Pomagajo odvisnikom od drog
Na dnevu odprtih vrat Labirinta so predstavili pomoč odvisnikom, dnevni center in stanovanjsko skupino.
Kranj – Center za pomoč, terapijo in socialno rehabilitacijo zasvojenih z drogo (krajše Labirint), ki deluje v okviru Centra za socialno delo Kranj, je imel v četrtek dan odprtih vrat. Prenovljene prostore v stavbi na Sejmišču v Kranju so dobili konec lanskega leta, z novimi, boljšimi delovnimi razmerami so razširili svojo dejavnost. »Želimo, da nas ljudje sprejmejo kot del socialne mreže pomoči, da nas pokličejo, ko se soočijo s težavami odvisnosti,« je povedala tamkajšnja pedagoginja Tina Mohar. V Labirint se lahko obrnejo uporabniki drog, ki želijo dobiti informacije glede zasvojenosti in ki so motivirani za sodelovanje. »Odvisniku želimo pokazati, da ima možnosti in da lahko spremeni način življenja. Za začetek so mu na voljo informativni materiali, razgovori s strokovnimi delavci ali prostovoljci, uporaba računalnika, preživljanje prostega časa v varnem okolju,« je povedala Moharjeva.
V Labirintu imajo tudi dnevni center. »V dnevnem centru so posamezniki, trenutno jih je petnajst, ki so se odločili za spremembo načina življenja in so že v fazi doseganja abstinence ali pa so tik pred vstopom v komuno. Zanje imamo delavnice (pogovorne, ustvarjalne ...), individualno delo, terapevtsko svetovanje, motivacijske razgovore. Pogoj za vstop v dnevni center je dogovor s strokovnim sodelavcem, primerna psihofizična sposobnost in motivacija za aktivno sodelovanje v programu,« je povedala Moharjeva. Dnevni center je odprt štiri ure na dan, obiskuje ga tudi Anes Dukić, ki je v metadonskem programu. Povedal je: »To mi daje energijo, smisel za naprej, za usmeritev na pravo pot.«
V stavbi na Sejmišču 4 je tudi stanovanjska skupina, prostora je za šest stanovalcev, trenutno imajo le enega stanovalca. »Stanovanjska skupina je namenjena posameznikom, ki so že zaključili program zdravljenja odvisnosti in vzpostavili stabilno abstinenco. Program, ki traja od šest do osem mesecev, daje oporo in pomoč pri ponovnem vključevanju v socialno okolje ter je zadnja stopnica pred vstopom v samostojnost,« je še dejala Moharjeva.