Razstava o Ani Frank
Do 14. aprila bo na OŠ Naklo na ogled potujoča mednarodna razstava Ana Frank - zgodba za sedanjost.
V četrtek so na OŠ Naklo odprli potujočo razstavo Ana Frank – zgodba za sedanjost, ki so jo pripravili v hiši Ane Frank v Amsterdamu. Po svetu potuje že od leta 2002, v Naklem pa jo gostijo v sklopu mednarodnega projekta za izobraževanje in druženje mladine iz Avstrije in Slovenije, imenovanega Ob meji. V. d. ravnatelja Blaž Belehar je učence spomnil, da so stari približno toliko, kot je bila Ana Frank, ko je med drugo svetovno vojno s svojimi starši preživljala pekel v majhnem skrivališču. Njeno družino so odkrili in jo odpeljali v koncentracijsko taborišče v Bergen-Belsnu, kjer je Ana marca 1945 umrla zaradi tifusa. »Naj bo ta razstava v poduk, da se kaj takega ne bi nikoli več zgodilo. Uživajte mladost, svetlobo in življenje,« je učencem svetoval ravnatelj Belehar. Učence in obiskovalce je nagovoril tudi nekdanji ravnatelj Boris Černilec, zdaj v. d. direktorja na direktoratu za vrtce in osnovno šolstvo na Ministrstvu za šolstvo in šport, odprtja pa sta se med drugimi udeležila še župan Ivan Štular in Vojko Kunaver z Zavoda RS za šolstvo.
Razstava prikazuje ganljive izseke iz dnevnika Ane Frank, ki ga je dobila 12. junija 1942 za trinajsti rojstni. Na ogled so fotografije iz njenega življenja (med drugim njena zadnja fotografija) in življenja v taboriščih, predstavljen je poslovni objekt v Amsterdamu, kjer se je med vojno skrivala njena družina. Razstavljen je propagandni material takratnih nacističnih oblasti ter fotografije shodov in manifestov. Konec vojne in izpustitev iz taborišča je dočakal le Anin oče, ki je objavil dnevnik preminule hčerke. Razstavo so dopolnili še s predstavitvijo življenja partizanskih otrok.
»Ko sem v dnevniku Ane Frank prebrala, kakšne grozljive stvari so se dogajale med vojno, sem bila pretresena. Mladi se danes bolj malo zavedamo, kakšni časi so bili takrat, ker nam je preveč lepo in nismo v nobeni nevarnosti. Vesela sem lahko, da živim v času, ko nam ni hudo,« je razmišljala devetošolka Žana Von Boštic, ki se je skupaj z nekaj drugimi nakelskimi učenci v Celovcu izobrazila tudi za vodnico po razstavi. Prijave za voden ogled so možne na OŠ Naklo oz. pri koordinatorici projekta na tej šoli Marjeti Šifrer na elektronskem naslovu marjeta.sifrer@guest.arnes.si.