Direktorica Peka ovadila državnega nadzornika
Predsednica uprave tržiškega Peka je na policiji ovadila predsednika nadzornega sveta te družbe zaradi izsiljevanja, zlorabe pooblastil in mobinga.
Tržič – Z enotedensko zamudo je z objavo v časniku Finance v javnost prišla vest o tem, da je predsednica uprave Peka Marta Gorjup Brejc na policiji ovadila predsednika nadzornega sveta, predstavnika države, ki je večinska lastnica Peka, Zlatka Zupanca.
Zahteva po sporazumnem odstopu
Ker so v Financah o burnem dogajanju na seji nadzornega sveta 9. aprila izvedeli neuradno, smo želeli potrditev teh vesti. Marta Gorjup Brejc nam je poslala naslednjo izjavo: »Drži, da sem vložila ovadbo zoper predsednika nadzornega sveta Peka Zlatka Zupanca, in sicer zaradi kaznivega dejanja izsiljevanja, zlorabe pooblastil in mobinga. Na zadnji seji nadzornega sveta je namreč zahteval, da podpišem nekakšen sporazum o odstopu s funkcije predsednice uprave zaradi anonimnih izjav proti meni. Ne glede na to, da so bile vse obtožbe neresnične in da sem to g. Zupancu večkrat povedala in večkrat odklonila podpis t. i. sporazuma, mi je še naprej grozil in me prepričeval, da je to zame najboljša pot. V nasprotnem primeru mi je grozil z odškodninsko odgovornostjo, kazensko ovadbo in mediji. Že sam način postopanja z mano na tej seji v zvezi s tem je skrajno neprofesionalen in še en dokaz njegovega že dlje časa trajajočega šikaniranja. Bila sem popolnoma šokirana in še danes težko verjamem, da je takšno ravnanje mogoče. Vsi moramo ravnati v skladu z zakonom in to velja tudi za g. Zupanca. Če je torej samo posumil, da je bilo storjeno kaznivo dejanje, bi moral podati kazensko ovadbo in ne ponujati nekakšnega sporazuma.«
Minister Lahovnik je obveščen
V časniku Finance ob tem dodajajo, da so se že lani pojavile govorice o Zupančevi želji, da bi vodil Peko. Poročajo, da je dal na Ministrstvu za gospodarstvo, kjer je zaposlen, celo že odpoved in jo po ponovnem imenovanju Gorjup Brejčeve umaknil. Minister za gospodarstvo Matej Lahovnik je sporočil, da je z dogodkom seznanjen in da bo po pogovoru z Zupancem odločil kako naprej. Ob tem ugotavlja, da so rezultati Peka dobri in da jih utegnejo nesoglasja ter oteženo sodelovanje ogroziti.
Osupljive obtožbe prič
V nedeljo smo od Zlatka Zupanca prejeli Sporočilo za javnost nadzornega sveta podjetja Peko. V njem je med drugim Zupanc zapisal: »Nadzorni svet družbe Peko Tržič je prejel notarsko overjeni pisni izjavi več prič, po katerih naj bi predsednica uprave Marta Gorjup Brejc leta 2004 sodelavcu s posebnimi pooblastili odobrila stimulacijo na osnovno plačo za pokritje stroškov izmišljenega posla, nato pa mu v obdobju od julija 2005 do oktobra 2006 odobrila stimulacijo v višini 20 odstotkov osnovne plače, ki jo je moral potem v gotovini izročati Marti Gorjup Brejc. Nadzorni svet Peka se je glede na precej osupljive obtožbe takoj posvetoval s pravnimi strokovnjaki, ki so potrdili da lahko upravičeno sumimo, da so bila izplačana neupravičena izplačila na škodo družbe Peko d.d., ki si jih naj bi prilastila ga. Marta Gorjup Brejc. Za tako hudo kršitev obveznosti pa je mogoča razrešitev s tega delovnega mesta in seveda ugotavljanje kazenske odgovornosti. Vsekakor pa je nadzorni svet dolžan na tako hude obtožbe odreagirati v skladu s svojimi pristojnostmi, jih preveriti in jih izročiti organom pregona, če se izkažejo za tehtne. Zato smo na seji nadzornega sveta 9. aprila najprej pozvali predsednico uprave Marto Gorjup Brejc, da v roku 8 dni poda svoj pisni odgovor na te obtožbe in da v duhu normalne poslovne prakse dobi priložnost predstavitve svojih argumentov in obtožbe tudi ovrže, če ima za to dokaze. To bi bila tudi osnova za nadaljnje ukrepe NS, ki je mnenja, da bi nepotrebno dvigovanje prahu najbolj škodilo ravno podjetju Peko, tega pa si v duhu odgovornega nadzornega sveta nikakor nismo želeli. Do danes nadzorni svet od Marte Gorjup Brejc ni prejel nikakršnega pojasnila v zvezi z očitanimi dejanji.«
Nadzorni svet je soglasen
V sporočilu za javnost Zlatko Zupanc še dodaja: »Če se nadzorni svet obnaša odgovorno in je kritičen do dela uprave, še sploh pa, če odreagira na tako hude obtožbe, ki jih prejme na delo predsednice uprave, potem menim, da to ni šikaniranje, ampak le korektno opravljanje nalog in izvajanje pristojnosti v skladu z zakonom. V dneh, ko je sploh odgovornost nadzornih svetov še posebej postavljena pod drobnogled, menim, da je seje potrebno odgovornosti še posebej striktno držati. To počnem tudi sam kot predsednik NS Peka in tudi vsi ostali člani v sestavi Borut Frantar, Stanislav Brlec, Romana Oman, Nebojša Stečuk in Gorazd Tomše, ki smo se o dosedanjem poteku ukrepov v primeru obtožb na ravnanja predsednice uprave Peka dogovorili soglasno.«