Štebe: Umor demokracije v Mengšu
Občinski svet je zavrnil izvedbo referenduma o krvavški vodi, župan pa poudarja, da civilna iniciativa zavaja občane in da je odločitev za lastne vrtine za občino najboljša.
Mengeš – Mengeški svetniki so na svoji februarski seji zavrnili izvedbo referenduma o krvavški vodi, za katerega so člani Civilne iniciative Mengeš za ohranitev oskrbe z alpsko vodo izpod Krvavca lani že zbrali 352 podpisov mengeških volivcev.
Ogorčeni nad ravnanjem župana in svetnikov so člani civilne iniciative sklicali novinarsko konferenco, na kateri so predstavili enoletna prizadevanja za sodelovanje občine pri obnovi krvavškega sistema za oskrbo z vodo. »Zelo smo razočarani nad to odločitvijo. Občina se do te problematike opredeljuje ignorantsko in zdi se nam neodgovorno, nepartnersko in celo pobalinsko po 50 letih uporabe Vodooskrbnega sistema Krvavec zavrniti dolžnost sodelovanja pri nujni obnovi in modernizaciji. Pričakovali smo odločanje na referendumu, saj gre za pomembno vprašanje, a občinski svet je s svojo odločitvijo umoril demokracijo v Mengšu. To je verjetno edinstven primer v demokratični in samostojni Sloveniji,« je ogorčen povedal nekdanji župan Tomaž Štebe, eden od članov civilne iniciative, ter dodal, da se bodo z vsemi pravnimi in strokovnimi orodji še naprej borili za vodo s Krvavca.
Če se občina Mengeš zares odpoveduje 'prvovrstni alpski pitni vodi', smo vprašali tudi mengeškega župana, ki je uvodoma poudaril, da je zavajanje ljudi z dogajanjem okoli krvavške vode preseglo že vse meje in da je imel bivši župan osem let časa, da naredi marsikaj na tem področju. »Občina Mengeš se ne odpoveduje prvovrstni alpski vodi, saj vemo, da o t. i. alpskem biseru že nekaj časa ne moremo več govoriti. Gre za širjenje neresnic. Krvavška voda je klorirana, količina pa je omejena, kar pomeni, da v sušnih obdobjih naši občini vode primanjkuje, zato se moramo oskrbovati iz lastnih vrtin na Mengeškem polju. Naša strategija je, da čim prej vzpostavimo globinske dolomitne vrtine, ki nam bodo omogočale dovolj kakovostne vode, in da se povežemo s kamniškim vodovodnim sistemom. Vrednost teh investicij je 1,8 milijona evrov, sodelovanje pri obnovi krvavškega vodovoda pa bi nas stalo 4 milijone, s tem, da bi šlo le za obnovo in ne povečanje kapacitet. To je problem, ki ga moramo predstaviti občanom,« je povedal Franc Jerič in ob tem poudaril, da Mengeš ostaja lastnik deleža na Krvavcu, kar jim bo v prihodnosti še omogočalo odkup te vode, in da bi bilo za svetovalni referendum nesmiselno nameniti 30 tisoč evrov.