Nasilje v družini narašča
Policija je leta 2000 obravnavala 1502 kaznivi dejanji s področja nasilja v družini, lani pa že prek pet tisoč. Za štirimi stenami žrtvam največkrat grozijo, jih pretepajo in jih prisiljujejo v različne oblike spolnosti.
Brdo pri Kranju – V petek se je na Brdu pri Kranju končal dvodnevni posvet z naslovom Nasilje v družini, ki sta ga osmo leto zapored organizirala Društvo državnih tožilcev Slovenije in Uprava kriminalistične policije pri Generalni policijski upravi. Na posvetu je okoli 170 kriminalistov, tožilcev, sodnikov in pooblaščencev otrok razpravljali o različnih temah, povezanih z nasiljem v družini, kot so učinkovito sodelovanje med organi pri obravnavi družinskega nasilja, uporaba nove kazenske zakonodaje, ukrep prepovedi približevanja, ukrepi po Zakonu o preprečevanju nasilja v družini, obseg škode zaradi nasilja v družini, obravnava povzročiteljev nasilja in drugo.
»Nasilje v družini se dotakne najbolj ranljivih posameznikov znotraj štirih sten, od otrok, starejših in žena do ekonomsko ali kako drugače odvisnih. Ti so najbolj mehko tkivo družbe, zato se moramo temu problemu tako politično kot strokovno bolj posvetiti kot doslej,« je ocenila ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal. Kot je pojasnila, je policija na tem področju v zadnjih letih naredila veliko, kar ji priznavajo tudi nevladne organizacije. »Ni vse v predpisih in zakonih, nekaj je tudi v človečnosti in empatiji, v osebni pripravljenosti posvetiti se temu problemu, zato je vedno več policistov, ki samoiniciativno naredijo nekaj več krogov okoli hiše, za katero se po tihem ve, da se v njej dogaja nasilje,« je še dejala Kresalova. »Državno tožilstvo ima na vseh oddelkih specialiste za obravnavo kaznivih dejanj s področja nasilje v družini. To je še zlasti pomembno, ker smo tožilci na koncu verige reševanja tega problema in moramo biti zato še bolj občutljivi,« pa je dejala vrhovna državna tožilka Barbara Brezigar.
Policija letno obravnava približno pet tisoč kaznivih dejanj s področja nasilja v družini, njihovo število pa skokovito narašča. Po podatkih policije je bilo v letu 2000 takih kaznivih dejanj 1502, štiri leta kasneje 2607, lani pa že 5017. Med žrtvami družinskega nasilja prevladujejo ženske (73 odstotkov), statistika pa kaže, da je v zadnjih letih med žrtvami vedno več mladoletnih otrok (636 lani, 553 predlani). Lani je bilo 2822 evidentiranih žrtev nasilja v družini, policija pa je obravnavala 2393 osumljenih storilcev teh kaznivih dejanj. Prevladujoče oblike nasilja v družini so grožnje, grdo ravnanje, pretepanje, zalezovanje in spravljanje v podrejen položaj do različnih stopenj telesnih poškodb in različnih oblik prisilne spolnosti. V letu 2008 je policija evidentirala sedem primerov umorov in poskusov umorov, storjenih v partnerskem odnosu (lani in predlani po 11 primerov).