Po ogromnem jezeru se turisti vozijo z ladjo.

Argentinski počitniški raj

Z Lubnikom med argentinskimi Slovenci (21)

Bariloche niso le največje južnoameriško smučišče, temveč tudi prijeten poletni turistični kraj. Veliko Argentincev ima tam počitniško hišico. Buenos Aires v prevodu res pomeni dober zrak, toda poleti je tam zelo vroče in vlažno, temperature se dvignejo na 35 do 36 stopinj Celzija, pri 90-odstotni vlagi, kar je brez klimatskih naprav težko prenašati. Zato je razumljivo, da imajo bogataši počitniške hišice, bolje rečeno počitniške vile, na obrobju Bariloch, kjer se poleti temperatura le izjemoma dvigne na 30 stopinj Celzija. Znosna klima in številna jezera ter nacionalni parki so privlačno okolje za počitnice.

Bariloche ležijo na južni obali ledeniškega jezera Nahuel Huapi, ki meri 765 tisoč površinskih metrov, trikrat večje je denimo od Buenos Airesa. Zato turiste po jezeru vozijo ladje. Jezero je globoko 280 metrov in zelo hladno, doseže komaj 7 stopinj Celzija, zato za kopanje ni primerno. Voda je zelo čista in pitna. Vendar se je domačinka zmrdovala, ko sem jo spraševala, ali pije jezersko vodo, češ da nima dovolj mineralov, ker ne teče po kamenju, zato raje kupuje ustekleničeno vodo. Prav neverjetno, kako je marsikje po svetu ustekleničena voda postala modna muha.

Mesto je pravzaprav ena sama dolga ulica z imenom Mitre, kjer na 800 metrih najdeš vse: hotele, kavarne, čajnice, čokoladnice, prodajalne športne opreme, oblačil iz usnja, modnih cunjic z vseh koncev sveta in seveda turističnih spominkov. Že prvi sprehod po trgovinah je pokazal, da imajo odlična oblačila iz flisa, ki ga še tako mrzel veter ne prepiha. Veliko je oblačil iz usnja, kar se za živinorejsko Argentino seveda spodobi. Cene so bile sredi oktobra zelo ugodne, saj je bila zimska sezona mimo, poletna pa se še ni začela. Na moje veliko presenečenje so imeli tudi večje številke. Prodajalka mi je prijazno razložila, da imajo tri manjše številke, S, M in L, in tri večje, XL, XL2 in XL3, in da se tudi večje številke dobro prodajajo. Malce čudno se ji je zdelo, zakaj me tako zanimajo številke, verjetno je mislila, da sem malo nora, ko sem hitela pomerjati usnjene jakne in se veselila, kako so vsi modeli dovolj veliki tudi zame. Pri nas imam namreč s tem hude težave, saj se velikosti končajo pri L, le sem in tja imajo kakšen XL, za večje številke pa naši trgovci še slišali niso. Industrija usnja Vrhnika je vztrajno izdelovala le manjše tri številke in propadla. V daljni Argentini imajo tudi večje tri številke, pa niso Argentinke prav nič večje od mene, kvečjemu manjše.

Bariloche imajo 130 tisoč prebivalcev, na leto pride 750 tisoč turistov, šest na vsakega domačina torej, zato je razumljivo, da se preživljajo s turizmom. Peter Dreizibner pravi, da je najbolje, če imaš več dejavnosti. Tako ima izdelovalnico flisa, v mestu pet trgovin, v zadnjem času se ukvarja tudi s kozmetiko, pripravlja se na gradnjo novih poslovnih prostorov. Na večerno srečanje v Slovenski stan je prinesel kreme, ki jih izdeluje iz šipkovega olja, delil jih je seveda predvsem pevkam in zagotavljal, da nas kreme ne bodo pomladile, zagotovo pa polepšale. Veliko krem proda na Kitajsko, kjer doseže petkrat višje cene kot doma.

Naslednji dan me je povabil domov, v spremstvu Andreja Goloba, saj je Peter poročen z Andrejevo sestro Anko. Hišo imata v ugledni mestni četrti in iz dnevne sobe se odpira čudovit razgled na jezero in večno zasnežene Ande v ozadju. Peter je rojen v Barilochah, Anka se je tako kot mnoge Slovenke priselila iz Buenos Airesa. Tri otroke imata, najstniški hčerki sta dobri smučarki, Mihaela je lani smučala v Dolomitih, Sofija letos v Avstriji.

Anka in Peter sta lani praznovala abrahama in v najlepši hotel na smučišču Catedral sta povabila sorodnike iz vseh koncev sveta, zato je bila zabava pravi slovenski praznik.

Petrov 84-letni oče Janez je bil prvi Elanov zastopnik v Argentini, na leto je prodal tisoč parov smuči, najprej v Buenos Airesu, nato se je preselil v Bariloche, kjer mu je kot Štajercu klima veliko bolj ustrezala. Vrsto let je bil upravnik uglednega turističnega naselja Llao-Llao (izgovarja se žav-žav), kjer so že pred petdesetimi leti svoje počitniške hišice začeli postavljali argentinski petičneži. Takšnih turističnih naselij je danes še več, najbolj znana je Vila la Agustura na vznožju Andov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Naklo / sreda, 1. julij 2015 / 10:16

Nakelski upokojenci na petdnevnem izletu

Naklo – Petinpetdeset upokojencev, članov Društva upokojencev Naklo, je bilo junija na petdnevnem izletu po Slavoniji, Vojvodini, Banatu in južni Madžarski. Kot je v poročilo o izletu zapisal Jože...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / torek, 21. november 2006 / 06:00

Nismo angeli, imamo se pa radi

Ljubljano je obiskala ekipa ustvarjalcev tretjega filma Mi nismo angeli, sredi oktobra so na RTV Slovenija začeli s predvajanem komedije zmešnjav Mi se mamo radi.

Prosti čas / torek, 21. november 2006 / 06:00

Evolucijska teorija

Test: Mercedes-Benz E320 CDI Avantgarde

Prosti čas / torek, 21. november 2006 / 06:00

Evropski avto leta je Ford S-max

Novi Ford S-MAX je osvojil prestižni naslov »Car of the Year 2007«, ki ga že vrsto let podeljuje 58-članska žirija specializiranih avtomobilskih revij. Fordovemu novincu je nagrada pripadla v ene...

Prosti čas / torek, 21. november 2006 / 06:00

Akcijski naboj

Actyon, SSangYongov terenski posebnež z Daljnega vzhoda

Prosti čas / torek, 21. november 2006 / 06:00

Otroci obiskali opero

Več kot sto otrok iz kranjskih vrtcev Janina, Čira čara, Čenča in Ježek si je pred kratkim v ljubljanski operi ogledalo otroško baletno predstavo Kdo je najmočnejši na svetu. Balet je Če...