Zagovarja osebni pristop
"Pri prodajalcih je najpomembnejši osebni pristop, ki ga stranke v večjih trgovskih centrih pogrešajo," na podlagi dolgoletnih izkušenj ugotavlja Mira Frangež, ki je z možem Marijanom pred devetnajstimi leti v Železnikih ustanovila podjetje Miramar, ki ima trgovino in proizvodnjo v Virmašah.
Škofjeločanka Mira Frangež je še danes izjemno predana podjetju Miramar, ki sta ga z možem Marijanom začela postavljati na noge leta 1990. Kot pravi, bo pri vodenju družinskega podjetja s sedežem v Železnikih, proizvodnjo in trgovino pa imajo v Virmašah, pomagala, dokler bo pri moči. V Miramaru je danes zaposlenih že dvanajst delavcev, med njimi tudi njuni hčerki. Pri prodajalkah je po mnenju Mire najbolj pomemben oseben pristop, ki ga stranke v velikih trgovskih centrih pogosto pogrešajo. "Tam zaposlujejo študentke, da je delovna sila čim cenejša. Sama zelo velik pomen dajem temu, da prodajalke znajo postreči stranke. Pomembno je, da imajo smisel za komunikacijo, da znajo prav pristopiti k stranki, jo 'prečitati' in ji ponuditi prava oblačila. S kupci znajo navezati pravi stik, zato mnoge stranke že prej pokličejo in se pozanimajo, kdaj dela 'njihova' prodajalka. Pogosto pa stranke pokličemo tudi me, saj nam izrecno naročijo, da jih obvestimo, ko dobimo kakšno kolekcijo," pripoveduje Mira.
Približno tretjino oblačil sešijejo sami (zaposlenih imajo pet šivilj), preostalo pa izvozijo iz tujine, predvsem Italije, oz. kupijo od slovenskih proizvajalcev. In kako je v teh kriznih časih konkurirati velikim trgovskim centrom? "Če si priden in sposoben, te ne morejo kar izbrisati. Pri nas za razliko od nekaterih trgovskih centrov dajemo velik pomen slovesnemu programu. Vedno gledamo, da ponudimo oblačila, ki jih manjka na trgu, pomembni sta kakovost in ugodna cena ... Sicer pa je izjemno pomembno, da ves čas iščeš tržne niše. Pri nas tako po januarskih zimskih razprodajah, ko nastopi zatišje, sešijemo in prodamo ogromno pustnih mask. Treba se je znajti," razmišlja Mira in pravi, da zaenkrat še ne občutijo recesije. "Mislim, da so ljudje bolj prestrašeni kot kaj drugega. Ko pa kaj rabijo, vseeno kupijo. Seveda pa moramo biti pripravljeni na vse. Če stranke ne bodo več imele denarja, ne bodo kupovale. A jaz sem rojena optimistka, mene bi težko podrli, vsaj kar se 'kšefta' tiče. Od nekdaj smo previdni, z lastnim delom veliko naredimo, zato bomo preživeli ...," je odločna. Kljub težkim časom so se odločili povečati prodajne površine z gradnjo prizidka, saj so prepričani, da se je treba širiti prav v času krize, da po njenem koncu lahko nadaljuješ z vsemi močmi. Po skoraj dvajsetih letih samostojnega podjetništva ugotavlja, da je pot do uspeha vse prej kot lahka. "Nismo preskakovali stopnic, šli smo lepo po korakih in morda tudi zaradi tega v teh časih nimamo težav. Ves čas moraš ostati na realnih tleh, ne pa tako kot nekateri mladi, ki mislijo, da bodo odprli trgovino in bodo ljudje kar takoj drli vanjo, nato pa bodo vse, kar se bo nabralo v blagajni, pokasirali in si kupili dober avto. Tako ne gre. Podjetje raste počasi, tako kot osebnost," razmišlja Mira, ki je pred ustanovitvijo podjetja nazadnje kot ekonomistka delala v podjetju Loka v Škofji Loki kot vodja nabave in prodaje za galanterijo in tekstil.