Rezultatov ekskurzij ni
Alenka Žavbi Kunaver, predsednica LDS Medvode in svetnica v medvoškem občinskem svetu
Vseskozi opozarjate na domnevne nepravilnosti v občini Medvode. Največ govora je na temo strokovnih ekskurzij Odbora za kmetijstvo in gozdarstvo. Kaj je za vas pri tem sporno?
»Pri meni je zakonitost in spoštovanje zakonodaje na prvem mestu. Pri potovanjih je spornih več zadev: gre za nenamensko porabljena sredstva iz postavke reforme kmetijstva. Vsekakor podpiram izobraževanja, vendar potovanj odbora za kmetijstvo in gozdarstvo ne moremo interpretirati kot izobraževanja, saj gre bolj za potovanja in turistične oglede, kot kaj drugega. Če jih zanima, kako je kmetijstvo urejeno drugod, bi lahko to preverili na drugačne načine, na primer na svetovnem spletu ali pa pri pristojnih državnih organih. Potujejo zgolj privilegirani, več ali manj so vsako leto isti udeleženci, z županom na čelu seveda. Ogledujejo si zadeve, ki z Medvodami nimajo nič skupnega in ne poznam enega ukrepa, ki bi bil sprožen na osnovi tega, kar naj bi se naučili na teh potovanjih. Pravzaprav je tudi dobro, da ni rezultatov, saj so si med drugim ogledovali proizvodnjo zdravju škodljivih substanc, kot je gojenje tobaka na dva tisoč metrih, pa destilerijo whiskya, poleg tega še neke plantaže paprik, pa konzerviranje inčunov v olivnem olju. Tudi od obiska v Lurdu ne verjamem, da bo občina kaj imela. Zaenkrat ima občina velike vložke v »izobraževanje« tega političnega organa, rezultatov pa ne poznam. Tudi odprtje mlekomata, s katerim se župan hvali v zadnjem času, nima ničesar skupnega z njihovimi potovanji. Idejo je dobil kmet sam. Naj še poudarim, da so moja opozorila o nepravilnostih in neskladju z zakonodajo podprli tako Nadzorni odbor občine Medvode, kot tudi Ministrstvo za finance ter Urad vlade za lokalno samoupravo.«
Kakšna izobraževanja pa potem podpirate?
»Predvsem tista strokovna posvetovanja, ki jih organizirajo pristojne državne institucije. To je bistveno bolj učinkovito, pa tudi ceneje. Državni organi na svojem področju namreč sami ali pa preko pogodbenih partnerjev organizirajo razne aktivnosti, velikokrat celo brezplačno, posebej namenjene predstavnikom občin, tako o zakonskih novostih, kot izobraževanju o javnih politikah, pa o pridobivanju sredstev iz EU in podobno. Me res zanima, koliko tovrstnih izobraževanj so se udeležili člani odbora pred obiskom Irske in Španije.«
Kaj pričakujete, da se bo sedaj zgodilo?
»Glede na dosedanjo prakso, od župana prav veliko ne pričakujem. Upam pa, da končno prevzame odgovornost in predstavi ustrezne ukrepe oz. začne delati v skladu z zakonodajo in v dobro občine.«
Ne gre pa za politični boj za županski stolček? Na zadnjih volitvah ste bila kandidatka za županjo.
»Res sem bila kandidatka. Takrat sem se zavezala, da bom kot svetnica ali županja delala v dobro lokalne skupnosti. In to počnem od prvega dne, ko sem bila izvoljena za svetnico. Naj pa povem, da sem v dveinpolletnem mandatu v imenu LDS predlagala kar nekaj dobrih predlogov za občino, kot so ureditev mirujočega prometa v občini, zaposlitev strokovnjaka, ki bi skrbel za pridobivanje dodatnega denarja preko razpisov, poziv za večje sodelovanje z državnimi organi za hitrejšo izgradnjo obvoznice in še mnogo drugih, pa žal župan nima posluha zanje.«
Nesmotrni se vam zdijo tudi enodnevni izleti za občinske svetnike, pa vendarle ste predlani bili na izletu na Dunaju?
»Res je. Takoj na začetku mandata, ko je bilo zame še vse novo, sem se odzvala povabilu župana in se udeležila enodnevnega izleta na Dunaj. Čudno se mi je zdelo, da imamo vse plačano, od vožnje, kosila, malice, vseh vstopnin, zato sem se začela spraševati, ali je to sploh dovoljeno, da smo svetniki v takem privilegiranem položaju. Pozanimala sem se na pristojnih institucijah in minister za finance mi je jasno odgovoril, da gre v tem primeru za nezakonito porabo občinskih sredstev. Občina je vendarle zaradi občanov in ne zaradi svetnikov!«