V LTH brez plač in odgovorov
Ker je davčna uprava blokirala račun, so zaposleni ostali brez obljubljenih akontacij januarskih plač.
Škofja Loka – Tega, kar se dogaja v Loških tovarnah hladilnikov, ni mogoče označiti drugače kot z besedo agonija, saj je proizvodnja v tem podjetju, ki je bilo nekoč ponos škofjeloške kovinske industrije, praktično že vse od novega leta ustavljena. Popolna nelikvidnost družbe je onemogočila nabavo potrebnih materialov, pred kratkim so jim pri Elektro Gorenjska zaradi dolga v višini devetdeset tisoč evrov za en dan izklopili dobavo električne energije, že tretji mesec praktično ni bilo dneva, ko bi imeli delo vsi zaposleni. V prvih dveh mesecih so izdelali le za 1,4 milijona evrov izdelkov, kar je sicer proizvodnja, ki bi jo morali narediti v enem mesecu. Večina je tako doma na čakanju; ne vedo, kaj jih čaka niti kdaj bodo dobili plače. Kot smo že poročali, so delavci šele 12. februarja dobili po šeststo evrov akontacije decembrske plače in teden kasneje še poračun te plače, obljub o tem, kdaj lahko pričakujejo naslednji dve plači, pa vodstvo ne daje več.
Kot nam je že v začetku februarja razložil direktor in 40-odstotni lastnik Miloš Kodre, je k poglabljanju likvidnostne krize prispevalo dejstvo, da jim je finančna družba Prvi faktor, ki je v lasti NLB, lani jeseni prenehala odkupovati sicer pri Slovenski izvozni družbi (SID) zavarovane terjatve, za odkup pa se niso mogli dogovoriti pri drugih bankah. Tako jim ni preostalo drugega, kot da čakajo na prilive od prodaje. Vodstvo podjetja se je ob sodelovanju in posredovanju sindikatov obrnilo po pomoč na državo in sredi februarja je bil končno težko pričakovani sestanek pri ministru za gospodarstvo Mateju Lahovniku. Več kot to, da jim je obljubil pomoč in podporo, ni bilo mogoče izvedeti. Po besedah direktorja Miloša Kodreta bi za polni zagon proizvodnje potrebovali 150 tisoč evrov. Potrditve o tem, ali so minuli teden na ministrstvo za gospodarstvo oddali program sanacije, potreben za dodelitev državne pomoči, od Kodreta nismo dobili, dejal je le, da bodo pomoč skoraj povsem gotovo dobili in da se nadaljujejo tudi pogovori z bankami. Izplačila akontacije januarske plače ni bilo, ker jim je Davčna uprava RS zaradi neporavnanih obveznosti do države blokirala račun, kdaj bo zadosti prilivov za izplačilo, pa ni želel ugibati. V petek se je sestal tudi nadzorni svet družbe, ki naj bi razpravljal o nastalem položaju, pri čemer se omenjajo različne možnosti: od nadaljnje prodaje nepremičnin, dokapitalizacije do prisilne poravnave.
Neizplačane plače in negotovost o nadaljnji usodi podjetja so minuli ponedeljek bili vzrok za zbor okoli tristo zaposlenih na dvorišču pred tovarno. Kot nam je povedal predsednik sindikata David Švarc, so bili po enournem pogovoru z direktorjem zelo razočarani, saj niso dobili nobenega pravega odgovora. Zavedajo se, da je pri tem najhuje, da proizvodnja stoji in da pomeni izplačilo plač (za plače potrebujejo 450 tisoč evrov mesečno) poglabljanje brezna izgube. Direktor je po Švarčevih besedah povsem izgubil zaupanje zaposlenih in mnenja so, da ni kos svoji nalogi. Bojijo se, da bi lastniki po stranskih poteh ne poskušali potegniti denarja iz propadajočega podjetja, zato naj bi v petek na seji nadzornega sveta, da zavarujejo obveznosti do zaposlenih, zahtevali prisilno poravnavo. O nadaljnjih ravnanjih sindikata pa se bodo še dogovorili.