Imeti, ne potrebovati
Letošnje prvomajske praznike si bomo v prvi vrsti zapomnili po paniki, ki so jo »skrbniki« zdravja na globalni in lokalni ravni zagnali zaradi peščice domnevno gripoznih Mehičanov. V Luksemburgu je potekalo celo izredno zasedanje ministrov držav članic Evropske zveze, pristojnih za zdravje, na katerem ni, kajpada, manjkal niti slovenski minister Borut Miklavčič.
Menda so ministri glave staknili skupaj zato, »da bi v največji možni meri omejili širitev novega virusa gripe H1N1 in posledice«. Tako vsaj je preplašeno slovensko javnost po sestanku na vrhu obvestil minister Borut Miklavčič in jo mimogrede še nekoliko potolažil, češ da so se obstoječe strokovne strukture tako na evropski kot tudi na domači ravni »hitro in učinkovito« odzvale. Vsi kasnejši ukrepi bi bili bojda zahtevnejši in dražji in temu so se menda želele izogniti vlade držav članic EZ.
Čeprav so se podatki o domnevno okuženih in domnevno mrtvih Mehičanih zaradi domnevnega novega virusa gripe spreminjali hitreje kot aprilsko vreme, so vlade držav članic EZ na vrat na nos in menda za vsak primer pri francoskem podjetju Roche pokupile (po mojem predvidevanju) vse zaloge tamifluja. Pri čemer je najbolj zanimivo dejstvo, da tamiflu obolenja sploh ne prepreči, pač pa le nekoliko skrajša oziroma olajša potek bolezni. Povedano drugače, z zdravstvenega vidika bi bilo čisto vseeno, če bi se vlade iz strahu pred pandemijo gripe založile z milom in brisačami. (Mimogrede, strokovnjaki Inštituta za varovanje zdravja so državljanom svetovali, naj upoštevajo higienske nasvete in si umivajo roke.) Je pa res, da bi moralo omenjeno francosko podjetje v tem primeru in po poteku roka trajanja svoj proizvod uničiti na lastne stroške.
Vsekakor je za podjetje Roche finančno ugodnejša aktualna rešitev. Pomeni, da za uničenje zalog tamifluja poskrbijo posamezne države, saj je možnost, da pride do pandemije virusa gripe A H1N1, manjša, kot da pade na katero od evropskih držav, denimo, ruski satelit. Sploh pa je tako, da strokovnjaki Inštituta za varovanje zdravja v Ljubljani ne govorijo dosledno o novem virusu gripe, pač pa o gripi podobnem obolenju. Se pravi, enkrat govorijo o novem virusu gripe A H1N1, drugič pa kratko malo o gripi podobnem obolenju. In če bi šlo za slednje, zgolj za gripi podobno obolenje, me resno zanima, koliko bi tamiflu sploh zalegel? Ampak, važno je, da ga imamo. Tamiflu, namreč.
Vsaj kar se nas, Slovencev, tiče, je tako, da smo bolj kot od virusa gripe A H1N1 ogroženi od pijanih in brezvestnih voznikov. Smrt v prometni nesreči je na sončni strani Alp najnevarnejša epidemija, ki ji, žal, ni kos nobena industrija. Še najmanj farmacevtska.
Proti epidemiji pijanih in brezvestnih voznikov se je mogoče boriti najmanj na tri načine. Prvič, s premišljeno in do najmanjše podrobnosti izpopolnjeno prometno vzgojo, ki se ne začne pri osemnajstih, ampak pri treh letih starosti, drugič, z doživljenjskim odvzemom vozniškega dovoljenja v primeru povzročitve prometne nesreče s smrtnim izidom, tretjič, z dosledno in vseobsegajočo propagando vrednot, ki zadevajo življenje, kot enkratno, neponovljivo in čudovito dejstvo.