Človeška farma

Pisatelj George Orwell je v romanu Živalska farma, ki je prvič izšel leta 1945, prikazal tedanjo sovjetsko družbo v prispodobi – živalske farme. Na njej imajo glavno besedo najbolj inteligentne med živalmi – prašiči. Če bi zdaj v to farmo vključili še ljudi, bi jo prašiči slabo odnesli. Dobršen del človeštva jih že tako ali tako priznava le kot enega najbolj slastnih virov svoje prehrane, zdaj pa so postali še krivci za gripo, ki je v zadnjih tednih zajela cel planet. Bolj ko je pod kontrolo, se ta pandemija izkazuje kot norija (človeška, seveda), gripa pa bolj za človeško kot prašičjo. Izraz »prašičja« zavaja. Navajam, kar je izjavil dr. Zdravko Valenčak z Veterinarske fakultete v Ljubljani: »Po nedolžnem so prašiča okrivili zanjo, saj gre za mešanico virusov ptičjega, prašičjega in človeškega izvora, pri čemer tisti človeškega izvora predstavlja približno polovični delež, preostala dva pa vsak po četrtinski.«

Tudi sicer je položaj na človeški farmi tak, da ne smemo brž kupiti vsega, kar nam posredujejo mediji. Zdaj je že vsem jasno, da globalne finančne krize ne smemo jemati kot kako naravno katastrofo, povzročeno od neke višje sile. Povzročili so jo finančni mešetarji sami v svojem pohlepu. Tako bi človek prej verjel, da so »prašičjo« gripo med ljudi umetno zasejali farmacevtski lobiji – z namenom, da razprodajo ogromne zaloge zdravila tamiflu, ki so jim ostale še od »neuspele« ptičje gripe; za krivce pa so razglasili prašiče. Srčno upam, da to ni res, a če bi bilo, se ne bi čudil. Naše zaupanje je po velikih lažeh zadnjega časa zajela erozija.

Hkrati je prav presenetljivo, kako visoke vrednosti na človeški borzi dosegajo delnice našega življenja. Zlasti, če jih primerjamo s tistimi, ki so jih imele leta 1945. Takrat seveda ni izšla le Orwellova enkratna satira; na včerajšnji dan (9. maja) se je končala vojna. Končala se je kot vsaka druga – za ene kot zmaga, za druge kot poraz. Zmagovalci so slavili, premagance je doletelo gorje. Zmagovalci so že med vojno sklenili, da za naciste in njihove kolaborante ne bo milosti. In je ni bilo, tudi pri nas ne. Maršal Tito, ki je bil eden od zmagovalcev, je z balkona ljubljanske univerze in pred velikansko množico, zbrano na trgu pod njim, 26. maja 1945 med drugimi izrekel tudi tele besede: »Kar se tiče onih izdajalcev, ki so v državi sami, v vsakem narodu posebej, je to stvar preteklosti. Roka pravice, roka maščevalka našega ljudstva je že dosegla ogromno večino, a samo manjšemu delu izdajalcev se je posrečilo pobegniti pod okrilje pokroviteljev izven naše dežele. Ta manjšina ne bo nikdar več gledala naših divnih planin, naših cvetočih polj. Če bi se to vendarle zgodilo, bo trajalo zelo kratek čas …« In res: že čez nekaj dni so začeli z one strani Karavank voziti vlaki, polni domobrancev in drugih »izdajalcev«. Iz zabitih vagonov so že zadnjič ugledali »divne« planine in cvetoča polja, potem pa so bili poslani v Had (v Hudi Jami in mnogih drugih krajih hudega imena).

Ko danes presojamo njihovo usodo, se nam prikazuje kot strašna. Tudi zato, ker v leto 1945 projiciramo vrednost, kakršno ima človeško življenje v zahodnem svetu danes. Pri tem pozabljamo, da je bila takrat ta vrednost pretresljivo nizka, za poražence pa nična. Kakor je za nekatere na globalni človeški farmi še danes. Če od gripe, ki jo je staknil v Mehiki, umre kak zahodni turist, je to planetarni dogodek, vreden vse pozornosti in obžalovanja. Če se to zgodi Mehičanu, je že manj tragično. Če od lakote ali žeje v podsaharski Afriki umre neznani otrok, pa tega še opazimo ne …

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / torek, 20. maj 2014 / 14:08

Triglav za tretje mesto

Kranj – V soboto so vaterpolisti v drugem delu državnega prvenstva odigrali zadnji, 6. krog. V Kranju se je srečanje med domačim Triglavom in Žusterno končalo z zmago Triglava z 10 : 8 (3 : 3, 1 :...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / ponedeljek, 26. januar 2009 / 07:00

Kadar se zasliši čisto tiha tišina

Brez suhe klobase na mršav petek v korak z nagajivim soncem proti sedlu Suha (in brez suhih rokavic, ki so ostale pozabljene doma).

Zanimivosti / ponedeljek, 26. januar 2009 / 07:00

Do cerkve po Merkurjevi poti

S Placa do cerkve v Kropi po novem vodi obnovljena pot. Ureditev je predlagal Bine Kordež, finančno pa so jo podprli v Merkurju.

Zanimivosti / ponedeljek, 26. januar 2009 / 07:00

Pevska pot Mance Izmajlove

Študentka odkrije, da njeno pravo ni tisto pravo, odloži juridične učbenike in se odloči za odrske in koncertne deske. Iz rodnih Lesc v London, spet v Lesce, nato v Moskvo in spet v Lesce ...

Šport / ponedeljek, 26. januar 2009 / 07:00

Želje in volje mu ne manjka

Še ne 16-letni Nik Peternel je trenutno eden najbolj obetavnih članov Smučarskega kluba Radovljica

Kultura / ponedeljek, 26. januar 2009 / 07:00

Rad imam besedne igre

V Farnem kulturnem društvu Koroška Bela so pred novim letom premierno uprizorili komedijo Vaje v slogu Raymonda Queneauja. Režiral jo je "prvi sosed" društva, dramski igralec in režiser Gregor Čušin....