Kronika tedna
Na cestah 28 smrtnih žrtev
Do tega tedna je na slovenskih cestah umrlo 28 oseb, devet manj kot v enakem obdobju lani. Tudi pretekli teden je bil na področju varnosti v cestnem prometu razmeroma ugoden, saj se je na slovenskih cestah zgodilo 107 prometnih nesreč, v katerih se je poškodovalo 136 ljudi, zadnji konec tedna pa so policisti obravnavali zgolj eno prometno nesrečo, v kateri se je poškodovala ena oseba. Žal pa so v minulem tednu zaradi posledic prometnih nesreč v bolnišnici umrle tri osebe, ki so jih v prometni statistiki evidentirali za nazaj. Ta teden pa je policija poročala o dveh tragičnih delovnih nezgodah. V okolici Ilirske Bistrice je v ponedeljek zvečer pri podiranju drevesa zaradi hudih ran umrl 51-letni moški, ki ga je padajoče deblo zadelo v glavo. Istega dne je pri delu v gozdu v naselju Matke pri Preboldu umrl še en moški. Tudi nanj je padlo drevo.
Švicarski nožek ni več prepovedan
Na podlagi sodbe Sodišča Evropskih skupnosti lahko letalski potniki v osebni prtljagi hranijo tudi majhne ostre predmete z največ šest centimetrov dolgim rezilom, kot so pilica za nohte, švicarski nožek ali škarjice. Vnos teh predmetov na letala je bil vse od leta 2002 prepovedan na podlagi pravil v uredbi evropske komisije o skupnih pravilih na področju varnosti civilnega prometa. Ker ta uredba ni bila nikdar objavljena v Uradnem listu EU, še več, do lani je bila celo tajna, jo je sodišče ES ta mesec razglasilo za neveljavno. Sodišče je o njih razsojalo na podlagi pritožbe G. Heinricha proti avstrijskim organom, potem ko so mu zavrnili vstop na letalo, ker je v ročni prtljagi nosil teniška loparja, ki so ju avstrijski organi na podlagi sporne in nikdar objavljene uredbe tudi šteli za prepovedana.
Hitrost avstrijskega sodišča
Če drži napoved tiskovnega predstavnika sodišča v St. Pöltnu v Avstriji Franza Cutke, potem je danes že znana sodba v primeru Josefa Fritzla, ki je 24 let v kleti zadrževal in posiljeval svojo hčer, ki mu je v tem času rodila sedem otrok. Sojenje »pošasti iz Amstettna«, kot so Fritzla poimenovali avstrijski mediji, se je začelo šele v ponedeljek in naj bi se tako končalo že v tednu dni, kar je v primerjavi s slovenskimi sodišči, kjer tudi manj obsežni primeri zastarajo (primer homeopatinje Darje Eržen), nepredstavljivo. Fritzl se je sicer prvi dan sojenja izrekel za krivega incesta, posilstev in nezakonitega zadrževanja v ujetništvu, ni pa priznal krivde zaradi umora in zasužnjevanja, a se je kasneje izrekel za krivega tudi v tem delu obtožbe. Na razvpitem sojenju, za katerega vlada neverjetno zanimanje medijev iz vsega sveta, si je sodišče med drugim ogledalo tudi 11-urni posnetek izjave obtoženčeve 42-letne hčerke Elisabeth, v kateri je opisala 24-letno ujetništvo v skritih kletnih prostorih družinske hiše.