Gasilci jim vozijo vodo
Vodni viri za vodohran ob cesti Javornik-Čepulje ne zadoščajo več za normalno preskrbo okoliških prebivalcev. Rešitev v novi povezavi z vodnim virom na besniški strani?
Kranj – Za normalno preskrbo s pitno vodo za okoli 250 ljudi v vaseh Pševo, Javornik, Čepulje in v Domu na Sv. Joštu kranjski poklicni gasilci že približno leto dni dovažajo vodo. »185 metrov globoko vrtino ob cesti Javornik-Jošt, ki naj bi zagotavljala zadostno količino vode, smo zgradili leta 1996, v letih od 2000 do 2004 pa smo zgradili tudi vodovod. Konec leta 2005 so se začele pojavljati prve težave; če se je še leta 2000 iz vrtine načrpalo tri litre vode na sekundo, smo konec leta 2006 načrpali le še dva do tri decilitre vode na sekundo. V bližini smo začeli iskati nove vodne vire, a smo samo v eni dodatni vrtini našli vodo, s katero smo lahko zagotovili stalno minimalno količino vode, kar je na začetku pomenilo tri decilitre na sekundo, danes pa le še en deciliter na sekundo. Obe vrtini skupaj pa ne zagotavljata več normalne preskrbe s pitno vodo na tem območju,« je povedal Roman Udir, vodja PE Vodovod pri Komunali Kranj.
Gasilci vozijo vodo večinoma ob vikendih, v vodohran s približno štirimi prevozi pripeljejo slabih trideset kubičnih metrov. V vodohranu mora biti ob koncih tedna, ko je na tem območju še več ljudi, približno 80 kubičnih metrov vode dnevno. En prevoz stane slabih sto evrov, strošek pokrije Komunala Kranj v okviru vzdrževalnih del.
In rešitev? »Najprej je bila ideja, da bi nov vodovod potegnili iz Stražišča, a bi nas zaradi oddaljenosti to stalo več kot milijon evrov. Kaže se boljša rešitev, ki so jo nakazali domačini in pregledali tudi geologi. Na besniško stran, približno štiristo metrov stran od obstoječega vodohrana, naj bi bila dva vodna vira. Verjetno bomo že v prihodnjem tednu izvedli gradbeni poseg, ki nam bo omogočil meritve. Meritve bomo izvajali najmanj dva meseca, in če bodo rezultati kakovosti in količine vode ugodni, bomo šli v gradnjo vodovoda v dolžini približno štiristo metrov in ga povezali na obstoječi vodohran ob cesti Javornik-Jošt. Naložba brez odkupa zemljišča in pridobivanja pravice do služnosti nas bo stala okoli 230 tisoč evrov, ki jih bomo zagotovili na Komunali v okviru amortizacijskih sredstev. Naloga občine pa je, da pridobi soglasja za odkup zemljišč in da upravljavcu zagotovi dostop do vodovoda prek gozdne poti,« je povedal Udir. In zakaj tako pozno, če je problem s preskrbo z vodo očiten že dlje časa? »Lani smo se celo leto ubadali s tem, postopek za pridobivanje dovoljenj in soglasij je dolg. Od Zavoda za gozdove smo dobili soglasje na primer šele 10. oktobra 2008,« je povedal Udir.
Nobenega dvoma ni, da je skrajni čas, da se ta problem uredi. Ne nazadnje so tamkajšnji prebivalci k občinskemu vložku gradnje vodovoda 2002–2004 prispevali po 150 tisoč nekdanjih tolarjev na hišo, da bi jim v čim krajšem času zagotovili nov vodovod in nemoteno preskrbo z vodo.