Poškodovana koča na Doliču (Foto: arhiv PD Gorje)

Kočo na Doliču podrl plaz

Zima je terjala hud davek na kočah v gorah. Plaz je porušil kočo na Doliču, ki jo upravlja Planinsko društvo Gorje.

Ljubljana, Gorje – Planinska zveza Slovenije še zbira podatke o poškodbah na kočah v naših gorah, ki jih je povzročilo obilno sneženje to zimo. Za zdaj je znano, da jo je najslabše odnesla koča s prizidkom na Doliču, ki jo je podrl snežni plaz. Precej je poškodovan Poštarski dom na Vršiču, kjer je sneg odlomil kovinski dimnik in razprl streho. Planinci iz Solčave so poročali o poškodbah koče na Klemenči jami in koče pod slapom Rinka. »O točnih ocenah škode na kočah še ne moremo govoriti, ker mnoge zaradi snega niso dostopne. Vemo pa, da bo presegla zmožnosti zveze pri obnovi koč. Zato smo s predsednikom državnega zbora že govorili o možnosti, da bi se država vključila v pomoč,« je povedal Franc Ekar, predsednik Planinske zveze Slovenije.

»Prvo informacijo o uničenju naše koče na Doliču mi je sporočil naš član Franci Ferjan 13. aprila. Rekla sem mu, naj se ne šali, saj ni 1. april. Ko mi je poslal slike koče, sem ostala brez besed. Plaz izpod Kanjavca je tako močno udaril v kočo, da je stari del premaknil za dva metra proti Triglavu, prizidek pa je porinil za celo širino na sever. Ob poznejšem ogledu s helikopterjem smo leteli tudi nad našim domom Planika, ki ni videti poškodovan. Kočo na Doliču bomo morali letos podreti in urediti okolico, hkrati bomo iskali rešitev za novo kočo. Objekt je bil zavarovan, a ne proti plazu. Od občine ne moremo pričakovati denarja, zato se bomo prijavili na razpise države in EU. Škoda je ogromna za društvo in vse planince. Lani smo imeli na Doliču okrog trideset tisoč obiskovalcev in 4500 nočitev,« je dejala Marica Okršlar iz Planinskega društva Gorje. Pojasnila je, da so leta 1953 zgradili sedanjo kočo na 2151 metrih, nekaj višje od nekdanje koče SPD iz Trsta. Leta 1973 so odprli še prizidek. Skupaj so imeli 143 ležišč in do sto sedežev v jedilnici. Nobeno zimo doslej koča ni bila poškodovana. Letošnja nesreča jih je presenetila in hudo prizadela.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Bled / petek, 1. julij 2011 / 07:00

Večer v spomin Janezu Svetini

Janez Svetina je bil 28. junija 1991, jutro po svojem zadnjem predavanju pedagoškim delavcem v Gornji Radgoni, ustreljen kot prva civilna žrtev vojne za Slovenijo.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / sobota, 28. julij 2007 / 07:00

Čezmejno sodelovanje gasilcev

Podnart - Na nedavnem prevzemu novega gasilskega vozila v Podnartu so sodelovali tudi gasilci iz Sel-Borovnice na Koroškem, ki so prišli v Podnart skupaj z županom Sel Engelberto...

Prosti čas / sobota, 28. julij 2007 / 07:00

Le še streljaj od albuma

Ansambel Veseli Gorenjci je tudi minulo nedeljo, ko je razveseljeval obiskovalce na zaključku Čipkarskih dni v Železnikih, dokazal, da si je nadel pravo ime.

Splošno / sobota, 28. julij 2007 / 07:00

Prvi častni občan je Stanko Košir

Najvišje občinsko priznanje - naziv častni občan bo prejel Stanko Košir iz Gozd-Martuljka za ohranjanje izročila Rut.

Splošno / sobota, 28. julij 2007 / 07:00

Je edina možnost zdravnik iz tujine?

Vodja zdravstvenega doma Janko Kersnik dvomi, da bodo v Kranjski Gori dobili tretjega zdravnika.

Splošno / sobota, 28. julij 2007 / 07:00

Na olimpijadi pred skoraj 60 leti

Karel Klančnik, rojen Mojstrančan, je eden tistih, ki je močno zaznamoval zgodovino razvoja skakalnega športa v Gornjesavski dolini.