Proračun skromnejši za sedem milijonov
O rebalansu letošnjega proračuna občine svetniki razpravljajo v dvofaznem postopku, čeprav je bil predlagan hitri. Proračun bo skromnejši za sedem milijonov evrov.
Škofja Loka – Škofjeloški občinski svetniki so že pri sprejemanju dnevnega reda večinsko pritrdili predlogu, naj se rebalans proračuna za leto 2009 obravnava po rednem in ne po hitrem postopku. Podprli so tudi zahtevo Dušana Krajnika, naj občinski svet tokrat obravnava poročilo o poteku del na poljanski obvoznici in poročilo posebne mediacijske skupine, ki je posredovala med civilno iniciativo in občinsko upravo. Vendar poljanska obvoznica tokrat ni prišla na vrsto, ker je bila 15 točk dolga občinska seja prej prekinjena, od vsebinskih točk pa so svetniki obravnavali pravilnik o sprejemu otrok v vrtce, potrdili obstoj javnega interesa pri prenosu neodplačne stavbne pravice pri gradnji regijske kostnice na pokopališču Lipica in se lotili rebalansa letošnjega proračuna.
Prihodkov bo v letošnjem proračunu namesto 35 samo 28 milijonov evrov, zato morajo enako zmanjšati tudi odhodke. Manj bodo dobili iz kohezijskih skladov, zaradi manj gradenj pričakujejo tudi manj denarja iz naslova komunalne opremljenosti zemljišč. Milijon bodo sicer pridobili za odpravljanje posledic poplav, dobili bodo tudi denar norveškega finančnega mehanizma, ki je lani izpadel, več denarja pa bo od dohodnine ter od prodaje zemljišč in premoženja. Pri odhodkih bodo porabili manj za obnovo cest in drugo infrastrukturo (tu so vezani na kohezijska sredstva), zaradi manj denarja bo zamik pri gradnji industrijske cone, parkirišča Nunski vrt, knjižnice. Na več odhodkov pa računajo pri sofinanciranju vpadnic, obnovi lokalnih cest po letošnji zimi, gradnji panoramske ceste, pokopališču, sanaciji usadov in zaključku investicij v športno dvorano na Trati in pri bazenu, končujejo pa tudi obnovo Loškega gradu in Sokolskega doma. Naložbe, ki predstavljajo 63 odstotkov proračunskih odhodkov, se bodo znižale za osem milijonov, občinski finančnik Milko Okorn pa poziva k pazljivosti pri spremembah proračuna, ker nekatere investicije (v vrednosti pet milijonov evrov) že potekajo. Svetniki so navrgli vrsto predlogov, kje bi kazalo zategniti pas, opozorili pa so tudi na nekatere slabo vodene investicije, denimo pri športni dvorani na Trati, s katerimi bi se lahko ukvarjal nadzorni odbor občine. Eden od predlogov se je dotaknil tudi lokalne turistične organizacije Blegoš, in sicer naj jo združijo z razvojno agencijo Sora.