s temi ekskurzijami na tožilstvo podali ovadbo. Nadzorovana oseba ste bili vi. Ste dobili ovadbo?
»Jaz nisem dobil nobene ovadbe, niti ne na občini. O tem ne vem nič.«
Kaj pa lanski izlet v Benetke za svetnike, člane odborov, predstavnike javnih zavodov, za zaposlene v občinski upravi?
»Ta izlet štejem kot efekt ustvarjanja timskega duha. Nekatere občine organizirajo piknike, mi pa smo se odločili, da namesto piknika naredimo enodnevni izlet, ki je stal 40 evrov na udeleženca. Velika večina svetnikov to podpira in so mnenja, da se samo v takšnih sproščenih razmerah lahko kaj normalnega pogovorimo. Ena svetnica pa temu nasprotuje?«
Boste še dali zeleno luč za ekskurzije, izlete?
»Zelo rad bi podpisoval ekskurzije, tudi enodnevne izlete. A da bom potem glavna tarča vseh časopisnih člankov in smešnic, presega tudi mejo mojega potrpljenja. Če bo katerikoli odbor predlagal kakršnokoli ekskurzijo, bomo za to najprej vprašali nadzorni odbor, če je zadeva sporna ali ne. Bi pa bilo žalostno, če bi s strokovnimi izobraževanji prekinili.«