V Rim po manjkajočo medaljo
Novi selektor slovenskih plavalnih reprezentanc je Kranjčan Roni Pikec, ki naj bi za naše plavalce skrbel vsaj do olimpijskih iger v Londonu, letos pa plavalce najpomembnejši nastopi čakajo na svetovnem prvenstvu v Rimu.
Kranj - Konec minulega tedna je izvršni odbor Plavalne zveze Slovenije za mesto selektorja reprezentanc potrdil 36-letnega trenerja kranjskega Triglava Ronija Pikca, ki ga je za to mesto že prej predlagal strokovni svet PZS.
Kot trener pri Triglavu imate že precej izkušenj. Kako pa se je začelo?
»Družinski šport pri nas je bilo smučanje, saj je bil oče učitelj smučanja. Tako sem tudi na Fakulteti za šport na začetku razmišljal o tem, da bi usmerjal smučanje. Ker pa sem bil kar 11 let plavalec in sem kot vaditelj sodeloval v šoli v naravi, me je pred 14 leti Igor Veličkovič povabil v plavalni klub Triglav kot svojega pomočnika. Tako je na koncu pretehtala usmeritev v plavanje. Začel sem voditi plavalne šole, nato pa tudi druge skupine.«
Zadnja leta ste znani predvsem kot trener enega naših najuspešnejših plavalcev Emila Tahiroviča.
»Pred osmimi leti je prišel k nam v Kranj Emil Tahirovič, ki si je želel boljše razmere in napredovanje, saj je prej plaval v Ljubljani. V klubu smo se odločili, da ga treniram jaz, in od takrat naprej sva nekako rasla in napredovala skupaj. On je prej plaval predvsem disciplino delfin, jaz pa sem ga usmeril v prsno plavanje in v tej disciplini še vedno napreduje. Nikakor pa nisem le Emilov trener, pred štirimi leti se nama je pridružil tudi Matjaž Markič. Poleg tega imam v klubu svojo skupino članov, v maju pa pričakujem tudi vrnitev Anje Čarman, ki končuje študij v Ameriki.«
Kaj je bil vzrok, da ste sprejeli izziv in kandidirali za selektorja naših plavalnih reprezentanc?
»Sistem, ki smo ga imeli v Plavalni zvezi, je bil, da se plavalci na določene tekme uvrščajo na podlagi uvrstitev iz prejšnjih tekmovanj. Tako smo postavili norme. V zadnjem času pa so rezultati med plavalci vse bolj izenačeni, vrh je vedno bolj zgoščen in razlika med mesti v času je mnogokrat minimalna. Mnogi, ki se prebijajo k vrhu, zlasti mladi, zato dostikrat obupajo, saj se jim zdi nemogoče ujeti postavljeno normo. Zato sem se odločil, da ta način spremenim, in to je bilo moje vodilo, ko sem sestavljal program kandidature za selektorja. Prav tako se mi je zdelo pomembno, da se določi, koliko namenskih sredstev zveze pripada določenemu reprezentantu, to pa naj bi uredili s tako imenovanimi točkami FINA, ki točno opredeljujejo kvaliteto rezultata in status reprezentanta.«
Kako je na PZS poskrbljeno za reprezentance?
»Do lani jeseni je bilo na Plavalni zvezi Slovenije za reprezentanco dobro poskrbljeno, od septembra naprej pa programi bolj ali manj stojijo. Šele po izvolitvi novega predsedstva v marcu so se začele stvari premikati in trenutno aktivno delamo na pravilnikih in individualnih pogodbah. Tako naj bi v začetku maja plavalci dobili individualne pogodbe in namenska sredstva bi se začela deliti po določenem ključu.«
Kakšne rezultatske cilje ste si zadali?
»Upam, da cene zastoja dela z reprezentanco ne bo treba plačati na svetovnem prvenstvu konec julija in v začetku avgusta v Rimu, saj imamo super razmere za delo, vsaj pri nas v bazenu v Kranju, kjer sicer zadnje čase pogrešamo fitnes. Poleg nastopa v Rimu so letos na sporedu še sredozemske igre in univerzijada. Upam, da nam bo uspelo, da se bomo za vsa ta tekmovanja dobro pripravili in ohranili formo od junijskih sredozemskih iger do svetovnega prvenstva. Za cilj na svetovnem prvenstvu v Rimu smo si zastavili medaljo, saj te nimamo samo še na svetovnem prvenstvu v dolgih bazenih.«