Izredni odstrel sivih vran
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je izdalo odločbo, s katero upravljavcem lovišč omogoča odstrel sivih vran tudi v času, ko sicer lov ni dovoljen.
Kranj – Sive vrane so se zaradi dobre prilagodljivosti in ugodnih življenjskih razmer, predvsem velike ponudbe hrane v bližini naselij in na odlagališčih odpadkov, pretirano namnožile in povzročajo občutno. V kmetijstvu so se povečale škode na poljščinah, vrtninah in na balah sena, največji problem pa imajo pridelovalci zelenjave v bližini mest, kjer ni dovolj naravne hrane. Škodo povzročajo na oknih, fasadah in rastlinjakih, ljudje se pritožujejo zaradi hrupa in iztrebkov. Ogrožajo druge ptice, saj se prehranjujejo tudi z jajci in majhnimi ptiči številnih zavarovanih vrst. Znani so primeri, ko so vrane napadle ljudi, v enem primeru je napadeni iskal tudi zdravniško pomoč.
Za škodo na lovnih površinah so odgovorni upravljavci lovišč, za škodo na ostalih površinah pa ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Kot je povedal Srečko Žerjav, direktor strokovne službe Lovske zveze Slovenije, so lovske družine lani odstrelile skupno 4.380 sivih vran, dvanajst družin je dobilo skupno šestnajst zahtev za povračilo škode po vranah, oškodovanim pa so izplačali za več kot tri tisoč evrov odškodnine. Škoda je tudi na nelovnih površinah, po podatkih ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano jo je bilo predlani za 8.000 evrov, lani pa že skoraj trikrat več – 22.800 evrov. Škoda je zanesljivo še večja, kot kažejo podatki, saj jo vsi ne prijavljajo.
Lovna doba za sivo vrano je od 10. avgusta do 28. februarja, ministrstvo pa je na podlagi številnih pozivov po podaljšanju lovne dobe izdalo odločbo, s katero upravljavcem lovišč omogoča, da posežejo v populacijo sivih vran tudi v obdobju od 1. marca do 9. avgusta. Lovci morajo pri lovu na vrane spoštovati načela lovske etike, izrecno jim je prepovedano streljati v gnezda. Sicer pa gnezdi le še manjši del vran, ostale se združujejo v jate, ki štejejo tudi do petsto »članov«.
Na kmetijskem ministrstvu se zavedajo, da samo z odstrelom ne bo možno uravnati številčnosti sivih vran, zato so dali pobudo Zavodu za gozdove Slovenije za izdelavo projekta, v katerem bi dali poudarek reševanju problemov v mestnem okolju. Zavod bo pri tem k sodelovanju povabil lovsko zvezo, društvo za opazovanje in proučevanje ptic, sokolarsko zvezo in druge organizacije.