Doc. dr. Ciril Oblak, specialist urolog

Prostata: kdaj takoj k urologu

Moška spolna žleza prostata je ob rojstvu majhna, nato zelo počasi ali skoraj nič ne raste do začetka pubertete. Takrat pod vplivom moških spolnih hormonov, predvsem testosterona oz. dihidrotestosterona, postane zrela in meri približno 20 ml (ccm). Pogovor z doc. dr. Cirilom Oblakom, specialistom urologom, Klinični oddelek za urologijo, Kirurška klinika UKC Ljubljana.

Resen bolezenski znak, ki zahteva takojšen pregled, je pojav krvavega seča.

»V puberteti se rast prostate umiri, kar traja nekako do 45. leta starosti moškega. Potem se začne nezadržna rast prostate do smrti, ki pa je lahko različno hitra. Odvisna je od več dejavnikov, najmočnejši je spet moški spolni hormon,« pojasnjuje doc. dr. Ciril Oblak, specialist urolog iz Kliničnega oddelka za urologijo Kirurške klinike UKC Ljubljana.

Katere urološke težave najbolj pogosto pestijo moške po 50. letu starosti in ali je njihov vzrok vedno prostata? Kakšni so njihovi bolezenski znaki?

»V tej starosti se najpogosteje začnejo težave zaradi povečanja prostate. Ker prostata leži tik pod vratom sečnika in skoznjo poteka sečna cev, povečanje žleze lahko povzroči tako imenovane simptome spodnjih sečil. Največkrat je to slabši curek seča, ki se lahko tudi prekinja, pogostejše uriniranje čez dan in ponoči, čakanje na začetek curka, kapljanje po koncu mikcije. Vse te spremembe se pojavljajo počasi, zato jih moški dostikrat niti ne opazijo, ker jih nekako jemljejo za normalne.

Opisane spremembe v delovanju spodnjih sečil niso vedno posledica le zvečane prostate. Podobne ali celo enake težave lahko povzročijo še nekatere druge bolezni, kot je zoženje kožice, ki pokriva glavico spolovila (fimoza), kar je pogostejše pri zrelih moških, ki imajo sladkorno bolezen, zoženje (striktura) sečnice, kamen v sečnici, okužba sečnice in/ali sečnika, kamen v sečniku, drugi tujki v sečnem mehurju, rak na prostati in sečniku in še nekatere druge bolezni sečnika.«

Pri katerih bolezenskih znakih naj moški »postane pozoren«?

»Če govorimo o resnih znakih, ki zahtevajo takojšen pregled, je to vsekakor pojav krvavega seča - pri tem obotavljanja ne sme biti. Povsem drugače je, če moški opazi kri v semenski tekočini. Praviloma to ni znak kakšne resne bolezni, prav pa je, da obišče zdravnika. Sprememba v velikosti testisov, zlasti če se pojavi pri mlajšem moškem, ki je sicer dostikrat neboleča, prav tako zahteva nadvse resen pristop. Tudi zaradi drugih sprememb, ki se pojavijo na zunanjem genitalu in jih zato zlahka opazimo, se moramo oglasiti pri zdravniku. Okužba s tipičnimi simptomi in znaki pri sicer zdravem moškem tudi ne nastane kar tako in je zanesljivo treba ugotoviti, kaj je vzrok, še posebej, če se pri tem pojavi tudi krvav seč! Pri zrelejših moških je vendarle v ospredju težava s simptomi spodnjih sečil, ki jih največkrat povzroča prav povečana prostata.«

Kakšna so obolenja prostate ter ali in zakaj je pomembno zgodnje odkrivanje? Ali je za vsa obolenja prostate pomembno zgodnje odkrivanje?

»Glede obolenj prostate so v ospredju vnetje (prostatitis), benigno povečanje (po starem hipertrofija) in rak. Druge spremembe so manj pogoste in tudi manj pomembne.

Akutno vnetje žleze je bolezen, ki jo moški kaj hitro zazna. Povzroča tipične težave: bolečine v spodnjem delu trebuha in presredku, težavno uriniranje, lahko se pojavi celo zapora seča, zvišana telesna temperatura in tudi mrzlica ni redka, bolnik je pravzaprav kar precej bolan.

Kronično vnetje je drugačno, težave se po izraženosti spreminjajo, menjajo se obdobja, ko jih pravzaprav ni, poslabšanje se pojavi največkrat ob hladnejšem vremenu ali v prehodnih obdobjih toplo/hladno in obratno.«

Kako se ugotavlja, kako resne so težave? Kaj bi morali moški sami vedeti, a ne vedo?

»Kako resne so težave s spodnjimi sečili, pri moškem je to sečnik, prostata in sečnica (seveda sem štejemo tudi penis in mošnjo), predvsem z uriniranjem, lahko dobro ocenimo s pomočjo mednarodnega vprašalnika (IPSS), ki je preveden tudi v naš jezik in ga s pridom uporabljamo v dnevni praksi. Njegova vrednost je tudi v tem, da s tem pripomočkom ne samo ocenimo trenutno stanje, ampak s ponovnim izpolnjevanjem čez nekaj mesecev ali ob letu, lahko ovrednotimo tudi dinamiko težav: se slabšajo, ostajajo nespremenjene ali so celo manjše, kar največkrat opazimo po uvedbi ustreznega zdravljenja. Poleg vprašalnika uporabljamo tudi pogovor, splošni urološki pregled, precej koristnih podatkov nam lahko da tudi ultrazvočni pregled, vendar skozi trebušno steno lahko ocenimo sečnik in prostato le, če je mehur vsaj deloma napolnjen s sečem. Ob pregledu moškega po 50. letu starosti napravimo tudi odvzem krvi za določitev prostatičnega serumskega antigena (PSA), če pa je v družini po moški strani ugotovljen rak prostate, začnemo s pregledi vsaj po 45. letu, še bolje pet let prej.«

Kaj je benigno povečanje prostate in zakaj je pomembno, da ga odkrijete?

»Benigno povečanje prostate je enostavno povedano večja prostata, ki povzroča težave s spodnjimi sečili. Razlog, zakaj želimo takšno stanje ugotoviti, je, da s pravočasnim in ustreznim zdravljenjem lahko preprečimo zaplete bolezni, kot sta akutna zapora seča in operacija na prostati, in tudi pozne posledice, ki lahko vodijo celo v dokončno odpoved delovanja ledvic. Primerno zdravljenje seveda lahko tudi znatno izboljša kakovost življenja.«

Ali je v zadnjih letih prišlo do novosti, sprememb pri zdravljenju bolezni prostate?

»Temeljno spremembo v diagnosticiranju bolezni prostate in simptomov spodnjih sečil je prineslo več dejavnikov. Predvsem je to določanje PSA, s katerim lahko odkrijemo in spremljamo tudi rak na prostati, ki ga seveda dokažemo s transrektalno ultrazvočno preiskavo in biopsijo prostate. Pomembna je možnost ultrazvočne preiskave, meritev pretoka seča, v nekaterih, sicer redkih primerih urodinamske preiskave in ne nazadnje tudi vprašalnik IPSS.

Tradicionalno zdravljenje prostate je bilo še ne tako dolgo nazaj pravzaprav enostavno. Ko se je pojavil večji zastanek v sečniku zaradi opešanja sečnega mehurja, ponavljajoče krvavitve iz prostate, kamen, okužbe ali izbočenja v steni mehurja ali celo zapora seča, smo bolnika operirali. Nismo poznali načina, kako bi rast prostate zaustavili, še manj, da bi jo z zdravili zmanjšali.

Prihod uspešnih zdravil je spremenil marsikaj. Danes nam pri veliki večini bolnikov, ki pridejo do zdravnika pravočasno, uspe dvoje:

- lahko le zmanjšamo simptome, ne da bi vplivali na rast žleze prostato, za kar se največkrat odločamo, kadar je prostata razmeroma majhna, vendar že povzroča težave. V ta namen svetujemo zaviralce receptorjev alfa (alfa blokatorje). Na ta način zmanjšamo stiskanje sečnice, ki ga povzročajo gladke mišice, ki sestavljajo večino žleze prostate.

- če je prostata večja, lahko uvedemo zaviralce 5alfa reduktaze, ki žlezo zaustavijo v rasti in jo v nekaj letih celo uspejo zmanjšati za 25 in več odstotkov, torej jo dobesedno »pomladijo«.

Številne raziskave so pokazale, da je najuspešnejše zdravljenje simptomov spodnjih sečil, ki jih povzročajo večje prostate, kombinacija obeh vrst zdravil. Moškim tako največkrat svetujemo, da se zdravijo z obema vrstama zdravil, ker imajo na ta način od zdravljenja največjo korist. Zaviralcev receptorjev alfa je več vrst, poznamo pa le dva uspešna zaviralca 5alfa reduktaze, finasterid in dutasterid. Finasterid je dodobra preizkušeno zdravilo, ki je sedaj v Sloveniji dostopno že pod več imeni, dutasterid je novejše zdravilo. Slednje bo kmalu na tržišču tudi že v tovarniško pripravljeni kombinaciji, v eni kapsuli bo tako dutasterid in zaviralec receptorjev alfa, tamsulozin.«

 

Brezplačni pregledi prostate v Škofji Loki

V ambulanti Diavita v Škofji Loki (spodnji prostori ZD Škofja Loka) so pripravili serijo brezplačnih pregledov prostate za moške. Pregledi bodo potekali 25. in 30. marca ter 1., 6., 8. in 13. aprila, udeležijo pa se jih lahko tisti moški, ki imajo seštevek točk iz spodaj objavljenega vprašalnika 12 ali več, ne glede na to, ali se zaradi težav s prostato že zdravijo ali ne. Za preglede, ki jih omogoča farmacevtsko podjetje Glaxo SmithKline, se je potrebno predhodno naročiti in s seboj prinesti izpolnjeni vprašalnik, napotnica splošnega zdravnika pa ni potrebna. Naročanje poteka vsak delavnik med 14. in 18. uro po telefonu 030/339 460 ali po elektronski pošti diavita@siol.net. Brezplačni pregled prostate bo obsegal komentar vprašalnika, odvzem krvi za določitev prostatičnega specifičnega antigena, ki se ga uporablja za oceno stanja prostate in zgodnje odkrivanj raka na žlezi, urološki pregled in UZ prostate. Moški bodo naknadno prejeli tudi pisni urološki izvid.

 

Mednarodni vprašalnik za točkovno vrednotenje simptomov benigno povečane prostate

Mednarodni vprašalnik je sestavljen iz vprašanj, ki se nanašajo na simptome benigno povečane prostate. Za vsako vprašanje obkrožite odgovor glede na pogostnost posameznega simptoma.

 

 

NIKOLI

ZELO

REDKO

OBČASNO

POGOSTO

ZELO

POGOSTO

SKORAJ VEDNO

1. Kako pogosto ste v preteklem mesecu imeli občutek nepopolnega izpraznjenja mehurja po končanem uriniranju?

0

1

2

3

4

5

2. Kako pogosto ste v preteklem mesecu morali urinirati pogosteje kot vsaki dve uri?

0

1

2

3

4

5

3. Kako pogosto ste v preteklem mesecu opazili prekinitve v curku urina med uriniranjem?

0

1

2

3

4

5

4. Kako pogosto ste v preteklem mesecu imeli težave, da ste zadržali urin, potem ko ste začutili potrebo po uriniranju?

0

1

2

3

4

5

5. Kako pogosto ste v preteklem mesecu opazili šibak curek urina?

0

1

2

3

4

5

6. Kako pogosto ste v preteklem mesecu morali napeti oz. pritisniti, da ste začeli urinirati?

0

1

2

3

4

5

 

NIKOLI

ENKRAT

DVAKRAT

TRIKRAT

ŠTIRIKRAT

PETKRAT ALI VEČ

7. Kako pogosto ste se v preteklem mesecu med spanjem zbudili, ker ste morali urinirati?

0

1

2

3

4

5

SKUPNI SEŠTEVEK: =

 

 

 

 

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / ponedeljek, 2. julij 2012 / 07:00

Praznovali razdvojeni

Je dan državnosti praznik vseh državljanov ali le tistih, ki so imeli za rojstvo te države (naj)več zaslug? Če bi sodili po letošnji osrednji proslavi tega praznika, ki se je zgodila v...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / ponedeljek, 4. oktober 2010 / 07:00

Povej, kaj sanjaš

»Bila sem v hišici mojega prijatelja, spet sem pospravljala. Kot vedno v sanjah in tudi v resnici se je zopet pojavila starejša ženska (zaradi katere sem že večkrat hotela zapustit...

Prosti čas / ponedeljek, 4. oktober 2010 / 07:00

Moji, tvoji, najini

Preteklo sredo smo se ustavili v studiu VPK na Kranjčevi ulici v Ljubljani in si ogledali nastajanje nove družinske nanizanke Moji, tvoji, najini, ki jo bodo začeli predvajati 1. oktobra,...

Prosti čas / ponedeljek, 4. oktober 2010 / 07:00

Slovenski Pink

V Slovenijo v teh dneh prihaja med tv-sporede nova, slovenska verzija srbske televizije Pink.

Prosti čas / ponedeljek, 4. oktober 2010 / 07:00

Ni ga čez Ambasado

Letos mineva petdeset let, odkar se je iz skromne slaščičarne začel razvijati Ambasada bar, eden izmed najbolj priljubljenih lokalov v Žireh.

Humor / ponedeljek, 4. oktober 2010 / 07:00

Živijo, jaz sem Michael

Po kakih pol ure je na bencinsko črpalko, kjer smo ga čakali, prišla naša kijevska naveza, Michael. Peš.