Malčki spoznavali glasbila
V Glasbeni šoli Kranj v sklopu praznovanja stote obletnice pripravljajo predstave, s katerimi otrokom iz kranjskih vrtcev in osnovnih šol predstavljajo inštrumente.
Glasbena šola Kranj letos obeležuje stoto obletnico, med dogodki, ki se bodo zvrstili ob visokem jubileju, pa so tudi predstave, s katerimi otrokom iz kranjskih vrtcev in osnovnih šol skušajo približati njihovo delovanje in inštrumente. »Glasbena šola ima ta čas več kot šeststo učencev. Trenutno se še ne bojimo za nove učence, nikoli pa ne veš, kaj bo. Ti otroci so potencialni kandidati za vpis. Po predstavitvi se bodo zainteresirani morda lažje odločili, kateri inštrument bi igrali. Mogoče bodo nekateri od njih v nastopajočih učencih videli sebe. Poleg tega želimo otrokom z brezplačnimi predstavami privzgojiti tudi koncertno kulturo, saj na ta način spoznavajo, kako se je treba obnašati na takšnih predstavah,« je dejal Tomaž Kukovič, v. d. ravnatelja Glasbene šole Kranj. Glasbene predstave so si tako ta mesec ogledali učenci nižjih razredov nekaterih kranjskih osnovnih šol ter več kot dvesto pet- in šestletnih otrok, ki obiskujejo Kranjske vrtce. Kot je še poudaril Kukovič, takšno sodelovanje predstavlja pomembno vez med institucijami, ki skrbijo za vzgojoin izobraževanje otrok.
V Kranjskih vrtcih so zelo veseli, da so poglobili sodelovanje z glasbeno šolo. »Z uvedbo devetletke vrtec obiskujejo mlajši otroci, za katere smo menili, da niso tako dovzetni za glasbo, a po obiskih opernih in baletnih predstav se je izkazalo, da zelo dobro sprejemajo vrhunsko umetnost, če jo jim predstavimo na njim primeren način,« pravi Irena Pavc, pomočnica ravnateljice Kranjskih vrtcev. Kot ugotavlja, je tudi predstava v glasbeni šoli naletela na izjemen odziv otrok. Inštrumente so igrali učenci glasbene šole, še posebej pa so jih malčkom skušali približati miški in maček, ki živijo v glasbeni šoli, vanje pa so se vživeli trije profesorji. »Predstava je bila zelo primerna za predšolske otroke, zato so jo ti zelo pozitivno sprejeli. Spremljali so jo neverjetno zavzeto, sodelovali so, prepevali …,« je bila zadovoljna Pavčeva. Dodala je še, da si sodelovanja z glasbeno šolo želijo tudi v prihodnje, še letos pa naj bi se otroci udeležili nekaterih njihovih koncertov ob praznovanju stoletnice.
»Najbolj sta mi bili všeč harmonika in kitara. Ima ju tudi moja babica in bi se ju rad naučil igrati. Všeč mi je bil tudi zvok piščalke,« je po ogledu glasbene predstave navdušeno razlagal petletni Peter Hribar iz vrtca Ježek. Prav tako petletni Kaji Rus iz vrtca Kekec so se najbolj zanimivi zdeli kitara, flavta, klavir in harmonika, ki bi se jo rada tudi naučila igrati: »Dobri glasbeniki morajo veliko vaditi.«
V glasbeni šoli naslednjo in obenem zadnjo tovrstno predstavo pripravljajo 26. marca, ko bodo ob 9. uri gostili osnovnošolske otroke, ob 10.30 pa malčke iz vrtcev Čenča in Janina. Vabijo tudi zainteresirane posameznike.